Aretha Franklin, bu yıl içerisinde müzik hayatından emekliye ayrılacağını açıkladı.

74 yaşındaki Amerikalı şarkıcı, Detroit şehrinde yayın yapan WDIV Local 4 adlı yerel televizyona yaptığı açıklamada; bu yıl Stevie Wonder’la birlikte kaydedeceği albümün ardından müziğe veda edeceğini duyurdu. Franklin, hayatının geri kalanında torunlarıyla daha fazla vakit geçirmek istediğini söyledi.

Geriye dönüp sanat yaşamına baktığında, kariyerinde geldiği noktadan mutlu olduğunu ifade eden Franklin; emeklilik kararının, stüdyo ve aktif sahne hayatına veda anlamına geldiğini, ‘belki yılda birkaç kez’ sahneye çıkabileceğini söyledi.

19 yaşından bu yana müziğin içinde olan sanatçının, son yıllarda geçirdiği hastalıklar nedeniyle müzikten epey uzak kaldığını da hatırlatalım.

Popüler müziğin en benzersiz seslerinden biri olan sanatçı, ‘Soul Kraliçesi’ olarak tanınıyor. ABD’de Rock’n Roll Ünlüler Müzesine giren ilk kadın şarkıcı olan Franklin, 20 şarkısıyla ABD listelerinde bir numaraya yükselmiş, 1968-1975 yıllarında R&B vokal performans dalında üst üste sekiz kez Grammy ödülüne layık görülmüştü.

Afro – Amerikan kültürünün sembolü ve gurur kaynağı olan sanatçı, medeni haklar savunucusu Martin Luther King’in elinden ödül almış ve Time dergisinin kapağında yer almıştı.

Sanatçıya, 2005 yılında ABD Başkanı George Bush tarafından ‘Başkanlık Özgürlük Madalyası’ verilmişti.Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments