İnternet yasakları deyince listenin ilk sırasına yazılan, Google, Facebook, Twitter demeden dünyanın önde gelen mecralarını sert biçimde engelleyen Çin; bu kez Lady Gaga’ya yasak getirdi. Bundan sonra ülkede Lady Gaga’ya dair hiçbir şeyin adı bile anılmayacak.

Geçtiğimiz gün Dalai Lama ile bir araya gelen Lady Gaga, Facebook Live üzerinden Tibet’in ruhani lideriyle bir söyleşi gerçekleştirdi. Facebook’ta milyonlarca kişi tarafından izlenen yayın, Çin Hükümeti ve Çinli vatandaşlar tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Çin’de ‘ayrılıkçı eylemleri’ dolayısıyla yıllardır siyasi sürgüne maruz kalan dini liderin son eyleminden bu kez de Lady Gaga nasibini aldı.

Çin’de milyonlarca hayranı bulunan sanatçı, ‘ülkenin hassasiyetlerine saygı göstermediği’ gerekçesiyle suçlandı. Çin sadece bununla da kalmadı, Lady Gaga’ya dair ülkede ne varsa yasaklamaya başladı. İnternetten albümleri ve klipleri kaldırılan sanatçının Çin’de konser vermesi de yasaklandı.

Çin’de daha önce Oasis, Miley Cyrus, Jay-Z, Bob Dylan, Selena Gomez ve Bjork de benzer sebeplerle yasaklanmıştı.

Dalai Lama ile görüşünce Çin karıştı
Lady Gaga Çin’deki en ünlü Batılı müzisyenlerden biri. Ancak hayranları şarkıcının Tibet ayrılıkçılığının sembolik başkanı olarak gördükleri Dalai Lama ile temasta bulunmasından ve bunu Instagram hesabından paylaşmasından hiç memnun olmadı.

Dalai Lama, ülkesinin Çin ile ilişkilerinde bir ‘orta yol’ istiyor. Bu yol, Tibet için bağımsızlık içermeyen bir özerklik demek.

Gaga’nın ülkedeki popülerliği attığı her adımın haber olmasına yol açıyor, ancak medya hafta sonu gerçekleşen görüşmeyi neredeyse yok saydı. Lady Gaga’nın buluşmasını yerel sosyal medya ağı Free Weibo’ya koyanların iletileri de sansürlendi.

Buna rağmen 2 binden fazla kullanıcı şarkıcıya tepkisini dile getirdi. Lady Gaga Çin’in politik hassasiyetlerini bilmeyen bir ‘aptal’ ya da ‘cahil’ olmakla suçlanıp lanetlendi. ‘Çinli hayranlarını düşünmedi’ diyen George Lee mahlaslı bir kullanıcının paylaşımı binden fazla kez ‘beğenildi’. Bazı kullanıcılar Lady Gaga’nın Çin pazarından vazgeçtiğini bile iddia ederken, bazıları da sanatçıya sahip çıktı.

Geçtiğimiz yıl Batılı müzisyenlerden bazıları Dalai Lama ile ilişkilerinden ötürü ülkede konser vermekten men edilmişti. Selena Gomez’in Ağustos ayında Guangzhou ve Şangay’da vereceği konserler de Dalai Lama ile fotoğraflarının ortaya çıkmasından dolayı iptal edilmişti.