Daniel Day-Lewis oyunculuğu bıraktığını açıklayarak sinema dünyasında şok etkisi yarattı.

Ünlü oyuncunun basın sözcüsü Leslee Dart, Variety’ye yaptığı açıklamada; ‘Daniel Day-Lewis, artık oyuncu olarak çalışmayacak. Yıllardır çalıştığı iş arkadaşlarına ve seyircilerine minnettarlığını sunuyor’ dedi. Sözcü ayrıca, Lewis’in oyunculuğu bırakmasının ‘özel bir karar’ olduğunu ve herhangi bir gerekçe sunmayacağını açıkladı.

Oscar’da 3 kez En İyi Oyuncu ödülünü kazanan ve bu alanda tek olan 60 yaşındaki aktör, son olarak 25 Aralık’ta vizyona girecek olan ‘Phantom Thread’de rol almış olacak.

1957 yılında Londra’da doğan Lewis, sanatçı bir ailede doğdu. Babası Cecil Day-Lewis, İngiltere hükümetince devlet törenleri için şiir yazması için atanan bir şairdi. İkinci evliliğini yaptığı aktris Jill Balcon’dan dünyaya gelen Daniel Day-Lewis’in dedesi Sir Michael Balcon da İngiliz sinemasının en önemli isimlerinden biriydi.

Day-Lewis, ilk sinema deneyimini 14 yaşındayken yaşadı. 1982’de ‘Gandhi’de rol aldı. 80’li yıllarda Hollywood’un da yeni favorisiydi. 1993 yılında İrlanda vatandaşlığına geçti. İngiltere’nin Robert De Niro’su olarak anılmaya başladı. Lewis, 1989’daki ‘My Left Food’, 2008’deki ‘There Will Be Blood’, 2013’teki ‘Lincoln’ ile ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar aldı.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments