Ünlü boksör Anthony Joshua, namaz kıldığı için İngiltere’de gündem yarattı.

Maç dışında efendiliği, ringdeyse acımasızlığıyla tanınan Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Anthony Joshua (27), ‘yenilmez’ olarak hafızalara yerleşti. Şu ana kadar çıktığı her karşılaşmada rakiplerini nakavt eden Nijerya asıllı İngiliz sporcu, bu özelliğiyle otoriteler tarafından, Haziran 2016’da hayatını kaybeden efsane boksör Muhammed Ali’ye benzetildi. Ancak ünlü boksörün yaptığı bir paylaşım, bu pembe tabloyu anında tersine çevirdi.

Boks şampiyonu Joshua, arkadaşlarıyla birlikte Dubai’ye gitti. Burada bir camiye gidip namaz kılan sporcu, fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Yenilmez boksör, cami içerisinde çekilmiş fotoğrafını da ‘İkindi namazında kardeşime katılmak harikaydı’ notuyla Twitter hesabından paylaştı.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin

Ancak bu durum İngilizler’i rahatsız etti. İslam karşıtı nefret söylemleri birdenbire yoğun biçimde kendisini gösterdi. Joshua’yı namaz kılarken gören İngilizler, ünlü boksöre hakaret mesajları gönderdi. Bazıları, 29 Nisan’da Ukraynalı Wladimir Klitchko ile maça çıkmaya hazırlanan Joshua’yı artık desteklemeyeceklerini ve rakibinin yanında duracaklarını söylediler. Bazı İngilizler, namaz kılan ünlü boksörün ülkeyi hemen terk etmesini istediler. Bazıları da sosyal medyadan İngiltere Başbakanı Theresa May’e ‘Joshua’yı sınır dışı et’ diye seslendiler. Twitter’ı sallayan nefret içerikli mesajların bazıları, maalesef ölüm tehditlerine kadar vardı.

Camiden fotoğraf paylaşan Joshua, daha önce herhangi bir dine inanmadığını, ancak inançlara ilgi duyduğunu söylemişti.

Anthony Joshua ile Türkçe altyazılı söyleşi…

Joshua’nın en iyi nakavtları…

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments