Aralık ayında burcunuzu neler bekliyor? Hakan Kuyucu yazdı…

KOÇ

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay, aynı burcun yöneticisi Merkür gerilediği için birtakım engellemelere ve gecikmelere sebep olmaya aday. Özellikle hukuk, miras ve seyahat konularında isteklerinizin yerine gelmeyeceği ya da gecikeceği yönünde haberler alabilirler. Yurtdışı bir seyahat için vize başvurusunda bulunanlar ya da bir miras paylaşımından payını bekleyenler, işlemler konusunda dikkatli olmalılar. Aksi halde hiç de hoşlarına gitmeyecek ve planlarını alt-üst edecek gelişmeler gündeme gelebilir. Bu Dolunay döneminde, hayatınızdaki kişiyle ya da yakın arkadaşlarınızla ilgili güven problemi de yaşamanız olası… Ancak yargısız infaz yapmamaya ve biraz bekleyerek şartlar oluştuğunda, bu güven konusunu ve kuşkularınızı karşılıklı olarak masaya yatırmanızda fayda var. Peki, bu Dolunay her yönüyle bu kadar karamsar mı? Hayır! Jüpiter ve Neptün arasındaki olumlu etkileşim, finansal konularda şanslı olduğunuzu ve özellikle harici kaynaklardan gelen destekler açısından güzel haberler alabileceğinizi gösteriyor. Bu yüzden bankalarla ve etrafınızdaki güçlü kişilerle ilişkilerinizde atak olmanızda yarar var. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay, Merkür geri hareketiyle aynı zamana denk geldiği için hedeflerinize ulaşmaya çalışırken sabırlı olmanız gerektiğine işaret ediyor. Özellikle iş değişikliği ya da yatırım konularında önemli atılımlar yapmak isteyenler, gerekli şartların oluşması adına beklemede kalmalılar. Daha önceden atılmış adımlar, başlanmış işler, girişimde bulunduğunuz alanlardaki adımlarınıza devam edebilirsiniz ama yeni bir alanda yeni bir hamle yapmamanızda fayda var. Bu Merkür rüzgarının geçmesini beklemelisiniz. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor. Bu, ilişkisi olup da bazı sorunlar yaşayanların çözüm için harekete geçmesi gerekliliğine işaret ediyor. Muhatabınızla yapacağınız değerlendirmede; net bir tavır koymak, isteklerinizi ve bundan sonrasında nasıl bir birliktelik istediğinizi açıkça ifade etmek durumundasınız. Tabii ki, beraberliğinizi kurtarmak ve yeni yıla huzurlu bir biçimde girmek istiyorsanız… Ayın genelinde gergin etkiler altındasınız. Bu durumun maneviyatınızı ve sağlığınızı olumsuz yönde etkilememesi için sizi rahatlatacak yöntemler bulmanız gerek.

BOĞA

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay, Merkür geri hareketiyle aynı zamana denk geliyor. Bu da, kariyer değişikliği planlarınızla yatırımlarınızdan kazanç sağlama konularında bazı aksiliklerin ortaya çıkabileceğine işaret ediyor. Bu süreçte, mevcut şartlarınızda radikal değişikliklerden kaçınmanızda fayda var. Gökyüzünün yenilikler anlamında pek de yanınızda olmadığını göz önünde bulundurursak, bu dönemde gideceğiniz değişimlerde varolan durumu dahi arayacak bir konuma düşme riski mevcut. Dolunay ve Merkür geri hareketinin çakışması nedeniyle, bildiğiniz ya da bilmediğiniz bir borç konusu gündeme gelebilir. Alacaklı taraf sizi aşırı biçimde sıkıştırabilir ve bu da sizi, hem ekonomik hem de manevi anlamda zor duruma düşürebilir. Yapacağınız şey, borcu reddetmemek ve tüm ikna kabiliyetinizi kullanarak parçalı bir ödeme takvimi üzerinde karşı tarafı razı etmeye çalışmak. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay ile birlikte, finansal konularda yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak için bazı girişimlerde bulunabilirsiniz. Bir yakınınızdan borç almak, banka kredisi için başvurmak veya sıradışı bir yöntemle kısa sürede para kazanmaya çalışmak gibi yolları deneyebilirsiniz. Akılcı yöntemler denerseniz ve sabırlı olursanız, hedefinize ulaşmanızda bir sorun çıkmayacaktır. Ve bu sayede, sizi sıkıştıran maddi zorlukları aşabilirsiniz. Bu Yeniay’ın yöneticisi Jüpiter, Akrep burcunda ilerliyor. Özel yaşantınızda kalıcı hedeflere ve ilişkilere yöneleceğiniz bir dönem başlıyor. Bu nedenle, yalnız olanlar adeta hayatlarının aşkını bulmak adına partner arayışına çıkabilirler. Ne istediğinizi bilmeniz elbette önemli ama gönül işlerinde her zaman ‘2×2=4 eder’ denemeyeceğini de bilmelisiniz. İşte bu yüzden, hayatınızı tamamlayacak bir aday ararken sadece mantığınızı kullanıp duygularınızı göz ardı etme gibi bir tuzağa düşmemeye dikkat edin. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerleyecek. Boğa ile Oğlak’ın bu buluşması, zaten sağlamcı olan ve toplum içindeki konumuna önem veren Boğaların bu yönünü olduğundan da fazla ön plana çıkaracak. Yeni yıla girmemize sayılı günlerin kaldığı bu dönemde; bulunduğunuz ortamlarda kendinizi ifade etmek, fikirlerinizi başkalarını benimsetmek ve güçlü insanlarla temasa geçmek açılarından güçlü bir istek duyacaksınız. Kendini toplum içerisinde kabul ettirmiş ve saygınlık uyandıran kişilere yönelebilir, onlarla daha yakın ilişkiler kurmak isteyebilirsiniz. Hatta bekar Boğa’lar, özel hayatlarındaki seçimleri bile bu kriterlere göre yapabilirler. Kısaca, 2018 yılına girerken gündeminiz güç ve prestij arayışı olacak ve bu arayış, önümüzdeki yıla damgasını vuracak. Bu ay sağlık açısından yaşayacağınız en büyük risk, görünmez kazalar olacak. Evde, işte ve trafikte dikkatli olun.

İKİZLER

3 Aralık günü burcunuzda oluşacak Dolunay, yöneticiniz Merkür’ün geri hareketiyle aynı zamana denk geliyor. Bu da sizi, engellemeler ve gecikmeler konusunda en şanssız burç haline getiriyor. Bir yandan fırtınalı gündeminizle bulunduğunuz ortamların dikkatini çekerken, öte yandan sizi zor durumda bırakan olumsuzluklarla da boğuşacaksınız. Sinirlerinizi sağlam tutmalı, sabırlı olmalı ve kötü senaryolarla karşılaştığınızda hemen yıkılmamalısınız. Bu zorlu süreci bir sınav olarak kabul edin. Öyle bir sınav ki, başarıyla geçtiğinizde tüm hedeflerinize ulaştığınız son derece olumlu bir mezuniyet sizi bekliyor. İlişkiniz konusunda da bir analize ihtiyacınız var. Siz bir ilişkiden beklentilerinizle varolanın uyuşmadığını düşünüp kendinizce bir karar alabilirsiniz. Karşınızdaki kişi de aynı şekilde düşünerek hoşunuza gitmeyen bir karar verebilir. Bu nedenle, aşk konusunda net bir karar vermeden önce yol arkadaşınızla oturup ortak karar almanızı tavsiye ederim. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay, yöneticiniz Merkür’ün geri hareketiyle örtüşüyor. Özellikle kariyer ve finans alanlarında fazla risk almamanız, mevcut durum üzerinde kökten değişiklikler yapmamanız çok önemli. İş ve para söz konusu olunca, bu dönemde muhafazakar olmanız gerek. Merkür gerilemesi sonlanmadan da yerinizden kımıldamayın. Bu dönemde ayrıca, yakınınızdaki kişilerle inatlaşmamaya, küçük tartışmamaları büyütmemeniz de önemli… Eğer inadınıza ve kibrinize yenilip üzerinde durmayacak kadar önemsiz konuları büyütürseniz, çok sevdiğiniz insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz, dikkat! Stres tehdidi altındasınız; maneviyatınızı rahatlatacak yöntemleri uygulamanızda fayda var. 25 Aralık gününden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor. Bu dönemde, özel ilişkilerle ortaklıkların birbirine girift olacağı gelişmeler gündeme gelebilir. Hayatınızdaki kişiyle ya da bir sevgili adayıyla ortaklaşa iş veya yatırım konuları söz konusu olabilir. Ya da tam tersi, iş ve yatırım alanlarında birlikte hareket ettiğiniz birisiyle özel bir yakınlaşma olabilir. Aşkı ve işi net bir şekilde birbirinden ayırmanız gerek. Tabii ki iki durum aynı kişiyle paylaşılabilir ama bir şartla: Aşkın duygusallığıyla iş mantığını birbiriyle çakıştırmayın. Yeni yıla girerken, bazı yakın arkadaşlarınızı hayatınızdan çıkarma gibi bir karar almak isteyebilirsiniz. İyi düşünün: Dost kaybetmek çok kolaydır ama kazanmak zordur.

YENGEÇ

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay’ın yöneticisi Merkür gerilediği için enerjinizin düşük olduğu ve kendinizi hem yorgun hem de isteksiz hissedeceğiniz bir sürece gireceksiniz. Yapılması gereken işler önünüzde dağ gibi gibi biriktiği halde, kolunuzu kaldıracak kadar dahi bir kuvvet hissetmeyeceksiniz. Tembelliğin sizi rehin aldığını göre göre, bu durumu değiştirecek hiçbir adımı atmak istemeyeceksiniz. Eğer hayatınızın tepetaklak gitmesini istemiyorsanız, bu tabloyu değiştirmek için kendi kendinizi motive edecek yöntemler bulmanız gerekiyor. Birkaç gün tatil yapıp enerji depolamak, meditasyon ya da spor gibi aktivitelere başlamak, büyük ihtimalle size yardımcı olacaktır. Tabii bu süreçte iyi şeyler de yok değil. Bu Dolunay’da, Jüpiter ve Neptün arasında olumlu bir görünüm meydana geliyor. Böylece aşk hayatınıza dair olumlu beklentiler içine girebilirsiniz. Özellikle bekar Yengeçler, hayallerindeki kişiyle tanışma yönünde hayli şanslı görünüyorlar. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay, Merkür geri hareketiyle örtüşüyor. Bu da, kariyer planlarınız ve finansal durumunuz hakkında dikkatli, sabırlı ve analitik olmanız gerektiğine işaret ediyor. Her gelen teklife hemen atlamayın. Teklif kimden geliyor, bu kişi ya da kurumun durumu nedir, sizden önce ne tür işler yapmıştır, güvenilir midir; bu detayları iyi araştırmalısınız. Hatta bir adım ileri gidersek, bu dönemde, iş ve para alanında hiçbir yeniliğe ve değişime yüz vermemeli ve mevcut durumunuzu muhafaza etmelisiniz. Sağlık açısından da olumsuz bir hava hakim. Genel kontrollerini yaptırıp olası sağlık sorunlarının önünü almaya çalışmalısınız. 25 Aralık gününden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor. Bu dönemde, hayat arkadaşınızın aşırı dominant ve emrivaki tavırları sizi rahatsız edebilir. Sonu ayrılığa varabilecek olumsuzluklar yaşamak istemiyorsanız, kısasa kısas yapmamalısınız ve partnerinizle olgun ve ılımlı bir şekilde konuşmalısınız. Tavırlarından hoşlanmadığınızı uygun bir şekilde dile getirmelisiniz. Eğer hala aynı tavrında ısrar ediyorsa, elbette çantanızı alıp gitmekte ve yeni yılı bir başınıza karşılamakta özgürsünüz!

ASLAN

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay’ın yöneticisi Merkür, Yay burcunda geriliyor. Bu dönemde, iş ve para alanında karşınıza çıkan fırsatlar, size cazip önerilerle gelen kişiler hakkında akıllıca gözlemde bulunmanız büyük önem arz ediyor. Her önünüze gelen teklife gözü kara bir şekilde atlamamalı, artılarını ve eksilerini iyice tartmalısınız. Gereksiz maceraların sonu pişmanlık olacaktır, unutmayın. Aşk hayatınızdaki tablo ise tam tersine tozpembe… Bu süreçte, özel birisi karşınıza çıkabilir ve sizi heyecanlandırabilir. Yalnız Aslanlar adına bu yalnızlığa son vermek için oldukça şanslı bir dönem… Birlikteliği olanların da, aşk hayatlarında kendi muhteşem yüzyıllarını yaşayacaklarını söylemek mümkün. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay ile sosyal alanda yoğun bir dönem sizi bekliyor olacak. Kendinizi geliştirmek için kurslara katılabilir, spor ya da yoga gibi grup aktivitelerine katılabilirsiniz. Bu sayede kendinize hareketli bir sosyal ortam yaratabilirsiniz. Bazı Aslanlar, bu Yeniay’da aileleriyle daha çok vakit geçirme şansına sahip olabilirler. Aileleri uzakta yaşayanlar, birkaç aile bireyini evlerinde ağırlayabilir ya da onların ziyaretine gidebilirler. Keyifli bir süreç sizi bekliyor. İşyerindeyse zaman zaman gerilimin yükseldiği anlar sözkonusu olabilir. Eğer konu direkt sizi ilgilendirmiyorsa, tarafsız kalmanızda fayda var. İşin ucu size de dokunuyorsa, sükunetinizi korumanız ve polemiklere aynı şekilde polemikle yanıt vermemeniz faydanıza olacaktır. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor. İlişkinizde mutlu olup olmadığınızı muhasebe etme eğiliminiz ağır basacak. Bu değerlendirmeyi tek başınıza yapmamak ve mevcut sorunlar hakkında hayatınızdaki kişiye de söz hakkı vermek şartıyla sorunlarınızın üzerine eğilmeniz gerekli. Yalnız olanlarsa, aşk arayışını bir kenara bırakıp mantık evliliği yapma eğiliminde olabilirler. Bu konuda kendinizden eminseniz sorun yok. Ama tereddütleriniz varsa, ne kendinizi ne de bir başkasını ateşine atmayın, derim. Yeni yıla girerken, harcamalarınızı gözden geçirmeli ve fazla açılmamalısınız. Gereksiz yere harcanacak o kaynaklara 2018 yılında çok ihtiyacınız olabilir! Bu ay sindirim sisteminizle ilgili bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Sağlıklı beslenip beslenmediğinizi gözden geçirin derim.

BAŞAK

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay, yöneticiniz Merkür geri hareketiyle örtüşüyor. Bu durum bir yandan iyi diğer yandan da riskli… Bir süredir kariyer alanında değişiklik yapmayı düşünenler açısından şanslı bir dönem… Karşınıza sayısız fırsat çıkabilir. Ancak soru şu: Bu fırsatlar, gerçekten şuan rahatsız olduğunuz konularda daha iyi şeyler vadediyor mu? Ve o alternatifler, gerçekten sizin aradığınız özellikteler mi? İşte bu soruların yanıtını akılcı ve gerçekçi bir şekilde vermeniz çok önemli. Cevabınız ‘evet’ ise, hiç durmayın ve karşınıza çıkan şansları değerlendirin. Ama tereddütleriniz varsa, biraz soluklanıp bekleyin, derim. Bu Dolunay, Jüpiter – Neptün görünümüyle örtüşüyor. Yalnız Başaklar için kalıcı bir beraberliğin ilk adımları, bu dönemde atılabilir. İlişkisi olanlarsa, beraberliklerini bir ileri noktaya götürme kararı alabilirler. Sevgililer evlenebilir, evliler çocuk yapma kararı alabilir. Bu Dolunay’da kendinizi Eros’un ellerine teslim edebilirsiniz. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay ile Merkür gerilemesi kesişiyor. Ailenizde ya da yakın çevrenizde yer alan birileriyle iletişim sorunu yaşamanız olası… Hatta bu iletişimsizliğin dallanıp budaklanıp başkalarıyla olan ilişkilerinizi de olumsuz yönde etkilemesi gündeme gelebilir. Peki, ne yapmalı? Ortaya çıkan anlaşmazlıkları, huzursuz, dikkatsiz ve özensiz şekilde ele almamanız gerekiyor. Hemen öfkelenmemeli, gerektiğinde akılcı yaklaşıp alttan alan taraf olmalısınız. Uzun süreli ve şiddetli dargınlıklara ancak böylece engel olabilirsiniz. Bu dönemde, stres ve depresyon riski var. Maneviyatınızı rahatlatacak yollar bulmanız lazım. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor. İş hayatında yeteneklerinizi daha iyi nasıl değerlendirebileceğiniz konusunda kafa yormaya hazır mısınız? Zira bir yılın daha bitip yenisinin başlaması, sizi artık geleceğiniz üzerinde daha gerçekçi şekilde düşünmeye itecek. Kendinizi garantiye alma isteğiniz ön plana çıkacak. Bu gayet anlaşılır bir istek ama bu uğurda enerji ve zaman harcarken hayatınızın diğer alanlarını da ihmal etmemelisiniz. Özellikle de aşkı… Yalnız girilecek bir yeni yıl, güvence arayışında olduğunuz bu dönemde size hiç de iyi gelmeyebilir. Ağız ve diş sağlığınıza dikkat!

TERAZİ

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay, hukuki işler ya da büyük kurum ve kuruluşlarla ilişkileriniz açısından bazı krizlere gebe… Merkür geri hareketinin de etkisiyle, huzurunuzu kaçıracak haberler alabilirsiniz. Posta kutunuza gelecek bu kötü haberle ilgili olarak hemen paniğe kapılmayın ve öfkelenmeyin. Hemen bir avukata danışın ve muhatabınızla iletişime geçerek uzlaşma yolu arayın. Sonuçta sağlık olduktan sonra her derdin devası bulunur, değil mi? Jüpiter – Neptün görünümü Dolunay ile örtüşüyor. Yalnız olanlar, girdikleri bir ortamda kalplerini yerinden oynatacak biriyle tanışabilirler. O kişi, gergin etkiler altında olduğunuz bu dönemde, size çöldeki serap gibi umut ışığı olacak. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay ile birlikte, iş hayatınızda pek mutlu olmadığınız görüşü ağırlık kazanabilir. Hakkınızı alamadığınızı, hakkettiğiniz değeri görmediğinizi veya yeterince üretken olabileceğiniz bir işte çalışmadığınızı fark edebilirsiniz. Bu farkındalık da sizi mutsuz edip yeni arayışlara itebilir. İnsanın mutlu olmak ve koşullarını iyileştirmek adına araştırmacı olması harika… Ancak sonu belli olmayan maceralara girmenize de hiç gerek yok. O yüzden, bu dönemi tespitte bulunmakla yetinerek geçirmelisiniz. Mevcut durumunuzu değiştirmek içinse biraz daha beklemelisiniz. Satürn, 20 Aralık’ta Oğlak burcunda seyrine başlıyor. Bütün bir yıl yaptığınız harcamaları gözden geçirip ayrıntılı bir muhasebede bulunmalısınız. Bunu yapın ki, 2018’i çok daha rahat geçiresiniz. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerleyecek. Beraberliği olanlar, özel hayatlarının pek istikrarlı gitmediği ve birlikteliklerinde kaosun hakim olduğu hissine kapılabilirler. Hissiyatınız bu yönde olabilir ama siz, siz olun, kendi kendinize evhamlanıp partnerinizden soğuyacak çıkarımlara varmayın. Hayatınızdaki kişiyi karşınıza alın, kaygılarınızı paylaşın ve beraberce çözüm arayın. Yeni yıl girmeden bu işi halledin ki, güzel ve mutlu bir 2018 geçiresiniz. Bu dönemde, dinlenmenize ve beslenmenize dikkat edin. Eğlencelerde, davetlerde kendinizi fazla yormayın. Zira vücut direnciniz oldukça hassas bir evrede…

AKREP

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay’ın yöneticisi Merkür, Yay burcunda geriliyor. Bu dönemde, olmasını istediğinizle gerçekler örtüşmeyebilir. Siz finansal olarak kendinizi sağlama almak istersiniz ama ansızın ortaya çıkıveren beklenmedik harcamalar, buna izin vermeyebilir. İşyerinde işler sistemli ve huzurlu bir şekilde ilerlesin istersiniz ama her gün bir aksilik sizi bulabilir. Uzun lafın kısası, hayatınızın gidişatı bir türlü rayına oturmamış ve hiç oturmayacakmış gibi görünebilir. Oysa ki, tüm bu engellemeleri bir tür kişisel gelişim testi olarak görür ve bu şerlerin de bir hayrı olacağını kabullenirseniz, Merkür’ün bu oyunlarına dayanmanız çok daha kolay olacaktır. Hem bu dönemde sığınabileceğiniz bir de liman var: aşk! Jüpiter – Neptün arasında faydalı bir görünüm var ve bu da, aşk hayatınızı manevi boyutta besleyen bir etki yaratıyor. İster hayatınızda biri olsun isterseniz olmasını istediğiniz biri; o kişi, sizi mutlu eden ve enerjinizi yükselten bir güç getirecek hayatınıza… Ve bu da, yaşadığınızı tüm zorluklara karşı direncinizi arttıracak. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay, küllerinizden yeniden doğmanın işaretçisi… İş ve para alanlarında yaşadığınız sıkıntılar yavaş yavaş geride kalıyor. Muhtemelen pek rahat geçmemiş olan 2017, yerini, iyimserlikle karşılayacağınız 2018’e bırakıyor. Taşların yerine oturduğunu, koşulların ideallerinize giderek yaklaştığını deneyimleyeceksiniz. Bu sayede kendinizi güvende hissedecek, kendinizin ve sevdiklerinizin geleceğini garantiye almak adına daha emin adımlarla ilerleyeceksiniz. Bir de küçük uyarım var: Bu yükselişin farkına varan bazı dost ve akraba görünümlü kişiler, sizi kandırıp sömürmeye kalkışabilir. O nedenle, uyanık olun. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlayacak. Yeni yıl için geri sayımın başladığı bugünlerde, 2018 için bazı planlamalar içine girmeniz mümkün. Yeni bir eğitim programına başlama, uzun soluklu bir beceri kursuna katılma ya da bir derneğe ya da hayır kuruluşuna üye olma gibi hayatınızı ciddi biçimde etkileyecek ve değiştirecek adımlar atabilirsiniz. Bu adımların özel ve sosyal alanda da hayatınızı çok değiştireceği kesin. Özellikle yalnız olanlar için sürpriz tanışıklıklar gündeme gelebilir. Sırt ve boyun bölgenize dikkat!

YAY

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay, burcunuzda gerileyen Merkür nedeniyle bir gözden geçirme sürecine dönüşecek. Hayatta olmak istediğiniz yerde misiniz, sevdiğiniz bir işte mi çalışıyorsunuz, yeterince gelir elde ediyor musunuz gibi soruların yanıtlarını arayacaksınız. İlk başta karamsar gibi görünen bu dönem, aslında önümüzdeki dönemde başarıya ve mutluluğun anahtarına dönüşebilir. Önemli olan; mevcut koşullarınızı gerçekçi bir bakış açısıyla ele almanız, her ne kadar hoşunuza gitmese de özeleştirinizi de yapmanız. Ancak bu şekilde, aklınıza takılan sorulara doğru yanıtları verebilirsiniz. O yanıtlar da, yaşamınızda memnuniyetsiz olduğunuz durumlardan kurtulmanın tek yolu, unutmayın. Jüpiter – Neptün görünümünün Dolunay’a eşlik etmesi de bu dönemi tamamlayan bir unsur olacak. Bu görünüm; spritüal yönünüzü güçlendirmek, sabırlı ve kararlı olmak ve bir şeyler yolunda gitmediğinde hemen paniğe kapılmak yönünde sizi destekleyecek. 18 Aralık tarihinde burcunuzda doğacak Yeniay da Merkür geri hareketiyle örtüşüyor. Dolunay dönemindeki genel ruh haliniz devam ederken, artık yavaş yavaş çözüm odaklı bir tavır sergileyeceğinizi söyleyebilirim. Karamsarlığın yerini giderek daha analitik ve gerçekçi bir yaklaşım alır. Hayatınızda yolunda gitmeyen yönleri, yine sizin kendi çabanızla değiştirebileceğiniz realitesini kabullenirsiniz. Eğer bir yerlerden yardım alınacaksa, bunun için de sizin bizzat uğraşmanız gerektiğinin farkına varırsınız. Bu yolculukta, en büyük destekçiniz hayat arkadaşınız ve aileniz olacaktır. Onların desteğiyle bir yandan kendinizi daha güçlü hissedecek diğer yandan da onlarla ilişkileriniz güçlenecek. Bir başka deyişle; Yeniay sayesinde tünelin ucundaki ışığı görmeye hazır olun. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor. Bu süreçte para konularına odaklanacaksınız. Geçmiş yılın ayrıntılı bir muhasebesini yapacak, sayılı günlerin kaldığı 2018’e finansal olarak hazır olmaya çaba harcayacaksınız. Ay genelinde gergin etkiler altındasınız. Stres ve depresyon riski kapınızda bekliyor olacak. Spritüal yöntemler kullanarak, sevdiklerinizle konuşarak ve sosyalleşerek bu süreci atlatmaya çalışmanızı tavsiye ederim.

OĞLAK

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay ile Dolunay’ın yöneticisi Merkür’ün Yay burcunda gerilemesi çakışıyor. Bu gökyüzü tablosu, ayaklarının yere basmasını çok seven bir Oğlak için oldukça kafa karıştırıcı… Genel olarak kendinizi yorgun hissedebilir, hemen her konuda kararsızlık yaşayabilir ve hiç hoşlanmadığınız bir kaos ortamının baskısını üzerinde hissedebilirsiniz. Bitirmeniz gereken işler bir türlü bitmeyebilir, parasal ve hukuki açıdan beklediğiniz önemli haberler bir türlü gelmeyebilir ve hatta, bir kez olsun sesini duymak için can attığınız kişi, sizi sınarcasına hiç aramayabilir. Panik yapmayın sevgili Oğlaklar… Bu dönemin geçici olduğunu daima kendinize hatırlatın. Eğer işler yolunda gitmiyor diye kendinizi çok üzerseniz, sonunda hem ruhen hem de bedenen güçsüz düşersiniz, unutmayın! Olur da, kendinizde stres, uyku bozukluğu, panik atak gibi rahatsızlıklar hissediyorsanız mutlaka bir doktora görünün ve onun tavsiyelerine harfiyen uyun. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay, gerçekçi Oğlaklar için aslında bir tür genel değerlendirme süreci… Özellikle kariyer planlarınızla ilgili realist bir analiz sürecine girebilirsiniz. İşinizden ve kazancınızdan ne derece memnun olduğunuza bir bakmak istersiniz. Ya da işinizi ve çalıştığınız ortamı ne derece benimsediğinizi ayrıntılı biçimde ele alırsınız. 2017’ye veda etmeye hazırlandığımız bu dönemde, bu sürece bir genel yıllık muhasebe olarak bakabiliriz. Tabii tüm bu içsel değerlendirme sürecinde sevdiğiniz kişiyi, ailenizi ve dostlarınızı da ihmal etmeyin; yoksa bencillikle suçlanıp tepki çekebilirsiniz. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, burcunuzda ilerlemeye başlıyor. Bir anlamda, kaos ve belirsizlikler bitiyor ve tünelin ucundaki ışık görünüyor. Ayakları yere sağlam basan, duruşuyla güven uyandıran kişilere yönelmenin işaretçisi Venüs’ün burcunuzdaki gerilemesi sayesinde; yeni yıla, sorumluluklarınız, iletişim ve ilişkiler anlamında istikrara kavuşmuş olarak gireceksiniz. Özel, sosyal ya da profesyonel tüm ilişkilerdeki ciddiyetiniz ve tutarlığınız dikkatleri çekecek ve takdir toplayacak.

KOVA

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay, Merkür geri hareketiyle örtüşüyor. Bu dönemde, yakın çevrenizle bazı iletişim ve uyum problemleri yaşayabilirsiniz. Görünenden çok özü merak eden ve araştıran bir burcun mensubu olarak başkalarına karşı eleştirel bir tutum takınabilirsiniz. Ancak bu yaklaşımı abartmamanız çok önemli. Ve tabii, bir de sizi çok seven insanlarla hayatınızda sıradan yeri olan kişileri aynı kefeye koymamanız gerek. Bu dönemde, yoğun biçimde üretme, kariyer ve finans alanlarında seviye atlama ve dünya için yararlı şeyler yapma isteğiniz zirve yapıyor. Ama bunun bedeli, tamamıyla köşenize çekilmek ve kendinizi yalnızlığa mahkum etmek olmamalı. Siz hümanist bir burcun mensubusunuz, eğer insanlardan bu kadar uzaklaşırsanız bu özelliğinizi yitirebilir ve çok acı çekebilirsiniz, dikkat! 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay da, Merkür geri hareketiyle aynı döneme denk geliyor. Ancak bu geri hareketten belki de en az korkması gereken burçlardan birisi sizsiniz. Özellikle ikinci yarısı oldukça verimli geçen 2017’de, iş ve para açısından sağladığınız büyüme eğilimi, bu dönemde daha da hızlanabilir. Bir süredir tohumlarını ektiğiniz ve beklemeye koyulduğunuz gelişmeler, ardı ardına karşınıza çıkabilir. Ve siz, 2018’e daha da umut dolu bakar hale gelebilirsiniz. 20 Aralık tarihinde Satürn, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor ki, bunu da bir tür uyarı olarak kabul edebilirsiniz. Bu gökyüzü hareketi, sizi gerçekçi olmanız, hayallere ve boş vaatlere kapılmamanız konusunda sizi uyarıyor. Hedeflerinize doğru ilerlerken, bu uyarıyı da aklınızın bir köşesine not edin. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor. Bu dönemde iyi şeyler olacak hayatınızda ve aşktan yana yüzünüzün güleceğine işaret ediyor. Düşünsel ve duygusal boyutu size hitap eden o doğru kişi her an karşınıza çıkabilir. Ama tabii, kendinizi 7/24 eve kapatırsanız, dışarılarda bir yerlerde sizi bekleyen o ruh ikizinizle asla karşılaşamazsınız. Kapının dışında koca bir dünya var ve iyisiyle kötüsüyle sizi bekliyor sevgili Kovalar… Çıkın ve o şansı yakalayın.

BALIK

3 Aralık günü İkizler burcunda oluşacak Dolunay, Merkür geri hareketiyle örtüşüyor. Bu da kafanızın her anlamda karışık olduğuna işaret ediyor. Özellikle iş ve yatırım konularında rahatsız edici bir boyutta kararsızlık yaşamanız olası. Bazı dış etkenler sizi kendi tarafına çekmek adına baskı altına alarak bir an evvel tercihinizi yapmaya zorlayabilir. İşte burada nasıl bir tavır göstereceğiniz önemli. Yüzde yüz emin olmadığınız hiçbir şeye ‘evet’ demeyin sevgili Balıklar… Bu hayat sizin hayatınız ve kendi senaryonuzda başrolü kimselere kaptırmayın. Yüreğinizin ve beyninizin tam anlamıyla onaylamadığı hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Gerekirse hayatınızdaki her şeyi beklemeye alın ama asla, içinize sinmeyen durumları kabullenmeyin. Bu dönemde, Jüpiter – Neptün görünümü oluşacak. Neyse ki, bu görünüm manevi açıdan sizi destekliyor. Dolayısıyla, kendiniz adına doğru kararları almanızdan yana pek şüphe kalmıyor. 18 Aralık tarihinde Yay burcunda doğacak Yeniay da, Merkür geri hareketiyle örtüşüyor. Bu Yeniay’da, kalıcı olma ihtimali zayıf olan ama yoğun bir tutku içeren flörtler yaşama şansınız yüksek. Üstelik bu kişi, uzaktan da olsa eskiden beri tanıdığınız birisi olabilir. Rüya gibi bir kaçamağa hazır olun! 20 Aralık tarihinde Satürn, Oğlak burcunda 2,5 yıllık bir seyre başlıyor. Bu seyir; yeni bir iş, plan, fırsat ve kazanç anlamında gayet olumlu… 2018’e az bir zaman kala, kendinizi bambaşka bir çalışma ortamında bulmanız kuvvetle muhtemel. 25 Aralık tarihinden itibaren Venüs, Oğlak burcunda ilerlemeye başlıyor. Geçici flörtlerin yerine kalıcılık ve istikrar alıyor. Siz yalnız Balıklar, hayatınızın aşkıyla karşılaşmaya hazır mısınız? Hadi, çıkın kapıdan dışarı ve hayata karışın. Yüreğinizin öbür yanı, muhtemelen oralarda bir yerde karşınıza çıkacak. Bir de küçük uyarım var: Gezin, tozun, sosyalleşin ama kendinizi fazla da yormayın. Beslenmenizi ve dinlenmenizi kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü yıl değişimde vücut direnciniz biraz zayıf görünüyor, dikkat!