İngiltereli şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen George Michael, Oxfordshire’ın Goring kasabasındaki evinde hayatını kaybetti.

‘Last Christmas’, ‘Faith’, ‘Freedom’, ‘Jesus to a Child’, ‘Father Figure’, ‘Kissing a Fool’ ve dünya çapında yedi milyon satan ‘Careless Whisper’ gibi şarkılarıyla tanınan George Michael 53 yaşındaydı.

Thames Valley bölgesindeki İngiliz polisince, sanatçının ölüm sebebine ilişkin açıklama yapılmazken, sadece ‘şüpheli bir duruma rastlanmadığı’ bilgisine yer verildi.

George Michael’ın ölümünü kamuoyuna menajeri Michael Lippman duyurdu. Lippman, Michael’ın Pazar günü Oxfordshire’daki evinde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Polis, George Michael’ın ölümünde şüpheli herhangi bir durum olmadığını açıkladı.

Sağlık ve uyuşturucu sorunları yaşadı
Michael en son 2011 yılında zatürre olmuş ve bu nedenle bazı konserlerini ertelemek zorunda kalmıştı.

İngiltereli şarkıcının son 10 yılda uyuşturucu sorunları olduğu biliniyordu. 2006 yılında uyuşturucu aldıktan sonra araç kullandığını itiraf eden Michael’ın ehliyetine 2 yıl el konulmuştu.

Michael daha sonra 2010’da da Londra’da aracıyla bir fotoğrafçı dükkanına girmiş, kaza sonrası gözaltına alınmış ve yine uyuşturucu aldığını kabul etmişti. Sekiz hafta cezaevinde kalan Michael’ın ehliyetine yine el konulmuştu.

Aralık ayı başında, Pakistan asıllı İngiliz yapımcı ve şarkı yazarı Naughty Boy’un, George Michael ile birlikte yeni bir albüm üzerinde çalıştığı açıklanmıştı.

Michael’ın ünlü şarkılarından ‘Freedom’ın öyküsünün anlatıldığı belgesel Mart ayında vizyona girecekti.

Yarı Kıbrıslıydı
Asıl adı ‘Georgios Kyriacos Panayiotou’ olan George Michael, İngiltere’nin başkenti Londra’nın kuzeyinde 1963 yılında dünyaya geldi. Babası Kıbrıslı bir Rum, annesi ise İngiliz’di. Babası lokantacılıkla uğraşırken, annesi bir dansçıydı.

Müthiş bir kariyer yaptı
Michael, ilk grubu The Executive’i okuldan arkadaşı Andrew Ridgeley ile kurdu. Grubun adını 1981’de Wham yaptılar ve ilk  albümleri ‘Fantastic!’ ile büyük başarı elde ettiler. İkinci albümleri ‘Make It Big’ de aynı başarıyı yakaladı. Grup 1986’nın yazında dağıldı ve grup elemanları solo çalışmalarına yöneldi.

Grubun 1986’da dağılmasından sonra solo kariyerine başlayan Michael’ın ilk single’ı 1984’te çıkardığı ‘Careless Whisper’ oldu. Michael’ın bu şarkısı dünya çapında yedi milyon sattı.

‘Faith’ adındaki ilk albümünü 1987 yılında çıkaran Michael, pop müzik tarihindeki en iyi şarkıcılardan biri olarak gösteriliyor.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

2 kez Grammy aldı
Albümleri 100 milyondan fazla satan George Michael; iki kez Grammy, üç kez de Amerikan Müzik Ödüllerinin sahibi oldu.

İtalyan opera sanatçısı Luciano Pavarotti, Elton John, Paul McCartney gibi efsane şarkıcılarla düet yaptı.

‘Kissing A Fool’, ‘Freedom’, son noel şarkısı ‘Last Christmas’ gibi dünyaca ünlü şarkıların bestecisi ve yorumcusuydu.

George Michael’in ölümünün bir Noel gününe denk gelmesi müzik dünyasını yasa boğdu.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Açık eşcinsel bir yaşamı vardı
George Michael, eşcinsellerin uğrak yeri olan bir tuvalette yakalanınca resmi olarak eşcinselliğini açıklamak zorunda kalmıştı. 1998’de gerçekleşen olayda Michael, Los Angeles’daki bir tuvalette bir polis memuruna eşcinsel ilişki teklif ettiği gerekçesiyle tutuklanmıştı. Michael daha sonra verdiği bir röportajda, ‘Böyle yakalandığım için her nasılsa hiçbir şey söyleme hakkım yok. Bu olay, bir şekilde, benim söylediklerimin iyi olabileceği ya da üzerinde konuşulmaya değer olabileceği ihtimalini tamamen ortadan kaldırdı’ şeklinde tepki göstermişti.

Sonrasında açık bir gay yaşam süren sanatçı, 14 yıl boyunca Kenny Goss ile aşk yaşamıştı. Michael, erkek arkadaşını başka bir erkekle aldattığı için gündeme gelmişti. Michael, son olarak üstteki resimde görülen Fadi Fawaz ile fırtınalı bir aşk yaşamıştı.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Mirasının kimlere kalacağı belli oldu
Efsane şarkıcının bir Noel sabahı 53 yaşında zamansız ölümünün ardından servetinin ne olacağı da merak konusu oldu. İngiliz Daily Mirror gazetesi, birçok yardım çalışmasında bulunan ünlü şarkıcının, ardında hatırı sayılır miktarda bir miras bıraktığını ortaya çıkardı.

Michael’ın, 130 milyon dolarlık (yaklaşık 460 milyon TL) servetini, vaftiz babası olduğu çocuklara bıraktığı öne sürüldü. Buna göre; Spice Girls grubunun üyesi olan Geri Halliwell’in kızı Bluebell, İngiliz aktör Martin Kemp’in çocukları Roman ve Harley ile George Michael’in kuzeni Andros’un iki çocuğu, mirastan eşit biçimde faydalanacak.

Mirastan, George Michael’ın iki kız kardeşi ve sevgilisi Fadi Fawaz’ın da pay alacağı kaydedildi.

Yardım faaliyetleri ölümünden sonra açığa çıktı
53 yaşındaki şarkıcı, Noel Günü’nde (25.12.16), İngiltere’nin Oxfordshire kentindeki evinde kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti. Efsane ismin ölümünden sonra hayranları, hayatı boyunca gizli tuttuğu hayırseverliğiyle ilgili hikayelerini anlatmak için Twitter’da paylaşımlarda bulundular.

Ünlü TV yapımcısı Richard Osman ‘Deal Or No Deal programında bir kadın bize, tüp bebek tedavisi için 15 bin sterline ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ertesi gün George Michael aradı ve kadına 15 bin sterlin verdi’ dedi.
Bir başka kullanıcı, Richard’a şu yanıtı verdi:

‘Bir kafede borçları yüzünden ağlayan bir kadına 25 bin sterlin verdi. Garson kıza, kendisi kafeden ayrıldıktan sonra çeki kadına iletmesini söyledi.’

Bir başkası ‘George Michael kimliğini açıklamaksızın, benim de gönüllü olduğum bir evsizler barınağında çalışıyordu. Bizden bunu kimseye söylemememizi istedi. Biz de bu isteğini yerine getirdik. O böyle biriydi’ diye yazdı.

Sanatçının iyilikleriyle ilgili yüzlerce twit atıldı ama öne çıkan diğer mesajlar şunlar oldu:

‘İnanılmazdı. Londra’da bir çocuğa her yıl yardım ettiğini biliyorum.’

‘Londra’yı arabayla turlardı ve evsizlerin karnını doyururdu. O olağanüstü bir efsane.’

Ünlü magazinhaber ajansı BANG Showbiz’in sahibi Rick Sky da, defalarca röportaj yaptığı sanatçının yardımseverliği hakkında şunları söyledi:

‘Bu çok ama çok üzücü.. George’un öldüğüne inanmak çok zor. Pop dünyası için zor bir yıl oldu. (David) Bowie, Prince ve şimdi de George… O sadece popun en iyi seslerinden birisi değildi; inanılmaz sadık ve cömert bir dosttu da aynı zamanda… Özellikle kariyerinin ilk zamanlarında yanında olan arkadaşlarını asla unutmadı ve her zaman onlara yardım etti.’Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments