Elon Musk’ın ‘’Mars’ta Nuh’un Gemisi’’ projesi ortalığı karıştırdı.

Space X ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Time dergisi tarafından “yılın insanı” seçildi. Dergi ünlü iş insanının fotoğrafı ile çıkarken, kendisiyle gerçekleştirilen röportaja da yer verildi. Elon Musk, SpaceX’teki roketleri önümüzdeki 5 yıl içinde daha da geliştirmek istediğini ve uzay araştırmalarının bir sonraki aşaması için çok büyük planları olduğunu söyledi. 

Sıradışı çıkışlarıyla tanınan ünlü iş insnaı “Mars’ta kendi kendini idame ettiren bir şehir inşa etmek ve Dünya’daki hayvanları ve yaratıkları oraya götürmek istiyorum” dedi. “Füturistik bir Nuh’un gemisi” inşa edeceklerini söyleyen Elon Musk, bu gemilerin sayısının ise bir tane ile sınırlı kalmayacağını belirtti. Dünya’nın kaynakları azaldıkça ve iklim değişikliği kötüye gittikçe insanların Mars’ı kolonize etmesine yardım etmeyi umduğunu söyleyen iş insanı, Kızıl Gezegen’e hayvanları ve bitkileri getireceğini açıkladığı Time röportajında, “Genel olarak amaç, yaşamı çok gezegenli hale getirmek ve insanlığın bir uzay medeniyeti kurabilmesini sağlamaktır” dedi.

Ancak uzmanlar Elon Musk’ın hayallerinin gerçekleşmesinin çok da mümkün olmadığı yönünde görüş belirttiler. Şu anda Mars’ta bulunan Perseverance gezgincisinin lazer cihazını yöneten bilim insanı Roger Wiens, bu hayal için önce Mars’ın sıcaklığının artması ve su kaynakları ile oksijenin var olması gerektiğinin altını çizdi ve “İnsanlar oksijen maskesi takmayı akıl edebilir, ancak hayvanlar için bu durum geçerli mi? Çok basit bir şekilde hepsi ölecektir. Her şeyden önce botanik bir bahçe denemeliyiz” dedi.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell de bu hayale şüpheyle yaklaştığını dile getirdi ve “Eğer bir gün Mars’ta kendi kendine yeten bir insan uygarlığı inşa edeceksek, o zaman evet, Nuh’un Gemisini bir düzeyde yapmak zorunda kalacağız. Ancak Musk bunu yapmaya yakın mı – hiç de değil” dedi.