Popüler kültürün dayatmış olduğu ‘Ne kadar ince olursan o kadar güzelsindir’ algısı, özellikle kişilik karmaşası yaşayan ve kendisini henüz bulamamış olan ergenlik çağındaki gençleri etkisi altına alabilmektedir. Bunun sonucunda da, gençler, Anoreksiya Nervoza, ya da kısaca anoreksiya hastalığına yakalanabiliyorlar.

Fakat son zamanlarda anoreksiya, sadece gençler değil, orta yaş grubunda da büyük ölçüde görülen bir hastalık haline geldi. Özellikle ünlüler dünyasında pek çok isimle gündeme gelir oldu. İrem Derici bunlardan birisi… Bu yüzden manken hastalığı olarak da bilinir.

Peki, bu hastalığın belirtileri neler?
– Her hangi bir şey yediklerinde pişmanlık duyarlar, her zaman kalori hesabı yaparlar.
– En temel belirti aşırı kilo alma korkusudur.
– Aç olsalar da tok olduklarını söylerler. Herkesin önünde yemek yemekten kaçınırlar.
– Aşırı zayıfladıklarına inanmazlar, kendilerini aynada şişman görürler. Algılama problemleri oluşmuştur.
– Aşırı egzersiz yaparlar.
– Az yediklerini ve çok kilo verdiklerini etraftan saklama eğilimindedirler. Bu yüzden aşırı kalın giyinerek bu durumu gizlerler. Bu konuyu tartışmaktan kaçınırlar bu yüzden sosyal çevreleri çok yoktur veya olumsuz etki altına girer.
– İsteyerek kabız olurlar.

Anoreksiyanın tedavisi nasıl olmalıdır?
Yeme bozukluklarının tedavisi zordur. Mümkün olduğunca çabuk profesyonel yardım alınmalı. En iyi tedavi yöntemi tıbbi, psikolojik ve beslenme tedavisini içeren kombine bir çalışma ile gerçekleşmektedir.

Anoreksiyalı kişi tehlikede olmadığına ve yardıma gerek duymadığına inanmalıdır. Ağırlık kazandırma süreci, bireysel ve ailesel terapisiyle birlikte olmalı; böylece hasta tedavinin amacının yalnız yemek ve ağırlık almak olmadığını hissetmelidir.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments