Ünlü Modacı Barbaros Şansal’a Atatürk Havalimanı’nda saldıran 12 şüphelinin 5 yıl 4’er aya kadar hapisleri istendi.

Yılbaşı gecesi attığı tweetler ile paylaştığı videodaki sözlerinden dolayı hakkında gözaltı kararı verilen ünlü modacı Barbaros Şansal’ın KKTC’den getirildiği Atatürk Havalimanı’nda darp edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Barbaros Şansal’ı darp ettiği iddia edilen 12 şüphelinin “Basit Yaralama”, “Hakaret” ve “Tehdit” suçlarından 1’er yıldan, 5 yıl 4’er aya kadar ayrı ayrı hapislerini talep etti.

İddianamede olay anlatıldı
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre 2 Ocak günü gerçekleşen olay şöyle oldu: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Barbaros Şansal hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 216/3 (Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama) maddesi uyarınca gözaltı karar verdi. Şansal 2 Ocak 2017 günü KKTC’den uçak ile 22.50’de Atatürk Havalimanı’na getirildi ve uçaktan indirilerek, ekip otosuna bindirileceği esnada Atatürk Havalimanı’nda yer hizmeti sağlayan ‘TGS’ isimli şirket personeli tarafından darp edildi. Personel, ayrıca Şansal’a tehdit ve hakaret içerikli sözler sarf etti. 4 Ocak 2017 tarihli Adli Tıp Kurumu raporunda Barbaros Şansal’ın üzerindeki yaralanmaların basit müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte olduğu belirtildi.

12 şüpheli ise ifadelerinde suçlamaları reddetti. Şüpheliler, Şansal’ın paylaşımlarının gururlarına dokunduğunu, kendisine bunun sebebini sormak için yaklaştıklarını ancak kesinlikle fiziki müdahalede bulunmadıklarını söyledi.

Şansal: Kalabalığın saldırısına maruz kaldım
Soruşturma kapsamında ‘müşteki’ sıfatıyla ifadesi alınan Barbaros Şansal şunları söyledi:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasına binaen gözaltı kararı gereğince 2 Ocak 2017 günü KKTC’den İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirildim. Uçakta yanımda bir polis memuru vardı. Beni Atatürk Havalimanı’nda Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memurlarına uçağın kapısında teslim etti. Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görevli memurlarca bir araca bindirilmek üzere beraber uçaktan inerken etraftan ben bir kalabalığın olduğunu gördüm. Son iki basamağa geldiğimde havalimanında görevli 2 tane polis memuru kalabalığın önünde duruyordu. Ben tam son iki basamağa geldiğimde bu iki görevli memur kalabalığın önünden çekildi ve o esnada kalabalığın bana saldırısı başladı. Kalabalığın tekmeli ve yumruklu saldırısına maruz kaldım. Ayrıca kalabalık tarafından cinsiyetçi, ayrımcı, sinkaflı küfürleri ve ‘Seni öldüreceğiz , buradan çıkamayacaksın’ şeklinde tehditlerine maruz kaldım.”

‘Polis,’gördün mü boğulmak nasıl oluyormuş’ dedi’
“Daha sonra orada bulunan kalabalık beni içine çekti ve darp etmeye devam ettiler” diyen Şansal, “Ben can havliyle kalabalığın içerisinden koşarak orada bulunan bir arabaya doğru hamle yaptım ve koşmaya başladım. Fakat o kalabalık beni takip etti. İçlerinden biri üzerime doğru atıldı ve beni yere düşürdü. Yere düştüğümde başımı betona vurdum. Kalabalık orada beni toplu olarak linç etmeye başladı. Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görevli bir polis beni o kalabalığın içerisinden aldı ve beyaz renkli bir araca bindirdi. Araca bindikten sonra aracın sağ tarafından ben uçaktan inerken kalabalığın önünde bulunan ancak tam ineceğim esnada kalabalığın önünden çekilerek benim darp edilmeme olanak sağlayan havaalanında görevli polis memuru araca bindi. Araca bindikten sonra bana ‘Gördün mü boğulmak nasıl oluyormuş’ dedi. Ben bunun organize bir saldırı olduğunu anladım. Ayrıca aynı şahıs ayakkabım arbede esnasında kaybolması dolayısıyla bana ‘Şimdi sana nalbant mı almamız gerekir?’ dedi. Araç A Kapısından geçerek otoparka geçti. Burada yine aynı görevli polis memuru bana bir tutanak uzatarak bunu imzalamamı söyledi. Ben tutanağın ne olduğunu sorduğumda bana ‘Yaşanan arbede ile ilgili şikayetçi olmadığına dair bir tutanak’ dedi. Araçta o esnada yalnızdım. Ben yaşadığım şokun etkisiyle verilmiş olan tutanağı imzaladım. Ancak kendisine gerek linç girişiminde bulunan TGS görevlileri, gerekse Atatürk Havalimanı’nda görevli polis memurlarından şikayetçi olacağımı söyledim. Olay sebebiyle yer hizmeti sağlayan TGS isimli şirket görevlilerinden ve Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memurlarından şikayetçiyim. Ayrıca benim linç görüntülerimi kayıt edip bunu ulusal ve uluslararası basına servis eden polis memurlarından da şikayetçiyim” diye ifade verdi.

İddianamede atılı suçu işledikleri belirtilen şüpheliler A.Ç., B.Ş., B.Y., E.E.,F.Ş.Y.,M.T., M.S.,O.Y.,S.Ö., S.T., Y.B., Y.G.’nin “Basit yaralama”, “Hakaret” ve “Tehdit” suçlarından 1’er yıldan 5 yıl 4’er aya kadar ayrı ayrı hapisleri talep edildi. İddianame kabul edilirse şüpheliler önümüzdeki günlerde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Modacı Barbaros Şansal, yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözleri nedeniyle “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama” suçundan 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı erteleyen mahkeme, sanık hakkında verilen adli kontrol kararının kaldırılmasına hükmetti.

İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasına, tutuksuz sanık Şansal ve avukatları katıldı.

Mahkeme, söz konusu videoda sarf edilen ifadeler nedeniyle ”Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan cezalandırılması istenen dosya ile Twitter’da yapılan paylaşımlar nedeniyle Şansal hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan daha önce açılan dava dosyasının birleştirildiğini sanık Şansal ve avukatlarına bildirdi.

Önceki savunmalarını tekrar eden Şansal, söz konusu videonun kendisine ait olduğunu söyledi.

Bu videodaki sözlerle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, milletini ve diğer organlarını aşağılama kastı bulunmadığını anlatan Şansal, kamu vicdanını rahatsız eden olayların bazılarının altını çizmek ve durum tespiti yapmak için böyle bir video çektiğini kaydetti.

Videoyu yayınladığı esnada gece kulübüne saldırı gerçekleşmediğini belirten Şansal, “Saldırıdan sonra da yine farklı inanç gruplarının saldırıda zarar gördüğünü göstermek için kabul ettiğim tweeti saat 03.00 sıralarında attım. Diğer tweet ise bana ait değildir.” dedi.

Esas hakkındaki savunması sorulan Şansal, şöyle devam etti:

“Suçlamadan ziyade bu suçlama sonrası bana yöneltilen saldırı, hakaret ve tehditler beni yıpratmış ve ülkemin yurt dışındaki imajını olumsuz şekilde etkilemiştir. Ben modacı olarak çalışmaktayım, uzun yıllardır ülkemi yurt dışında temsil ediyorum. Çalışma şekli ile ilgili yurt dışına gidip gelmem gerekmektedir. Bu nedenle yurt dışına çıkış yasağımın kaldırılmasını ve beraatimi talep ediyorum.”

Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç da müvekkilinin söz konusu tweeti atmadığını, bu nedenle böyle bir suçun oluşmadığını, videoda ise eleştiri yaptığını ifade ederek, müvekkilinin beraatine karar verilmesini istedi.

Mahkeme, sanık Barbaros Şansal hakkında Twitter paylaşımları nedeniyle “halkın bir kesimini din, mezhep farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle kamu davası açıldığını belirterek, sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak cezalandırmaya yeter kesin nitelikte delil bulunmadığını göz önüne alarak sanığın bu suçtan beraatine karar verdi.

Sanık Şansal’ın üzerine atılı “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasını kararlaştıran mahkeme, sanığın duruşmadaki olumlu halini dikkate alarak cezanın 6 ay 20 güne indirilmesine hükmetti.

Sanığın cezasını erteleyen mahkeme, denetim süresinin 1 yıl olarak belirlenmesini ve sanık hakkında verilen adli kontrol kararının kaldırılmasını kararlaştırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle Barbaros Şansal hakkında başlatılan soruşturmadan sonra hazırlanan ve gönderildiği İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından iadesine karar verilen iddianame, savcılığın eksiklikleri gidermesinin ardından yeniden bu mahkemeye gönderilmişti.

Değerlendirmesini yapan mahkeme, tutuklu sanık Şansal’ın, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamenin kabulüne hükmederek, ilk duruşmanın 16 Mart’ta yapılmasını ve Şansal’ın tutukluluk halinin devamını kararlaştırmıştı. Şansal, avukatının tutukluluğa yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine tahliye edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözleri nedeniyle modacı Barbaros Şansal hakkında “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama” suçundan yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Şansal hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan yargılandığı davanın dosyasının bu dosya ile birleştirilmesi istenmişti.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin
Lince Demet Akalın ve Nihat Doğan’dan onay
Yayınladığı yılbaşı videosundaki sözleri nedeniyle KKTC’den sınır dışı edilerek Türkiye’ye getirilen Barbaros Şansal, İstanbul Atatürk Havalimanında saldırıya uğradı. Şansal’a karşı gerçekleştirilen linç girişimine, ünlü iki sanatçıdan Twitter’da onaylar nitelikte mesaj geldi. O kişiler, Demet Akalın ve Nihat Doğan’dan başkası değildi.

Doğan önce ’15 Temmuz’da havaalanındaki tankları durduran milletimiz, bu gece de TOPları durdurmuş’ yazdı. Akalın bu twit’e ‘Gerçekten tespitlerin bazen tavan’ diye yanıt verip alkış emojisi gönderdi. Doğan da meslektaşına ‘Tşk ederim sevgili Demet. Dayak linç falan tarzım değil. Lakin artık sabrımız kalmadı, cidden kalmadı’ sözleriyle teşekkür etti.

İşte linç anları…

Şansal, ‘B… boğul Türkiye’ sözleriyle biten yılbaşı videosunda şu ifadeleri kullanmıştı:

‘2017’de hepinize g…i. Bana sefaletin adını yazabilir misin Abidin? Bu kadar gazeteci tutukluyken, bu kadar çocuk taciz, tecavüz görürken, bu kadar yolsuzluk, rüşvet almış başını giderken, bağnazlar sokakta size pislik dağıtırken sizler hala yeni yıl mı kutluyorsunuz? Ben bardaki, evdeki içkileri hepsini içicem. Size bir damla bile vermeyeceğim. Bütün dolarlarımı İsviçre’ye geçiricem. Bir kuruş peni bile vermeyeceğim. Ben Kıbrıs’tayım. Kuzey Kıbrıs yeni yıla girdi. Birazdan Nikosa’ya gidicem. Bir de orada kutlayacağım. Öpmedim bile sizi. Bu kadar pisliğin, rezaletin içinde kutlamaya devam edin. B… boğul Türkiye.’

İşte tepki çeken o sözler…

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments