Küçük yaşta çocuklara tacizle suçlanan R. Kelly kefaletle serbest bırakıldı.

Cook County Eyalet Savcısı Kim Foxx, şarkıcı R. Kelly’nin, 1998 ve 2010 yılları arasında 10 ayrı cinsel istismar iddiasıyla suçlandığını, bunların dört mağduru hedef aldığını, olayların yaşandığı dönemde mağdurların en az üçünün 17 yaşından küçük olduğunu açıklamıştı. Kim Foxx, şarkıcının yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söylemişti. Savcı, şarkıcının 10 suçlamanın her birinden suçlu bulunması ve yargıcın cezaları arka arkaya vermesi halinde 70 yıl boyunca demir parmaklıklar arkasında kalma ihtimalinin olduğunu da vurgulamıştı.

Bu açıklamaların ardından, Grammy ödüllü şarkıcı R. Kelly 10 ayrı cinsel taciz suçlamasıyla, geçen hafta hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Chicago’da görülen davada 1 milyon dolar kefalet bedeli belirleyerek ünlü şarkıcının 18 yaşından küçük olan kimselerle iletişim kurmasını yasakladı. Mahkeme ayrıca yurtdışına çıkışına engel olmak adına R. Kelly’nin pasaportuna da el konulmasına karar verdi.

Ünlü şarkıcı, 25 Şubat tarihinde tekrar hakim karşısına çıktı. Mahkeme, 1 milyon dolar kefalet bedelini ödeyen R&B yıldızını serbest bıraktı. Bu karar, ABD kamuoyunda büyük tepki çekse de, küçük yaşta çocuklara istismarla suçlanan R. Kelly artık serbest. Hakkındaki dava sonuçlanıncaya kadar da özgür kalmaya devam edecek.

Uzun yıllardır hakkında cinsel taciz ve istismar iddiaları bulunan R. Kelly, çocuk pornosu suçlamalarından 2008 yılında beraat etmişti. Gerçek adı Robert Kelly olan R&B sanatçısıyla ilgili suçlamalar bir belgesele de konu olmuştu. ‘R. Kelly’den Kurtulmak’ adlı belgeselde çok sayıda kadın sanatçıyla ilgili cinsel taciz iddialarını dile getirmişti.

‘I Believe I Can Fly’ şarkısıyla bilinen şarkıcı ve yapımcı R. Kelly, hakkındaki cinsel taciz suçlamalarını yıllardır reddediyordu. Ancak sanatçının anlaşmalı olduğu plak şirketi Sony Music’in sahibi olduğu RCA ise geçen ay kendisiyle yolları ayırmıştı.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments