Roman Polanski’nin ABD’ye dönme umutları suya düştü.

Ünlü yönetmenin; hakkındaki cinsel istismar davasında, tutuklanmadan savunma yapabilmesi için ABD’ye girmek için Amerikan mahkemelerine yaptığı başvuru reddedildi.

Bundan 42 yıl önce, reşit olmayan (13 yaşındaki) bir genç kıza tecavüz ettiği iddiasıyla Los Angeles’ta hakkında dava açılan Polanski, Avrupa’ya kaçmıştı. Los Angeles Mahkemesi’nin aldığı karar; yargıdan kaçan Polanski’nin, Amerika topraklarına ayak basması durumunda tutuklanacağı anlamına geliyor.

Unutulmaz ‘Rosemary’s Baby’ filminin yönetmeni Polanski’nin avukatı Harland Braun, savunmasında iddialara ilişkin delil olmadığını, 83 yaşındaki müvekkilinin bu davaya son verebilmek için Amerika’ya gitmek istediğini dile getirdi.

Polanski hakkında, 1977 yılında Los Angeles’te ünlü aktör Jack Nicholson’un evinde, 13 yaşındaki bir genç kıza önce ilaç verdiği, ardından da tecavüz ettiği iddiasıyla dava açılmıştı. İddialar nedeniyle 42 gün cezaevinde yattıktan sonra, karşılıklı ilişkiye girdiğini kabul eden Polanski, tazminatla serbest bırakılmıştı. Serbest kalır kalmaz 1978’de Fransa’ya kaçan yönetmen, Amerika’ya bir daha geri dönmedi.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments