ABD’li şarkıcı, besteci ve söz yazarı Bob Dylan, aylar süren tartışmaların ardından Nobel Edebiyat Ödülü’nü İsveç’in başkenti Stockholm’de aldı.

Avrupa turu kapsamında Stockholm’de dün ve bugün konser programları olan Dylan, Nobel Ödül Komitesi yetkilileri ile adı açıklanmayan yer ve zamanda bir araya gelerek Nobel diploması ve madalyasını teslim aldı. Sanatçının, 8 milyon kronluk (3,2 milyon lira) ödülünü alması için önkoşul olarak sunulan geleneksel dersi ise vermediği belirtildi. İsveç Akademisi’nden yapılan açıklamada belirtildiği üzere, ödül töreninde hiçbir medya kuruluşu yer almadı. Stockholm’deki sade törene yalnızca Bob Dylan ve Akademi üyeleri katıldı.

Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasının ardından yapılan törene katılmamıştı. Dylan yerine törende, Amerikalı sanatçı Patti Smith konuşma yapmıştı.

Dylan, 1962 yılından bu yana toplam 69 albüm yayınlamıştı. Sanatçının, bugüne dek 11 Grammy ile ‘Things Have Changed’ isimli şarkıyla kazandığı bir de Oscar ödülü bulunuyor.

Bob Dylan, ABD’de 1960’larda ortaya çıkan muhalif ve gelenek yıkıcı şair ve yazarlardan oluşan Beat Kuşağı’nın da temsilcileri arasında… Gerçek ismi Robert Allen Zimmerman olan 75 yaşındaki Dylan’ın, ‘Mr. Tambourine Man’, ‘All Along the Watchtower’, ‘Like a Rolling Stone’ gibi unutulmaz birçok şarkısı bulunuyor.

10 Aralık’taki törene gitmedi
Merkezi İsveç’te bulunan Nobel Akademisi, Aralık başlarında yaptığı açıklamada, ‘Dylan ödülü gelip bizzat kendisinin almak istediğini, ancak verdiği başka sözler yüzünden maalesef bunun mümkün olmadığını söyledi’ ifadesini kullandı.

Akademi’nin genel sekreteri Sara Danius, İsveç haber ajansı TT’ye, Dylan’ın ‘kişisel bir mektup’ gönderdiğini ve ‘Nobel Ödülü kazandığı için son derece onur duyduğunun altığını çizdiğini’ söyledi.
Akademi karara saygı duyduğunu vurgularken, ödülün Dylan’a ait olduğunu ve törenden sonra altı ay içinde düzenlenmesi zorunlu olan Nobel dersiyle ilgili olarak heyecan duyduklarını belirtti.

13 Ekim’de ödüle hak kazandığının açıklanmasının ardından Dylan sessizliğe bürünmüş, törene gidip gitmeyeceği bir gizeme dönüşmüştü. 75 yaşındaki ünlü şarkıcı Ekim 2016’nın sonunda ortaya çıkıp, ödülün kendisine verilmesinin ‘nutkunun tutulmasına neden olduğunu’ söylemişti. Dylan, İngiliz gazetesi Daily Telegraph’a ‘eğer mümkün olursa ödülü almak için törene gitmeye niyeti olduğunu’ belirtmişti.
Nobel Akademisi ise Dylan’ın ödül törenine katılıp katılmayacağına karar vermediğini açıklamıştı.

Akademi Bob Dylan’ı, ‘Amerikan şarkı geleneğine yeni ve şiirsel bir ifade tarzı getirdiğini’ belirterek ödüle layık bulmuştu.

Kökeninin Kars’a dayandığı ortaya çıktı!
2016 Nobel Edebiyat Ödülü sürpriz bir kararla ünlü Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan’a verilince, Türk medyası hemen ünlü sanatçının hayatını didik didik etmeye başladı. Ve sonunda, Dylan’ın Türk kökenli olduğu bilgisine ulaşıldı!

Robert Allen Zimmerman veya sahne adıyla Bob Dylan yazdığı kitabında, atalarının Türk olduğunu ifade etti. Dylan, hayatını ve 40 yıllık kariyerini kaleme aldığı üç serilik kitabının ilk cildinde; büyükannesinin Trabzonlu olduğunu ve Kırgız soyadını taşıdığını belirtti.

Yayıncısı David Rosenthal tarafından ‘sıra dışı’ ve ‘şaşırtıcı’ olarak nitelendirilen ve Dylan’ın hayatındaki önemli dönemleri anlatan 304 sayfalık ‘Kronikler’ adlı kitabında, büyükannesinin Türkiye’den geldiği anlatılıyor. Dylan kitabında büyükannesini anlatırken şu sözlere yer veriyor:

‘Büyükannemin yüzünde hep bir umutsuzluk vardı. Büyükannemin zor bir hayat serüveni var. Güney Rusya’da bir liman kenti olan Odessa’dan Amerika’ya gelmişler. Zaten oraya da bir başka Karadeniz liman kenti olan Türkiye’deki Trabzon’dan göç etmişler. Büyükannemin ailesi aslen Ermenistan sınırındaki küçük bir kasaba olan Kağızmanlılar’dan (Kars). Soyadları ‘Kırgız’mış. Büyükbabamın ailesi de aynı bölgeden geliyor. Deri ve kundura işiyle uğraşıyorlarmış. Büyükannemin ataları, İstanbul’dan bu yöreye gelmişler.’

Ergenlik yıllarında Ritchie Valens’in ‘In a Turkish Town’ şarkısını dilinden düşürmediğini yazan Dylan, ‘Annemin Nellie Turk adında bir arkadaşı vardı. Bizim evden çıkmazdı. Ben de o yıllarda herkesin ‘La Bamba’ adlı şarkısını bildiği Ritchie Valens’in gizemli Türkleri ve gökyüzündeki uzak yıldızları anlatan ‘In a Turkish Town’ adlı şarkısını söylerdim’ diyor.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments