Ünlü modacı Karl Lagerfeld hayatını kaybetti.

20. yüzyılın en önemli moda tasarımcılarından Karl Lagerfeld, 85 yaşında hayata veda etti. Fransa’da yayın yapan Closer dergisi 85 yaşındaki ünlü tasarımcının, bu sabah Paris’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. Dev marka Chanel de Karl Lagerfeld’in ölüm haberini doğruladı. Ünlü modacının ölüm sebebi henüz açıklanmadı ancak uzun süredir yaşlılıktan kaynaklanan rahatsızlıklardan dolayı hasta olduğu biliniyordu.

Karl Lagerfeld, 10 Eylül 1933’te Almanya’nın Hamburg kentinde dünyaya geldi.

Tam adı Karl Otto Lagerfeld olan ünlü tasarımcı, zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Moda dünyasına 1972 yılında Chloe markası ile adım attı. 1980’lerde ise Chanel’deki uzun serüveni başladı. Ünlü tasarım dehası, bu markayı bir moda fenomeni haline getirdi.

Yaşamını Paris’te sürdüren Karl Lagerfeld, 1980’lerin başında kendine ait parfüm ve giyim eşyası üreden KL adlı bir markayı piyasaya sürdü. 2004 yılında da bu markayı Tommy Hilfiger’a sattı. Ünlü modacı, uzun kariyeri boyunca Chanel, Fendi, Karl Lagerfeld ve KL olmak üzere dört marka için tasarım yaptı. 1983’ten beri Chanel’in kreatif direktörlüğünü yapan ünlü Haute-Couture tasarımcısı ‘Kral Karl’ olarak tanınıyordu.

Karl Lagerfeld’in naaşı yakılacak

Chanel moda markası ile özdeşleşen Alman modacı Karl Lagerfeld, geçen salı günü, 85 yaşında Paris’te hayata gözlerini yummuştu. Bunun üzerine, ünlü tasarımcının geçen yıl nisan ayında Numero.com adlı bir siteye verdiği röportaj gündeme geldi. Karl Lagerfeld, hastalığının çok ilerlediği ve fazla ömrünün kalmadığını öğrendiği günlerde verdiği söyleşide, bedeninin yakılarak küllerinin ölen sevgilisi Jacques de Bascher’in ve annesinin külleri ile birlikte dökülmesini istediğini söylemişti. Efsane modacı, kedisi Choupette’nin de öldüğünde yakılarak küllerinin aynı yere dökülmesini istediğini, sevimli dostu kendisinden önce hayata veda ederse de bunu kendi elleriyle yapacağını ifade etmişti. Eğer ünlü modacının vasiyeti hukuken onaylanırsa, yakılma isteği kabul edilecek.

Bu arada; Alman modacı Karl Lagerfeld geride 200 milyar dolarlık bir servet bıraktı. Bu servetten pay alacaklar arasında kedisinin de olduğu düşünülüyor. Bu nedenle, sekiz yaşındaki sevimli Burma kedisi Choupette, kısa bir süre içerisinde dünya üzerindeki en zengin kedi ünvanını kazanabilir.

Karl Lagerfeld ve kedisi Choupette

Reklam ve sosyal medya yıldızı olan Choupette’in 170 binden fazla takipçisi bulunuyor. Lüks bir hayata alışkın olan Choupette hakkında yazılmış bir kitap da bulunuyor. ‘Choupette: Modanın Başarılı Kedisinin Özel Hayatı’ adlı kitaba göre, sevimli kedi Paris’in en ünlü restoranları tarafından hazırlanan yemekleri seviyor. Choupette’in sıradan bir öğününü, kral yengeci, tütsülenmiş somon balığı ve havyar oluşturuyor.

Fransız yasaları, uzun süredir Paris’te yaşayan Karl Lagerfeld’in mirasını kedisine bırakmasına izin vermiyor. Ancak bu konuya ilişkin bir açıklamasında, ünlü modacı, ‘Sorun yok çünkü ben Fransız değilim’ demişti. Bakalım, minik kedi bu dev mirastan pay alabilecek mi?