Fransa’nın Nice kentinde 14 Temmuz’da yaşanan saldırı esnasında, İrlandalı müzisyen Bono’nun da sahildeki bir restoranda akşam yemeği yediği öğrenildi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, 84 kişinin öldüğü saldırı esnasında ‘Le Petite Maison’ adlı restoranın terasında oturan 56 yaşındaki şarkıcı, polisler gelene kadar mekanda bekledi. Polislerin gelmesinin yarım saat sürdüğünü söyleyen bir müşteri, ‘Herkes gibi, Bono da elleri ile başını tutmuş soğukkanlılığını korumaya çalışıyordu’ dedi. Saldırının bitmesine rağmen polisler tedbiri elden bırakmayarak olası başka bir saldırıya karşı tetikte beklemişti.

Nice’in Eze bölgesinde evi bulunan Bono, Kasım 2015’te Fransa’nın başkentinde gerçekleşen ve 130 kişinin öldürüldüğü IŞİD saldırısı sırasında da Paris’teydi. Bono, saldırı sırasında da grubu U2 ile, hedefler arasında yer alan Bataclan tiyatrosunun yakınlarında yaklaşan konserleri için prova yapıyordu. Saldırının ardından, olaylar sırasında Bataclan’da sahne alan Eagles of Death Metal grubu ile Paris’te sahne alan U2, teröre karşı dayanışma mesajı vermişti.

İrlanda’da ayrılıkçı IRA’nın düzenlediği terör saldırıları, Bono’nun uzun bir süre ana müzik teması olmuştu. Daha küçük bir çocukken 33 kişinin öldüğü Monaghan saldırılarına tanık olan Bono, grubu U2 ile 1983’te çıkardığı ‘Sunday Bloody Sunday’ albümünün aynı adı taşıyan şarkısını İrlanda’daki saldırılardan esinlenerek hazırlamıştı. Askeri davul, sert gitar melodileri kullanılan şarkıdaki ‘Çok fazla kayıp oldu, söyle bana kim kazandı’ sözleri de Bono’nun teröre karşı tavrını ortaya koyuyordu.

Gaziantep’e gelmişti
U2 grubunun solisti Bono, Nisan başında ABD’li senatörlerle birlikte Gaziantep’in Nizip ilçesinde barındırılan Suriyeli mültecileri ziyaret etti.

Konuklar kamp hakkında bilgi aldıktan sonra, anaokulunda ve hastanede incelemelerde bulundu. Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, gazetecilere yaptığı açıklamada; sığınmacılar konusunda gösterdikleri çaba nedeniyle Türkiye’ye şükranlarını sundu.

Amerikan heyeti, 4 yaş grubunun bulunduğu sınıfta Arapça şarkılar eşliğinde karşılandı. Heyette yer alan müzisyen Bono, bir süre çocuklarla sohbet etti ve onların isteklerini dinledi. Ardından da ünlü rock yıldızı kısa bir müzik dinletisi sundu.

Ziyaret sonrasında Amerikan basınına demeç veren Bono, bakın neler dedi:

‘Bugün burada daha iyi anladım ki, Suriye’deki insanlık dramının derhal sona ermesi gerek. Dünya liderlerinden rica ediyorum, gelsinler ve buradaki çocukları görsünler. O zaman vicdanları susmayacak ve Suriye için çok daha hızlı adımlar atacaklardır.’


Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments