Dr. Luke, Kesha hakkında açtığı davaya, iftira suçunun da eklenmesini istedi.

Gerçek adı Lukasz Gottwald olan 43 yaşındaki prodüktör, Kesha’nın açtığı cinsel taciz davasına karşı uzun süredir mücadele ediyor. O davada Dr. Luke, Lady Gaga’ya attığı sms’te bir başka taciz kurbanı daha olduğunu yazan Kesha’ya, iftira suçlamasında bulundu.

New York Post gazetesinin Page Six ekinin ortaya çıkardığı o mesajda; ünlü prodüktörün stüdyoda kayıt yapan bir başka kadın şarkıcıya daha tecavüz ettiği iddia ediliyordu.

TMZ’nin bildirdiğine göre; Dr. Luke, 29 yaşındaki şarkıcının ark niyetli bir kampanyayla, itibarına ve kariyerine zarar vermeyi amaçladığını öne sürüyor.

Mahkemeye sunulan evraklarda; Kesha’nın, Lady Gaga’ya yazdığı bilgilerin tamamen yanlış olduğunu bildiği ya da bilmesi için yeterince argümanı olduğu belirtildi ve eklendi:

‘Hayali gerekçelerle kurban rolüne bürünen Kesha, Dr. Luke’un müzik endüstrisi tarafından kara listeye alınmasını sağlamayı amaçlıyor.’

Ünlü şarkıcı, kendisini taciz ettiği iddiasıyla ünlü yapımcıyla olan sözleşmesini iptal etmek istemiş ama amacına ulaşamamıştı.

Billboard Müzik Ödülleri’nde alkış yağmuruna tutuldu
Ünlü şarkıcı, Dr. Luke ile cinsel taciz iddiaları nedeniyle yaşadığı savaşı törene yansıtacağını duyurunca; önce ünlü yapımcı tarafından engellenmişti. Ancak daha sonra, davaya değinmemesi koşuluyla sahne almasına izin çıkmıştı.

Böylece Kesha, 2016’nın Mayıs ayında Las Vegas’taki T-Mobile Arena’da düzenlenen Bilboard Müzik Ödülleri töreninde sahne aldı ve Bob Dylan’ın ‘It Ain’t Me Babe’ adlı unutulmaz hitini seslendirdi.

Törende alkışlarla karşılanan sanatçı, Instagram hesabından şunları paylaştı:

‘Bu gece için hayranlarıma ve Billboard Müzik Ödüllerine müteşekkirim. Ruhumun en tenha köşelerine dokundu. Beni destekleyen hayranlarıma binlerce teşekkür. Çok duygulandım.’

Sahne almasını engelleyen yasak kalktı
29 yaşındaki şarkıcının, Dr. Luke ile olan cinsel taciz gerilimini tören sahnesine taşıyacağı iddiaları üzerine; ünlü yapımcının şirketi Kemosabe devreye girmiş ve Kesha’nın performansına tedbir koydurmuştu. Ancak şirketten yapılan yeni açıklamada, tedbirin kaldırıldığı bildirildi:

‘Kesha’nın söz konusu performansı her zaman memnuniyetle karşılandı. Programa engel getirilmesinin nedeni, sanatçının Dr. Luke ile olan davasını sahneye taşıyacağı iddialarıydı. Ancak Kesha’dan, temsilcilerinden ve Dick Clark Productions’dan – taciz iddialarından programda bahsedilmeyeceği yönünde – teminat alındı. Bu yüzden de tedbir kararı kaldırıldı.’

 

 

Talebi temyizde de reddedildi!
Kesha’nın Sony Müzik ile olan kontratını iptal etme talebi Temyiz Mahkemesi tarafından da reddedildi.

Ünlü şarkıcı, prodüktörü Dr. Luke tarafından taciz edildiği gerekçesiyle yapım şirketi Sony Müzik ile olan sözleşmesini iptal etmek için dava açmıştı. Bir alt mahkemenin verdiği ret kararını temyize götüren Kesha, yine umduğunu bulamadı.

7 Nisan günü toplanan Temyiz Mahkemesi, Dr. Luke’un ünlü şarkıcıya karşı bir eyleminin olduğunu kabul etmesine rağmen bunun cinsiyet ayrımcılığı olarak görülemeyeceğine hükmetti. Kararda, Kesha ile Sony Müzik arasındaki anlaşmanın iptali için savunulan argümanların yetersiz olduğuna ve albüm sözleşmesinin devam etmesine hükmedildi.

Ahlaksız teklif iddiasında bulunmuştu
Temyiz duruşmasından birkaç gün önce Instagram hesabından bir paylaşımda bulunan Kesha, Sony Müzik ile Dr. Luke’un kendisine – iddiaları kamuoyu önünde yalanlaması halinde – sözleşmeyi iptal edeceklerini söyledikleri iddiasında bulunmuştu:

‘Yalan söylediğim takdirde özgürlüğümü kazanabileceğim teklifiyle geldiler. Herkesin gözü önünde özür dileyecek ve tacize uğramadığımı söyleyecektim. İşte kapalı kapılar ardında olan bu!’

29 yaşındaki şarkıcı ayrıca; taciz iddialarını geri çekmektense, kariyerini harcamayı göze alacağını da söylemişti:

‘GERÇEĞİ asla gizlemeyeceğim. Bir canavar uğruna yalan söylemektense, gerçeklerin kariyerimi yok etmesini göze alırım.’

Dr. Luke’tan yanıt gecikmedi
Kesha’nın; Sony Müzik’in ve Dr. Luke’un kendisine ahlaksız teklifte bulundukları iddiasına yanıt geldi.

Gerçek adı Lukasz Gottwald olan ünlü prodüktörün basın sözcüsü, Rolling Stone dergisine çarpıcı açıklamalarda bulundu:

‘Mahkeme defalarca şunu söyledi: ‘Kesha, Dr. Luke olmadan Sony ile albüm yapabilirsin.’ Ayrıca taciz iddialarını kanıtlayabilecek hiçbir delili olmadığı da tespit edildi. Kendisinin kaydettiği video kasetler dahil olmak üzere kanıt diye gösterdiği her şey reddedildi. Kesha’nın özgür olmadığı tek bir şey varsa, o da kamuoyu önünde durmadan Dr. Luke’u suçlamaktır. Unutmasın ki, tacizin olduğunu iddia ettiği tarihten yıllar sonra Dr. Luke ile sözleşme imzalayan kendisiydi.’

‘Kesha’nın bu iddiaları ortaya atmasının tek sebebi var. Bu sözleşmeyi olaylı bir şekilde iptal etmek, mağdur pozisyonuna gelmek ve daha kazançlı kontratlar yapmak. Bir sonraki duruşmada yalanlarını ortaya çıkarmak için sabırsızlanıyoruz.’Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments