Donald Trump yemin töreninde siyahilerin acılarını anlatan bir şarkı seslendirmek isteyen Rebecca Ferguson’a izin vermedi.

ABD’nin yeni başkanı Trump, 20 Ocak’ta göreve başlayacak. Bu vesileyle Beyaz Saray’da geleneksel bir yemin töreni düzenlenecek.

O törende, İngiliz şarkıcı Rebecca Ferguson’un da konser vermek üzere davet edildiği açıklanmıştı. Ne var ki; Başkan Barack Obama’nın töreni için şarkı söyleyen Beyonce ve Aretha Franklin başta pek çok sanatçının Trump’ın yemin töreninde şarkı söylemeyi reddetmesinin ardından törene çağrılan Ferguson, Twitter’daki hesabından kendisine mektupla ulaşan daveti kabul etmek için önemli bir şart koşmuştu. Kendisi de siyahi kökenli olan sanatçı, törende şarkı söylemek için tek koşulunun; siyahi müzisyen Billie Holiday’in siyahilerin çektiği acıları anlatan ‘Strange Fruit’ (Tuhaf Meyve) adlı şarkısını seslendirmek olduğunu açıklamıştı. Ferguson, ‘Büyük bir tarihi önemi olan ve ABD’de çok tartışmaya neden olduğu için kara listede olan ‘Strange Fruit’i söylememe izin verirseniz… ABD’deki hor görülen ve ayaklar altında çiğnenen siyahilerin hikâyesini ve bu dünyada nefreti yenmenin tek yolunun sevgi olduğunu anlatan bu şarkıyı söylememe müsaade ederseniz, memnuniyetle davetinizi kabul ederim ve Washington’da görüşürüz’ ifadelerini kullanmıştı.

Heyecanlı bekleyiş nihayetinde sona erdi ve Ferguson törenle ilgili son kararı şu sözlerle açıkladı:

‘Şu an açıklayamayacağım biçimde bana yapılan teklifle ilgili pek çok belirsizlik var. Ama sonuçta törende şarkı söylemeyeceğim.’

‘Yemin törenindeki konser nedeniyle, kendimi bir anda politik bir tartışmanın ortasında buldum. Benim adıma yapılan şarkı seçiminden de memnun değildim. Bir sanatçı ve anne olarak Beyaz Saray’da performans sergilemek harika bir şans olsa da, duruşumu korumak zorundaydım. ‘Strange Fruit’i seslendirmek istedim, çünkü bir sanatçı ve hümanist olarak kendimden taviz vermediğimi gösterecek tek şarkı oydu. Ancak özelde Afro-Amerikalılara sempati besleyen parça kabul edilmedi ve ben de çekildim.’

İşte o şarkının orijinal hali…

İşte şarkının sözleri ve çevirisi…

Southern trees bear a strange fruit,
Blood on the leaves and blood at the root,
Black bodies swinging in the southern breeze,
Strange fruit hanging from the poplar trees.

Pastoral scene of the gallant south,
The bulging eyes and the twisted mouth,
Scent of magnolias, sweet and fresh,
Then the sudden smell of burning flesh.

Here is fruit for the crows to pluck,
For the rain to gather, for the wind to suck,
For the sun to rot, for the trees to drop,
Here is a strange and bitter crop.

—-

Güney ağaçları bir garip meyveyi barındırıyor,
Kan akmakta ve kan kökte,
Siyahi vücutlar sallanıyor güney esintisinde,
Garip meyve kavak ağaçlarında asılı vaziyette.

Heybetli güneyin pastoral manzarası,
Kabarmış gözler ve buruk ağız,
Manolyaların kokusu, tatlı ve taze,
Sonra yanmış tenin ani kokusu.

İşte meyve, kargalar koparsın diye,
Yağmur toplasın, rüzgar emsin diye,
Güneş çürütsün, ağaçlar düşürsün diye,
İşte garip ve acı ekin