Yazan: Can Çavuşoğlu

Zodyak Kuşağını eskiden beri tanıyanlar ve gökyüzünün büyülü bilgeliğini yetkin bir şekilde kullananların başında Kızılderililer gelir. Kızılderililer, klasik Batı astrolojisiyle yakın benzerlikler gösteren ama daha farklı adlandırılan bir burç listesine sahiptir.

İşte Kızılderili astrolojisine göre burçlar ve bu burçların özellikleri…

20 Ocak – 18 Şubat
SUSAMURU – ‘Sevimli, cana yakın, iletişimi yüksek bir yardımsever’
Uğurlu taşı: Gümüş, Rengi: Gümüş

Arkadaşları tarafından sevilen, sayılan bir kişilik. Duygularını saklamaya meyilli. Karşı koyulması zor. İştahlı, yemek yemeyi seven. İyi bir baba, iyi bir eş. Akıllı, cesur, esnek ve yardımsever. Sosyal yardımlaşma konularına eğilimli, güvenilir bir dost. Dalgın ve hayalci, uzak ülkelere gitmeye eğilimli. İyi bir dert ortağı. Hassas noktası; sinir sistemi. Affedici. Güçlü bir içgüdü ve altıncı his, kendilerini başkalarının yerine koyabilme kabiliyeti. Aşırı korkusuzluk sonucu tehlikeli işler yapabilme. Sürekli yeni planlar yapma. İlk adımları atarken kararsız. Özgürlüğüne düşkün, herkesle dost.

19 Şubat – 20 Mart
PUMA – ‘Kıvrak ve güzel bir duygu yumağı’
Uğurlu Taşı: Firuze, Rengi: Mavi – Yeşil

Kendi alanlarına ve özeline düşkün. Duygusal ama duygularını göstermeyen. Zor güvenen ve ihtiyatlı. Ruhsal bir avcı. Evine düşkün. Yalnızlık duygusu güçlü. Sezgileri yüksek. Kıvrak zekalı, doğru olanı yaptıkları konusunda güvenceye ihtiyaç duyan. Sevecen, neşeli bir ebeveyn, hareketli, duyarlı. Akıl almaz bir düş gücü. Hassas noktası, mide – bağırsak. Köşeye sıkıştıklarında kavgacı ve atik. Güvendiklerine tüm yüreği ile sevgi gösterme. Anlaşılması zor, gizemli, güçlü sezgiler, duyguları baskı altında tutma eğilimi. Atik bir ruhsal koşucu, başkalarının göremediğini gören. Romantik.

21 Mart – 19 Nisan
ALADOĞAN – ‘Görkemli ve büyüleyici bir iyilik sembolü’
Uğurlu Taşı: Opalin, Rengi: Sarı

Bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji, daldan dala atlayan, hızlı gelişme, değişme kapasitesi. Düşünce ve duygularında çok açık ama bazen patavatsız. Yalana ve yalancılığa tahammülü olmayan. Korkusuz, ileri görüşlü. Kızgın olduklarında saldırgan ve çok tehlikeli. Bağımsız, kolayca dikkati dağılan, enerjilerini yönlendirmeye başaranlar için iyi bir yönetici. Sağlam bünyeli. Hassas noktası; baş bölgesi… Sık baş ağrısı çeker. Herkesle anlaşan. Doyumsuz bir güç ve enerji isteği. Yeryüzü işlerine aşırı eğilim. Dost ve adil bir ebeveyn. Coşkulu, heyecanlı, arkadaş yanlısı, geniş bir çevre, iletişim gücü yüksek. Pırıltılı, etkileyici. Hayır demesi zor.

20 Nisan – 20 Mayıs
KUNDUZ – ‘Herkese yaşam gücü ve tadı veren denge merkezleri’
Uğurlu taşı: Krisokol, Rengi: Mavi

Dengeli, ağırbaşlı, değişimi sevmeyen. Planlı. Eşyalarına düşkün. Bir işi yaptığı zaman hem güzel hem yararlı olmasına çalışan. Fiziksel olarak çok güçlü. Sürekli barışı arayan ve barış ortamlarını tercih eden. Toprağa, köke bağlı önem veren, el becerileri yüksek. Her türlü fiziksel ortama uyum sağlayan, kendi rahatı ve huzuru için çevreyi düzenleyen. Tek boyutlu düşünceye kolayca kayabilen, sessiz, sakin, güven duymadıkları zaman geride kalıp dinleyen. Sinirlenince yıkıcı. İşleri sürtüşmeden uyumlu hale getirmeyi başaran, maddi alanda güvenceyi seven. Evliliği ciddiye alan ve eşine sadık olan, tutarlı ve dengeli ilişkileri tercih eden. İç huzura önem veren, kararlı ve dirençli ama bir o kadar da tehlikeli.

21 Mayıs – 20 Haziran
GEYİK – ‘Çekici, hareketli, duyarlı bir şifacı’
Uğurlu taşı: Akik, Rengi: Beyaz – Yeşil

Hareketi seven, aynı anda birkaç işi yapabilen. Durmadan bir düşünceden ötekisine geçen. Çok uyanık ve zeki. Koruma içgüdüsü fazlası ile gelişmiş. Güzel olan her şeyi seven. İlişkilerinde fiziksel görünüme önem veren. Sanatçı kişilikli. Yeni buluşlara meraklı, yeni tatlar, yeni yerler görmeyi seven, maceracı. Gülmeyi seven bir kahkaha makinesi. Monogamist ilişkilere yatkın olmayan, sevgi dolu bir ana-baba. En küçük işte bile güzellik yaratabilen. Hassas noktası, damar tıkanıklıkları. Kalıcı ilişkileri olması gereken, sevinmeyi ve sevinç duygusunu çok önemseyen. Yaratıcı, konuşkan. Dünyanın tüm güzelliklerini görebilen, duyarlı, keyif almayı bilen.

21 Haziran – 22 Temmuz
AĞAÇKAKAN – ‘Aile ortamlarının ve sevginin vazgeçilmez merkezi’
Uğurlu Taşı: Kırmızı Akik, Rengi: Pembe

Gizemli yetenekleri ve dinsel ve mistik eğilimleri olan. Dengeli ortam ve dengeli durumları tercih eden. Olayların iç yüzünü kolayca kavrayan. Korunaklı yuvalar isteyen. Yardımsever, uyumlu. Muhakkak sevdikleri bir eşe ihtiyaç duyan. Düzenli, iyi ilişkiler kuran, anaç, evcimen, sevmeyi ve sevilmeyi çok önemseyen. Çok hırslı. Uzak çevreye kadar herkesle ilişki içerisinde olan. Güven duygusuna önem veren. Çabuk korkan. Milliyetçilik duyguları güçlü olan. Maddi güvence olmayınca mutsuz olan. Hassas Noktası, iç hastalıkları. Yaşamda her zaman ruhsal bir amaç arayan. Huzursuz olunca hastalanma eğilimine sahip. Sağlam ve güvenilir bir dost.

23 Temmuz – 22 Ağustos
MERSİNBALIĞI – ‘Gösterişli, bağımsız, sevilen, keskin görüşlü bir fırtına’
Uğurlu Taşı: Gröna Demir, Rengi: Kırmızı

Soylu, görkemli düşünmeyi seven. Dost ama alaycı. Gerçek duygularını saklayan. Hassas nokta; Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, hazımsızlık. Çok cesur. Başkalarının kendilerine verdiği acıyı unutmayan. Başkalarına duygusal çözümler sağlamayı seven. Liderlik duyguları çok güçlü, egemenlik kurmayı seven, bazen kibirli. Çok zeki, uyanık ve hareketli. Çocuklarına karşı korumacı. Tükenmez bir güç kaynağı ve ruhsal derinlik, çok sağlam bir korunma zırhı. Okumaya meraklı. Haksever, iyi niyetli bir yönetici. Hırçın davranışların altında yumuşak ve kırılgan bir yürek. Acılarını, dertlerini asla göstermeyen. Psikolojik ve fiziksel sıkıntıları kolayca çözümleyebilme yeteneği. Başka insanların üzerinde güçlü etkiler yaratan. Beklenmedik, hesapsız öfke patlamaları olan. İyi yürekli, duyarlı kişiler.

23 Ağustos – 22 Eylül
BOZAYI – ‘Çözümleyici ve mantıklı düşünme yeteneği olan bir organizatör’
Uğurlu Taşı: Ametist, Rengi: Erguvan

Mantıklı. Adalet duygusu güçlü olan. Yalana karşı hassas ve hemen hisseden. Öfkesini soğukkanlı ve hesaplı bir şekilde gösteren. Konuşmayı seven ama aynı zamanda uzun süre suskun kalabilen. Korkutucu bir düşman. Somut aleme ve lükse meraklı. Akıllarına koydukları zor, kolay her şeyi yapabilen. Sorumluluk duygusu çok güçlü. Sinirli ama sevecen bir ana-baba. Temiz, titiz, disiplinli ve düzenli. Uyumlu ama çekingen. Aldatılmaya tahammülü olmayan. Sorunları kolayca çözebilen. Ruhsal gelişim konusunda desteğe ihtiyaç duyan. Yemeğe düşkün ama rejimi de seven. Hekimlik, yönetim ve savunma konularına meyilli. Hassas noktası, mide, bağırsak ve kalp. Tasarıları ve düşüncelerinin bozulmasına asla izin vermeyen. Dürüst ve etkin bir kişilik.

23 Eylül – 23 Ekim
KARGA – ‘Özveri, nezaket ve kararlılığın mükemmel bir bileşimi’
Uğurlu Taşı: Jasper, Rengi: Kahverengi

Yardımsever. Doğa ile ilişkide olmayı seven. Ani, beklenmedik manevralar yapabilen. İç dengeleri bozulmazsa uzun süre çalışabilen. Ruhsal alanda çok rahat olan. Hayattan zevk almayı bilen, küçük şeylerden mutlu olan. Her şeyin iyi ve kötü yanını kolayca görebilen. Çelişkili, her türlü düşünce ve akımı izleyip öğrenmek isteyen. Sevdiklerine karşı aşırı korumacı hatta yıkıcı. Kendilerini bulmak için zamana ihtiyaç duyan. Hayvanlara düşkün. Evine özenen, zevkli, dekorasyona meraklı. Güzel şeyleri seven, estetiğe düşkün. Kendilerini bulmakta bazen zorluk çeken. Çok sevimli. Çok fedakar bir ebeveyn. Kucaklanmayı ve öpücüğü seven. Güven vermeyi ve güven kazanmayı seven ve kolayca öğrenen. Hayatı dolaysız ve yoğun yaşayan. Güzel ve yakışıklı insanlardır.

24 Ekim – 21 Kasım
YILAN – ‘Ruhsal güçleri çok yüksek duyarlı insanlar’
Uğurlu taşı: Bakır – Malahit, Rengi: Turuncu

Ruhsal seslere karşı duyarlı. Uğraştıkları işte başarılı. Kendi söylediklerini benimseten. İlişki kurdukları şeyleri dönüştürme yeteneği. Tükenmez bir enerji. İyileştirici güçlere sahip. Hassas Nokta: Karın ağrısı. Çevrelerine yardımcı olma yeteneği. Bazen dar kafalı, karar verme aşamasında yardım almayı sevmeyen. Çatal dilli, soğukkanlı, çok gizemli, ketum. Kusursuz. Etrafa kolayca uyum sağlayan. Çocuklarına yetki vermeyi seven. Kendi özlerini değiştirebilme gücü. Saklı işler çevirmeyi seven. Çok çekici. Dokunma ve titreşimlere olağanüstü duyarlı. Farklı bir kişilik.

22 Kasım – 21 Aralık
WAPİTİ – ‘Yeniden doğan veya yeniden doğurabilecek bir güç simgesi’
Uğurlu Taşı: Obsidiyen, Rengi: Siyah

Parlak, saydam yapılı bir kişilik. Sık sık ikilem yaşayan. Yaşamları boyunca bıçak sırtında yürüyen. Dış etkilerden gerçek özleri çıkarmayı çok iyi beceren. Yumuşak ama güçlü bir yapıya sahip. Çevrelerine karşı antiseptik bir etkiye sahip olan. Çok güçlü bir adalet duygusuna sahip. Güçlü içgüdüleri olan. Ruhsal düğümleri kolayca çözebilen. Yükseklere tırmanmayı başarabilen. Sağlam içgüdüleri olan. Yakın ilişki kurmaktan çekinen. Sıcak kalpli, sevgi dolu olabilen. Fikirlerinden asla caymayan, kendi bildiğini okuyan. Bazen aşırı cesur. Erkenden olgunlaşan. Çabuk öğrenen. Öfke nöbetleri geçirebilen. Kazandıkları bilgileri herkesle paylaşan. Gururlu. Saygı ve sevgi uyandıran, neşeli.

22 Aralık – 19 Ocak
YABANKAZI – ‘Bilge, dingin, yardımsever bir lider’
Uğurlu taşı: Kuvars, Rengi: Beyaz

Evrenin tüm enerjisini kullanabilme yeteneği. Sakin, dingin bir kişilik, olayları kavrama yeteneği. Dikkatli, titiz bir ebeveyn. Hata yapmamak için çok çalışan. Arkadaşlık ve dostluk seçiminde çok dikkatli. Sindirim sisteminde hassasiyet. Büyük gelişimlere açık. Morali bozukken çekingen ve içe kapanık. Lider olma kabiliyeti. Alışkanlık ve geleneklerine bağlı. Ev hayatında düzenli ve özenli. Arkadaşlarını ve çevresini geliştirmeye eğilimli. Güçlü intikam duygusuna sahip. Çok sayıda değişik işi ve görevi yürütebilme yeteneği. Kusursuzluk tutkusu. İnsanlar ve doğa ile kolayca uyum sağlama. Dayanıklılık, bazen katılaşma. Aydınlık ama ulaşılması zor bir kişilik. Kusursuz bir bilge.