Gündemdeki soru şu: ‘Anayasa değişikliği için yapılacak referandumda hangi ünlü ne oy verecek? Hangi ünlü ‘evet’ hangi ünlü ‘hayır’ diyecek?’

Ünlülerin 16 Nisan’da gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı Sistemi referandumundaki tercihlerini sizler için derledik…

Her şey Şeytan Rıdvan ile başladı. Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin sosyal medya üzerinden ‘Güçlü Türkiye için evet’ kampanyasına start verdi. Twitter’daki hesabından bir video yayınlayan Dilmen, ‘Vatanımız, ülkemiz çok zorlu bir süreçten geçiyor, adeta bir İstiklal Savaşı. Güçlü bir Türkiye istiyoruz. Güçlü bir Türkiye için evet ben de varım’ dedi.

Ardından Dilmen, A Milli Takım’ın yıldızı Arda Turan’a seslenerek, ‘Sevgili Arda, sen de var mısın?’ diye sordu. Arda’nın Dilmen’e cevabı gecikmedi. ‘Rıdvan hocam çağrını aldım. Güçlü bir Türkiye için ben de varım’ diyen Arda, ‘Burak Yılmaz sen de var mısın kardeşim?’ ifadelerini kullandı. Arda’nın çağrısına cevap veren Burak Yılmaz da, ‘Güçlü bir Türkiye için ben de varım’ sözleriyle şarkıcı Murat Boz’a seslendi. Şarkıcı Murat Boz da yayınladığı video ile ‘Ben de varım’ dedi.

Bu ‘Evet’ videosuna Melih Gökçek, Nihat Doğan ve Ahmet Çakar gibi başka ünlü isimler de destek verdi. Bu kampanyaya ilk sert tepki, oyuncu Barış Atay’dan geldi. Atay, ‘Tek adamlığa hayır diyeceğiz’ şeklindeki sözleriyle ‘Evetçi’ isimleri eleştirdi.

‘Hayır’cılar devreye girdi
Bu videonun ardından ‘Hayırcı’ ünlüler de birer birer renklerini belli etmeye başladılar. Meltem Cumbul, Twitter hesabından, ‘Hayır’ diyeceğini açıkladı. Cumbul’un attığı bu tweet sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Ve ‘Hayır’ çağrısında bulunan diğer ünlüler biner birer paylaşım yapmaya başladılar.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Özellikle son dönemlerde sosyal medya hesabından yaptığı muhalif paylaşımlarla dikkat çeken ve söylemleri yüzünden belirli bir kesim tarafından eleştirilen oyuncu Berna Laçin, ünlü isimlerin başlattığı referandum için ‘Evet’ ve ‘Hayır’ kampanyası hakkında hesabından bir paylaşımda bulundu. Kişilerin verecekleri kararlar hakkında bir yönlendirme yapmaktan uzak duran Laçin, daha çok referandumla ilgili bir formül paylaşmış.

İşte Berna Laçin’in ‘Başkanlık seçimi’yle ilgili formülü…

‘Formüllerde esas olan, tüm değerlerde doğru sonuca ulaşmaktır. ‘Başkanlık’ formülünde de aynı kural geçerli. Formül şöyle işler: Başkan: RTE Seçim: Evet Başkan: Kılıçdaroğlu Evet Başkan: Demirtaş Evet Eğer biri bile sana ‘Hayır’ dedirtiyorsa, ‘Hayır’ de… Özetle; Kılıçdaroğlu, Demirtaş ya da yeni bir Kenan Evren ‘Başkan’ olsa razı mısın? Cevabın ‘evet’ ise ‘evet’ de, ‘hayır’ ise ‘hayır’…

Tuğba Özay ise, Atatürk’ün fotoğrafı önünde çektiği bir fotoğrafı paylaşarak referandumdaki kararını belli etti. Özay, o karenin altına da şu notu düştü:

‘Sen bize Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bağışladın. Her cephede savaştın! Ordunla birlikte, halkla birlikte göğüs göğse, el ele, yürek yüreğe… 72 milleti tek yuvada birleştirdin! Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri bile kadın haklarını tanımamışken sen bizlere seçme ve seçilme hakkını tanıdın! Yani bugün senin kurmuş olduğun Meclis’te saç saça baş başa girebiliyorlarsa kadın vekiller, senin sayendedir ATA’m! Tabi gönül ister ki o Meclis yücedir, yüce Meclis’te barış olsun kavga değil ! Sokakta ya da sosyal medyada ya da televizyonlarda yeteri kadar kavga var keza! Sen ki bu toprakları düşman işgalinden kurtardıktan sonra ülkenin gelişimi için fabrikalar kurdun, demiryolları inşa ettin, üniversiteler açtın, devrimler yaptın! O çok sevdikleri futbol bile! Cumhuriyet dönemi ile birlikte daha fazla spor kulüplerinin açılmasıyla birlikte öne çıkar oldu! Duyumlarım sonucunda yapmış olduğum araştırmalara göre soyun Konya Bozkır’a dayanırmış. Yani yörükmüş Ataların… Yani gerçek Türkler..! Türkmen boylarından… Anne tarafım Konya Bozkır’lı… Antalya’ya Toroslar’a uzanır bir tarafım. Annem hep der ‘Bozkır’ın suyu sert insanı mert olur’ diye! Bir kez daha gururlandım. Sana, Cumhuriyet’e, laik, çağdaş, aydınlık Türkiye’ye ihanet eden namert olsun!’

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Gülben Ergen ise, yaptığı paylaşımda referandumla ilgili bir açıklama yapmadı fakat Mustafa Kemal Atatürk resmi ve sözünü paylaşması dikkat çekti. Ergen, sosyal medya hesabından Atatürk’ün bir fotoğrafını paylaşarak onun, ‘Gereğine inandığınız her şeyi yapınız. Başkaları ne derse desin, aldırış etmeyiniz. Kazanırsınız’ sözüne yer verdi. Ergen, Atatürk’ün bu sözlerini ‘Aldırış etmeyiniz’ notuyla paylaştı.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

‘O Ses Türkiye’ yarışmasında Murat Boz’la birlikte jüri üyesi olan Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz ise kendi sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Gökhan Özoğuz’un Atatürk fotoğrafı paylaşıp ünlem koyması dikkat çekti.

Cem Yılmaz da, Atatürk resmi önünde verdiği bir pozu paylaşarak ‘Hayırcı’ olduğunu ima etti.

Haluk Levent, Emre Kınay, Şevket Çoruh, Müjdat Gezen, Fazıl Say, Zülfü Livaneli ve Elif Şafak ise referandumda ‘Hayır’ oyu vereceklerini açıkça ilan eden isimler oldular.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments