Yunanistan-a-gitti-1250 × 833
  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin
Şarkıcı Sıla Gençoğlu’nun hakaret davası açtığı şarkıcı Davut Güloğlu’nun avukatı, reddi hakim talebinin kabul edilmediğini gerekçe göstererek davadan çekildi.

Şarkıcı Sıla Gençoğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında 2,5 yıla kadar hapis cezası istenen şarkıcı Davut Güloğlu’nun avukatı, mahkemeye vekillikten istifa ettiğini bildirdi.

İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya taraflar katılmadı. Gençoğlu’nun avukatı duruşmada hazır bulunurken, Güloğlu’nun avukatı Emrullah Gözcü ise bu dosyadan istifa ettiğine dair dilekçe sundu. Avukat Gözcü dilekçesinde, “Hakimin reddi talebimiz haksız ve kanuna aykırı şekilde şikayetçi tarafın tamamen yönlendirmesiyle reddedilmiştir. Sayın hakimin tarafsız kalacağı inancımız kalmadığı ve kendisinin çekilmediği için iş bu dosyadan biz çekiliyoruz” dedi.

Mahkeme hakimi, uzlaştırma bürosundan tarafların uzlaşamadığına dair belgenin geldiğini belirtti. Sıla Gençoğlu’nun avukatı ise Güloğlu’nun avukatının istifasının davayı uzatmaya yönelik olduğunu ileri sürerek, mahkemenin karar vermesini istedi.

Mahkeme, Güloğlu’na avukatının istifa ettiğinin bildirilmesi için duruşmayı erteledi. Önceki celse görülen davada, mahkeme hakiminin savunmadaki ifadeleri tutanağa geçirmediğini ileri süren Güloğlu ve avukatı Emrullah Gözcü, reddi hakim talebinde bulunmuştu. Talebi değerlendiren Ağır Ceza Mahkemesi reddi hakim talebini reddetmişti.

Neler olmuştu?
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yenikapı’da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne şarkıcı Sıla katılmamış ve ‘Darbeye karışıyım ama Yenikapı’daki şova katılmayacağım’ demişti. Bunun üzerine Davut Güloğlu katıldığı bir televizyon programında, ‘S… olsun gitsin’ ifadesini kullanmıştı. Sıla, Güloğlu’nun bu sözlerinin ardından şikayetçi olmuş ve Güloğlu hakkında, ‘basın yoluyla hakaret’ suçundan dava açılmıştı.
Davanın ilk duruşması 20 Aralık günü İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Güloğlu’nun hazır bulunduğu duruşmada, Sıla’yı ise avukatı temsil etti.

Duruşmada savunması sorulan Güloğlu, savcılık sorgusundaki savunmasını tekrar ettiğini söyledi. Hakim Ahmet Duymaz, bu sözleri tutanağa ‘Söylemlerimi tekrar ederim’ şeklinde geçirmek istedi. Buna itiraz eden Güloğlu’nun avukatı, ‘Savcılık ifademi tekrar ederim’ şeklinde yazılmasını istedi.

Bunun ardından duruşmada ilginç anlar yaşanmaya başladı. Avukat Emrullah Gözcü ile Hakim Ahmet Duymaz arasında yarım saat süren gerginlik sonunda, duruşma salonunda söylenen her söz kelimesi kelimesine tutanağa girdi.

Güloğlu ise duruma tepki göstererek, ‘Ne oluyor, ne yapıyorsunuz? Burada oyun mu oynuyorsunuz? Ben buraya ne için çağrıldım?’ dedi.

Savunması sorulan Güloğlu suçlamaya ilişkin ise, bir magazin programında muhabirin yönelttiği soruya yanıt verdiğini söyleyerek, ‘Vatanını, bayrağını sevmeyen buradan gitsin, dedim. Bunun dışında internette yazılıp çizilenlerle benim bir alakam yok’ ifadelerini kullandı.

Alınan beyanların ardından ara kararını veren mahkeme, dosyanın Uzlaşma Bürosu’na gönderilmesine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi için ‘Yenikapı’daki şova katılmayacağım’ diyen Sıla Gençoğlu’na, ‘S.. gitsin. O nereye hizmet etti? Kime hizmet ediyorsa oraya gitsin. Vatanıma hizmet etmeyen s… olsun gitsin’ diye yanıt veren Davut Güloğlu’na basın yoluyla hakaret suçundan 2.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments