Gigi Hadid iki yıldan beri Haşimato hastalığıyla mücadele ediyor.

21 yaşındaki model Elle dergisine yaptığı açıklamada; hipotiroidi tedavisi gördüğünü şu sözlerle anlattı:

‘Bu yıl, metabolizmam anormal şekilde değişti. Tiroit bezimde iltihap var çünkü Haşimato hastasıyım.’

‘Hastalık sebebiyle yavaşlayan metabolizmam, kilo almama ve depresyon yaşamama sebep oluyor. İki yıldır, bu hastalık için ilaç alıyorum. Bu yüzden de kilo kaybediyorum.’

Bu kilo kaybı nedeniyle Gigi, Victoria’s Secret’ın 5 Aralık’taki Paris defilesine çıkmadan önce uyarıldığını da söyledi:

‘Defileye çıkmadan önce daha fazla kilo vermemem istendi. Bu yüzden de bazı tedbirler aldım.’

‘Sadece doğru yerde kasım olsun yeter. Örneğin; kalçalarım yeteri kadar diriyse o zaman sorun yok demektir.’

Haşimato nedir?
Haşimato hastalığı vücudun tiroid antijenlerine karşı antikor üretimiyle ortaya çıkan ve tiroid üretiminde engellemelere neden olan bir otoimmün hastalığıdır.

Belirtileri nelerdir?
Hastanın doktora gitmesine neden olan ilk belirti guatr denen tiroid bezinin şişmesidir. Guatr şişmeleri değişik büyüklüklerde ve şekillerde olsa da hepsi boyun bölgesinin şiş görünmesine neden olur. Guatr nadiren ağrıya neden olsa da yeterince büyüdüğünde yutmayı ve nefes almayı zorlaştırabilir. Sonuçta Haşimato hastası olan birçok insan tiroid yetmezliğiyle karşı karşıya kalabilir.

Hastalığın diğer belirtileri şunlardır:

Orta derecede kilo alımı (5-7 kg)
Soğuğa karşı hassasiyet artışı
Kolayca yorulma
Düzensiz ve ağır adet dönemleri
Genç kadınlarda hamile kalmada zorlanma
Kuru cilt ve kabarık yüz
Saç kaybı ve kaş incelmesi
Ses kısıklığı
Depresyon
Kabızlık
Yavaş kalp atışları
Kolesterol seviyesinde artış

Haşimato hastalığının nedenleri
Haşimato hastalığı vücudun bağışıklık sisteminin antikorlar üreterek tiroid hücrelerine aldırması sonucu doğar. Bilim adamları henüz bağışıklık sisteminin bu şekilde vücut hücrelerine saldırmasının nedenlerini bulamamışlardır fakat olası teoriler şunlardır:

1) Virüs ya da Bakteri
Bir virüs ya da bakteri vücudun enfeksiyonla savaşmak için antikor üretimini tetikleyebilir ve bu antikorlar da aynı zamanda vücuda saldırıyor olabilir.

2) Genler
Otoimmün hastalıkları genetik olarak nesilden nesile genler yoluyla aktarılıyor olabilir.

3) Hamilelik
Bazı kadınlar doğum yaptıktan sonra hipotiroidinin değişik bir formunu geçirebilir. Çoğu durumda bu tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın kendiliğinden geçer fakat yaklaşık %20’sinde ilerleyen yıllarda Haşimato hastalığı gelişir. Bu da bazı kadınlarda hamileliğin hastalığı tetikleyici bir faktör olabileceğini göstermektedir.

4) İyot
Çok fazla iyot tüketmek hastalığa meyilli bazı insanlarda riskleri artırabilir.

Haşimato hastalığının teşhisi
Haşimato antikorları pozitif çıkan fakat tiroidi hala normal şekilde çalışan bir hastada doktorlar belli bir süre daha belirtileri izleyebilir. Tiroid etkilenirse tiroid hormonu değiştirici ilaçlar verilmeye başlanır. Daha hassas kan testlerinin gelişimiyle hastalığı daha erken dönemlerde teşhis etmek mümkün hale gelmiştir. Öncelikle doktor boyunda şişme, ciltte kuruma ve saç kaybı gibi belirtileri kontrol etmek için fiziksel testler yapar. Daha sonra hastaya enerji durumu, bağırsak hareketleri ve ses kısıklığı hakkında sorular sorar.

Klinik teşhis koymak için laboratuvar kan testleri de gereklidir. Bu testler şunlardır:

1) Hormon Testleri
Hastadan bir kan örneği alınır ve TSH ve T4 hormon seviyelerini test etmek için bu kan laboratuvara gönderilir. Sonuç pozitif çıkarsa antikor testi de yapılır.

2) Antikor Testi
Haşimato hastalığı ile ilgili belirli antikorların varlığını test etmek için hastadan bir kan örneği daha alınır. Bazı insanlar antikorlara sahip olabilir fakat hala normal tiroid fonksiyonlarını yürütüyor olabilir. Antikorlar yüksek miktarda bulunmazsa doktorlar Haşimato hastalığı teşhisi koyamaz. Yüksek konsantrasyonda antikorlara sahip olmak başkasından daha hasta olduğunuz anlamına gelmez, sadece durumun doğal yollardan düzelmesi ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına gelir.

Haşimato hastalığının tedavisi
Haşimato antikorları testi pozitif çıksa da tiroid hala normal bir şekilde çalışıyorsa doktorlar bir süre daha belirtileri izlerler. Eğer tiroid etkilenmeye başlarsa hastaya hayat boyu tedavi uygulanır.

1) Sentetik Hormonlar
Haşimato hastalığı tiroid hormonu eksikliğine neden olursa hormon değiştirme terapisi uygulanır. Bu da sentetik tiroid hormonu alımıyla gerçekleştirilir. Bu sentetik hormon tiroksin hormonuna benzerdir ve bu hormonun doğal versiyonu tiroid bezleri tarafından üretilir. Ağızdan alınan bu ilaçlar yeterli hormon seviyesini tekrar sağlar ve hipotiroidinin tüm belirtilerini ortadan kaldırır.

Tedaviye başladıktan sonra hasta eskiye göre daha az yorgunluk hisseder. İlaç tedavisi hastalık nedeniyle artan kolesterol seviyesini de kademeli olarak azaltır ve alınan kiloların da tekrar verilmesini sağlar. Sentetik tiroid hormonu tedavisi hayat boyu sürer fakat ihtiyaç duyulan doz değiştirilebileceği için doktor sık sık 6-12 ayda bir TSH hormonu seviyesini kontrol eder.

2) Doz Takibi
Doğru doz miktarını belirlemek için doktor birkaç haftadan sonra TSH seviyesini kontrol etmeye başlar. İhtiyaç fazlası hormon kemik kaybını hızlandırabilir ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilir.

Eğer hastanın koroner atardamar hastalığı veya hipotiroidi varsa doktor düşük bir dozla başlar ve kademeli olarak dozu artırır. Böylece kalp bu metabolik değişikliklere yavaş yavaş uyum sağlar.

Tedavi sürerken iyi hissetme gerekçesiyle ilaç alımı bırakılmamalıdır yoksa belirtiler tekrar ortaya çıkabilir.

3) Diğer Maddelerin Etkileri
Belirli ilaçlar, katkı besinler ve hatta bazı yiyecekler sentetik tiroid hormonunun emilimini engelleyebilir. Yüksek miktarda soya, yüksek lifli besinler veya aşağıdakilerden herhangi birini tüketiyorsanız doktorunuzla temasa geçin:

Multivitaminleri de içeren demir içerikli katkı maddeler
Kolesterol seviyesini düşürücü bazı ilaçlar
Bazı antasitlerde (midede gaz ve asit dengesini sağlayıcı ilaçlar) bulunan aluminyom hidroksit
Kandaki yüksek potasyum seviyesini engelleyen Sodyum polistiren sülfonat
Bazı ülser ilaçları
Kalsiyum katkı maddeleriFacebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments