Dünyaca ünlü Kanadalı şair, şarkı sözü yazarı, romancı ve müzisyen Leonard Cohen’in ölüm nedeni belli oldu.

Cohen’in menajeri Robert B. Kory, ünlü sanatçının 7 Kasım gecesi Los Angeles’taki evinde düştükten sonra uykusunda hayatını kaybettiğini açıkladı. New York Times’ın haberine göre; Kory, ‘Ölümü ani, beklenmedik ve huzur içindeydi’ dedi.

Ailesi, Cohen’in öldüğünü 10 Kasım günü resmi Facebook hesabı üzerinden yapılan bir açıklamayla duyurmuş ve 82 yaşında hayatını kaybeden müzisyenin ölüm nedenine ilişkin bir bilgi vermemişti. Hayranları Cohen’in kötüye giden sağlığı ile ilgili fazla bilgi sahibi değildi. New Yorker’ın haftalık radyo programına konuşan ve Cohen ile son günlerinde röportaj yapan muhabir David Remnick, Kanadalı müzisyenin kanserle mücadele ettiğini söylemişti.

Bu arada Cohen’in, doğduğu kent olan Montreal’de, Yahudi geleneklerine göre toprağa verildiği öğrenildi. Shaar Hashomayim Sinagogu’ndan yapılan açıklamada; Cohen’in, vasiyeti üzerine ailesinin yanında toprağa verildiği belirtildi.

Cohen 50 yıllık kariyerinin 14. stüdyo albümünü geçen ay yayınlamıştı. Ekim ayında New Yorker’a verdiği röportajda Cohen ‘Ölmeye hazırım. Umarım çok rahatsızlık vermez. Benden bu kadar’ demişti.

Ölümü ünlüleri üzdü
Bette Midler, Justin Timberlake ve Russell Crowe başta, pek çok ünlü Leonard Cohen’i unutmadı.

‘Hallelujah’ şarkısıyla tanıdığımız efsane şarkıcı, 82 yaşında aramızdan ayrıldı. Bu veda; sosyal medyada videolar, şarkı sözlerinden alıntılar ve samimi mesajlarla onurlandırıldı.

Bette şunları yazdı:

‘Leonard Cohen öldü. Bir başka sihirli ses daha sessizliğe gömüldü.’
Justin Cohen’i, ‘kıyaslanamayacak bir ruh’ olarak tanımladı.

King ‘Nur içinde yatsın’ yazdı.

Kanadalı şarkıcı Alanis Morissette, efsane şarkıcının adının yanına bir ağlama emojisi koydu.

Russell Crowe, Cohen’e yaptığı işler için şu sözlerle teşekkür etti:

‘Sevgili Leonard Cohen, sakin geceler, tefekkür, bakış açısı, buruk gülümsemeler ve gerçeklik için teşekkürler.’

Eski Velvet Underground üyesi John Cale, Jamie Lee Curtis, Ben Folds, Sarah Silverman, Kiefer Sutherlan, Ron Howard, Lin-Manuel Miranda ve Mia Farrow; ünlü aktörü unutmayan diğer ünlülerdi.


Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments