Elon Musk’ın ‘Matrix’te yaşıyoruz’ iddiasına Oxford Üniversitesi’nden yanıt geldi.

Bazı bilim insanlarına göre evren, ‘muazzam ve karmaşık bir hologram’… İnsanların hayatı 3 boyutlu deneyimlemesi ise bir illüzyondan ibaret olabilir.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin

Bu iddia Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın benzer yöndeki açıklamaları ile oldukça popüler hale gelmişti. Musk’ın ‘Bizler dev bir bilgisayar simülasyonunda yaşıyor olabiliriz’ iddiasına, Oxford Üniversitesi’nde çalışan bilim insanlarından yanıt geldi.

Teorik fizikçiler Zohar Ringel ve Dmitry Kovrizhi liderliğindeki ekip, bu iddiayı boşa çıkarak sonuçlar elde etti. İki isme göre; bir simülasyon evreninde yaşamadığımızı gösteren en büyük neden, evrenimiz kadar büyük bir ölçekteki simülasyonu sürdürecek kadar parçacığın bulunmuyor olmaması… Başka bir deyişle; simülasyon ne kadar büyük olursa, o kadar çok bilgi işlem gücü gerekiyor. İşte bu yüzden de insanlığın ‘Matrix’te yaşadığı iddiası’ şuan için bir fanteziden ibaret…

Evrenin bir hologramdan ibaret olması fikri ilk kez 90’lı yıllarda tartışıldı ve insanoğlunun 3 boyutlu gerçeklik ve zaman algılarının aslında sınırları olan düz bir yüzeyde bulunduğu fikri ortaya atıldı. Southampton Üniversitesi’nde Matematik Bilimleri profesörü olan Kostas Skenderis bu iddianın altyapısını şu ifadelerle açıkladı:

‘3 boyutlu gördüğünüz, hissettiğiniz ve duyduğunuz her şeyin (ve zaman algınızın) gerçekte düz bir iki boyutlu alandan kaynaklandığını düşünün. Üç boyutlu bir görüntünün iki boyutlu bir düzeyde kodlanmasından bahsediyorum. Örneğin; bir kredi kartı üzerinde oynatılan bir hologram görüntüsü gibi. Fakat bu noktada bütün evrenin kodlanmış olmasından bahsediyoruz.’

‘Holografi, evrenin yapısı ve oluşumu hakkında düşünme şeklimiz üzerinde bir sıçrama yaratabilir. Einstein’ın genel görelilik teorisi, evrendeki büyük ölçekli her şeyi hemen hemen açıklarken, kuantum düzeyinde kökeni ve mekanizmaları incelendiğinde çözülmeye başlıyor.’

Skenderis ayrıca, bilim insanlarının Albert Einstein’ın yerçekimi teorisini ve kuantum teorisini birleştirmek için onlarca yıldır çalıştığını ve bazılarının holografik evren kavramının bu ikisini uzlaştırma potansiyeline sahip olduğuna inandığını da ifade etti.

Matrix üçlemesi geri dönüyor
Warner Bros. şirketi, 1999 yılında ilk vizyona girdiğinde büyük bir etki yaratmayı başaran ve ardından gelen iki devam filmi ile efsanesini pekiştiren Matrix üçlemesini geri döndürmek için kolları sıvadı.

Hollywood Reporter’ın haberine göre; söz konusu proje bir devam değil, filmlerin yeniden çekilmesinden ibaret… Hatta ortaya çıkan bilgilere göre, yeni Matrix filmlerinin yıldızı olarak ise Black Panther rolüyle tanıdığımız Michael B. Jordan düşünülüyor.

‘Elektra’ ve ‘Incredible Hulk’ filmlerinin senaryosunu yazan Zak Penn ise yeni Matrix’leri yazacak. En büyük problemlerden biri de yazar ve yönetmen kısmında olacak gibi görünüyor.

Filmin hakları Warner Bros. üzerinde olsa da orijinal Matrix’in baş mimarları Wachowski kardeşler herhangi bir şekilde yeniden Matrix filmleri çekmek istemiyorlar. Aynı durum, Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss için de geçerli. Warner Bros. şirketinin bu sorunları nasıl çözeceğiyse büyük bir merak konusu.

Filmin vizyon tarihi ise şimdilik belli değil.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments