Richard Dreyfuss’un oğlu da Kevin Spacey’i tacizle suçladı.

‘Jaws’ ve ‘Öteki Türden Yakınlaşmalar’ gibi popüler filmi ile dünya çapında şöhrete kavuşan Oscarlı oyuncu Richard Dreyfuss’un yazar, aynı zamanda kendisi gibi oyuncu olan oğlu Harry Dreyfuss; genç erkeklere ve çocuklara tacizde bulunduğu suçlamaları nedeniyle zor günler yaşayan Kevin Spacey’in kurbanlarından birisi olduğunu açıkladı. Harry Dreyfuss, 18 yaşındayken evine konuk olduğu Spacey’in, üstelik de babası Richard yanlarında, durumdan bihaber replik prova ederken, kendisine elle sarkıntılık ettiğini yazdı:

‘Babamla aynı odadayken bana sarkıntılık edebileceğini ve buna ses çıkarmayacağımı biliyordu. Buna cesaret edemeyeceğimi biliyordu ve edemedim de.’

Harry Dreyfuss
 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Harry Dreyfuss

27 yaşındaki yazar ve oyuncu, 4-5 yıl öncesine kadar babasına bu olaydan hiç bahsetmediğini ama son 9 yıldır başına gelenleri komik bir anekdot olarak arkadaş ortamlarında anlatmayı seçtiğini de ifade etti:

‘Carrie Fisher’in şahane ‘hayatım komik değilse, o zaman düz bir gerçek olurdu ve bu kabul edilemez bir şeydi’ repliği ile yaşadım. Espri gibi anlatmak, bu deneyime dair hayatım üzerindeki hakimiyetimi bana geri veriyordu. Eğer buna gülebiliyorsam, o zaman kesinlikle kurban olamazdım. Absürt olanın komik yanını görmeye adanmış bir aileden gelme genç bir hikaye anlatıcısı olarak, olan biteni etkisiz kılma yöntemim buydu.’

Richard Dreyfuss
 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Richard Dreyfuss

Fakat Harry Dreyfuss, Spacey’in tacizini New York’taki tiyatro çevrelerinde anlatmaya başladığında, hem benzer muameleye maruz kalmış başkalarının da olduğunu öğrenmeye başlamış hem de hikayesinin aslında hiç de komik olmadığını ve geniş kitlelere yayılan toplumsal bir sorun olduğunu farketmiş.

Harry Dreyfuss, Kevin Spacey’in özür dilerken eşcinsel olduğunu açıklayarak dikkatleri meselenin özünden uzaklaştırmaya çalışmasına ve bu tavırla, LGBT toplumunun pedofili ile eşcinsellik arasında ilişki olmadığını kanıtlamak için yıllar boyunca vermiş oldukları mücadelenin altını oymasına da çok sinirlenmiş: ‘Mühim olan onun eşcinsel olduğu gerçeği değil, karşılıklı rızaya saygısı olmadığı gerçeği.’

Harry Dreyfuss’un yazısına ilk destek, anne ve babasından geldi. Richard Dreyfuss oğlunun makalesini Twitter’dan paylaşırken, ‘Oğlumu dünyadaki bütün sözcüklerin anlatabileceğinden daha fazla seviyorum ve onunla şu anda çok gurur duyuyorum’ diye yazdı. Anne Jeramie Rain de ‘Ben annesiyim ve onunla gurur duyuyorum’ dedi.

Belgesel yönetmeni de kurbanmış!
Anthony Rapp’in ardından Kevin Spacey’e bir taciz suçlaması daha geldi.

Belgesel yönetmeni Tony Montana, Netflix yapımı ‘House of Cards’ dizisinin Oscar ödüllü yıldızı Spacey’in, 2003 yılında Los Angeles’ta bir barda otururken yanına geldiğini ve kalçasına dokunduğunu söyledi. Radar adlı siteye konuşan Montana, o dönem 30’lu yaşlarında olduğunu ve Spacey’in davranışını pek çok yere bildirdiğini ancak ispatlayamadığını söyledi. Montana olayı şu sözlerle anlattı:

‘İçki almak için bara doğru gittim, sonra Kevin yanıma geldi ve kolunu bana doladı. Bana bardan ayrılıp kendisiyle gelmemi söylüyordu. Sonra eliyle kasıklarıma dokundu. (…) Elini tutup indirdim ve içkimi ödeyip ondan uzaklaştım.’

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Tony Montana

Montana daha sonra Spacey’in kendisini tuvaletlere kadar izlediğini de söyledi: ‘(İçerde) bir arkadaşı da sıradaydı, ona dönüp ‘Arkadaşının gitme saati geldi, onu götürsen iyi olur’ dedim. Bunun üzerine birlikte (bardan) ayrıldılar.’

Kısa bir süre önce oyuncu Anthony Rapp, 31 yıl önce, 14 yaşındayken, Spacey’in kendisini evinde taciz ettiğini iddia etmişti. Spacey, Rapp’in iddialarıyla ilgili olarak olayı hatırlamadığını söylemiş, ancak alkol etkisindeyken yapmış olabileceği hatalı davranışlardan ötürü özür dilemişti.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Anthony Rapp

Emmy Ödülü verilmesinden vazgeçildi
ABD’li aktör Kevin Spacey’in cinsel istismar açıklamalarının ardından başlayan tepkiler ve yaptırımlar tam gaz sürüyor. Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Spacey hakkında ortaya çıkan çocuk tacizi suçlamasının ardından aktöre gelecek ay vermeyi planladığı Yaşam Boyu Başarı Ödülünü geri çektiğini duyurdu.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, 58 yaşındaki Spacey’in 1986 yılında, o sırada 14 yaşında olan aktör Anthony Rapp’i taciz ettiğine dair iddiaların ortaya çıkmasının ardından, akademi gelecek ay New York’ta düzenlenecek Emmy Ödülleri’nde Spacey’e verilmesi öngörülen ‘Uluslararası Emmy Kurucuları Ödülü’nün iptal edilmesine karar verdi.

Akademiden yapılan açıklamada, ‘yaşanan yeni hadiseler ışığında’ Spacey’e verilmesi planlanan onur ödülünün iptal edildiği duyuruldu.

Bu arada; Kevin Spacey, Netflix’teki ‘House of Cards’ dizisinden kovuldu.

Netflix’ten dün yapılan açıklamada, başı taciz iddialarıyla dertte olan ‘Spacey’in yer alacağı bir ‘House of Cards’ yapımına Netflix olarak hiçbir biçimde dahil olmayacağız’ dendi. Dev yapım şirketi geçtiğimiz günlerde de dizinin Spacey kadrodayken final yapacağını açıklamıştı.

Netflix’in Spacey’e tavrı ‘House of Cards’ ile sınırlı değil. Şirket, ünlü oyuncunun hem yapımcılığını hem de başrolünü üstlendiği ‘Gore’ adlı filmi de yayınlamayacağını duyurdu.

Eşcinsel olduğunu açıkladı
Taciz iddialarının ortaya çıktığı ilk günlerde Spacey, resmi Twitter hesabından bir mesaj yayınladı ve hem Rapp’ten davranışı nedeniyle özür diledi hem de eşcinsel olduğunu açıkladı:

‘Anthony Rapp’in oyunculuğuna büyük bir saygı ve hayranlık duyuyorum. Kendisinin hikayesini dinlediğimde dehşete düştüm. Dürüst olmam gerekirse 30 seneyi geçkin bir süre önce yaşanan bu olayı hatırlamıyorum. Ancak olaylar dediği gibi geliştiyse, kendisine çok sarhoş olduğum bir andaki bu davranışlarımdan ötürü en samimi özürlerimi borçluyum. Bunca yıl sebep olduğum duygular için de özür diliyorum.’

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments