ABD Başkanı Donald Trump, kendisiyle ilgili konuşmaların ve esprilerin bolca yapıldığı ve protestolara sahne olan 89. Oscar Ödül Töreni sonrası ilk yorumunda, kendisine çok fazla odaklanıldığı için finalde hata yapıldığını söyledi.

Tören sonunda yapılan yanlış anonsla en iyi filmin önce La La Land olarak açıklanması, ardından da Moonlight olarak düzeltilmesi, törenin Trump esprileriyle hatırlanacak yerde ‘hatalı Oscar’ olarak hafızalara kazınmasına yol açtı.

Trump, Oscar töreniyle ilgili ilk açıklamasını Breitbart News’e yaparak, ‘Sanırım siyasete o kadar çok odaklandılar ki finalde birlikte hareket etmediler’ dedi. ‘Bu biraz üzücüydü’ diyen Trump, ‘Oscar’ların şıklığından uzaktı. Göz alıcı bir gece gibi hissetirmedi. Bu şekilde bitirmek son derece üzücü’ yorumunu yaptı.

Öte yandan, Oscar gecesinde Donald Trump’ın Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesi ve göçmenler hakkındaki sözlerine yönelik tepkiler dikkati çekti.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Yabancı dilde en iyi film Oscar’ını kazanan İranlı yönetmen Asghar Farhadi, Trump’ın başkanlık kararnamesini protesto etmek için törene katılmadı. ‘The Salesman’ adlı filmi ile ödül kazanan Farhadi, uzaya çıkan ilk İranlı kadın Anousheh Ansari vasıtasıyla törene katılanlara mesaj gönderdi.

İkinci kez ödül almaktan duyduğu onuru ifade eden Farhadi, ‘Bu akşam sizinle orada olmadığım için üzgünüm. Orada bulunmamamın nedeni, göçmenlerin ABD’ye girişini yasaklayan insanlık dışı yasalarla saygısızlığa uğrayan ülkemin halkına ve diğer 6 ülke halkına duyduğum saygıdan dolayıdır’ mesajını yolladı.

Törene katılan birçok oyuncu da Trump yönetiminin son dönemdeki söylemlerini ve kararlarını protesto için mavi kurdeleler taktı. Kurdeleyi takanlar arasında en iyi kadın oyuncu ödülü adayı Ruth Negga ve ‘Moonlight’ filminin yönetmeni Barry Jenkins de yer aldı.

Amerikan Sivil Halklar Birliği’ni (ACLU) desteklemek ve Trump’ın seyahat yasağını eleştirmek için takılan kurdeleler, ACLU’nun ‘ACLU ile birlikte dur’ kampanyasının sembolü olarak biliniyor. Trump’ın 7 ülkeye uyguladığı seyahat yasağına karşı ilk yasal mücadeleyi ACLU başlatmıştı.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Törenin sunucusu Jimmey Kimmel de törende Trump’a gönderme yapararak, ‘Artık bizden nefret eden 225 ülkede izleniyoruz. Ülke artık bölünmüş durumda ve insanları bir araya getirmen gerek, dediler’ dedi.

‘Trump’a teşekkür etmek istiyorum’ diyen Kimmel, ‘Geçen sene Oscar’lar ırkçı gibi görünüyordu, artık onun sayesinde böyle bir şey yok. Siyahiler Nasa’yı, beyazlar cazı kurtardı’ ifadesini kullandı.

‘CNN ya da Times’dan biri varsa binayı terk etmenizi istemek zorundayım’ diyerek Trump’ın basın yasağına gönderme yapan Kimmel, ‘Tören başlayalı iki saat oldu ve Donald Trump hala bizimle ilgili tweet atmadı. Endişelenmeye başlıyorum’ yorumunu yaptı.

Kimmel daha sonra canlı yayında Trump’ı mention’layarak, ‘Selam, uyanık mısın’ tweet’ini attı. Ardından da ‘Meryl (Streep) selam söylüyor’ yazdı.

Tuvalet düzenlemesi ünlüleri kızdırdı
Beyonce, Lena Dunham ve Caitlyn Jenner başta pek çok ünlü, yeni tuvalet düzenlemesi konusunda Başkan Donald Trump’ı sert biçimde eleştirdi.

Yeni Amerikan Başkanı, okullarda cinsiyet değiştiren öğrencilerin, seçtikleri cinsiyete uygun tuvaleti kullanabilmeleri uygulamasını bir yönetmelikle kaldırdı. Yeni yönetmelik; okulların, baskı altında kalmadan kendi kararlarını vermelerini istiyor.

Bu karara karşı başlatılan ‘Trans Gençliği Koru’ kampanyasına, dünyaca ünlü isimler destek verdi.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Beyonce, ayrımcılığa karşı başlatılan kampanyanın linkini Facebook hesabından paylaştı ve şu notu düştü:

‘LGBT öğrencilerin, onları desteklediğimizi bilmeleri gerek. Bunun için bu linki paylaş. #KindnessInAction GLSEN (sic)’

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Lena Dunham ise Detroit’te evsiz ve tehlike altındaki eşcinsellere yardım eden Ruth Ellis Center’a, maddi yardım çağrısında bulundu. Lena, Twitter hesabından şunları yazdı:

‘Trans gençlere nefrete ve görmezden gelmeye karşı sevgiyle savaşalım. Onlar zaten zorlu bir eşitsizlikle mücadele ediyorlar ve güçlenip başarmak için desteğimize ihtiyaçları var.’

Hem transseksüel hem de açık bir Cumhuriyetçi olan Caitlyn Jenner ise, daha önce de eleştirdiği Trump’ın bu kararına karşı Twitter üzerinden bir video yayınladı ve şunları söyledi:

‘Amerika’nın trans çocukları için bir mesajım var. Kazanıyorsunuz. Çok yakında, ülke çapında özgürlüğümüzü elde edeceğiz. Her iki partinin de seçmenlerinden destek alacağız.’

‘Zorbalar için de bir mesajım var: Hastasınız!’

Son olarak Başkan Trump için de bir mesajım var: Bu bir felakettir ve sen, hala bu durumu düzeltebilirsin. LGBT topluluğunun haklarını korumak için söz vermiştin? Beni ara.’Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments