Limon Yapım, Meltem Cumbul’u dizi setine geri dönmeye ikna edemedi.

Yapımcılığını Limon Yapım’ın üstlendiği ‘Kırlangıç Fırtınası’ adlı dizide kızını arayan bir anneyi canlandıran Cumbul; dizinin oyuncu kadrosuna 1 yaşın altında bir bebeğin de dahil edilmek istendiğini öğrenince, Kapadokya’daki seti terk etmişti. Yapımcılar ünlü sanatçıyı ikna etmeye çalışırken, Cumbul’un başkanlığını yürüttüğü Oyuncular Sendikası’ndan destek açıklaması gelmişti.

Bu olanların ardından yapımcı şirket, Cumbul’u sete geri dönmesi için ikna etmeye çalışıyordu. Ancak iki taraf arasında şartlar konusunda anlaşma sağlayamadı ve Cumbul, dizinin kadrosundan çıkarıldı. Güzel oyuncunun yerine Emel Çölgeçen ile anlaşıldı.

Emel Çölgeçen

Emel Çölgeçen

Oyuncular cephesinden destek geldi
Cumbul’un başkanlığını yürüttüğü Oyuncular Sendikası’ndan, bir bebeğin sette olduğunu öğrenince çalışmaları bırakan sanatçıya destek veren bir açıklama geldi.

‘Oyuncular Sendikası olarak 2012 yılından bu yana setlerde kuralsız şekilde çalıştırılan çocuklarımızın haklarını korumak amacı ile ‘Bu Sette Çocuk Var!’ kampanyasını yürütmekteyiz’ diyerek başlayan basın bildirisinde; ILO, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi paydaşlarla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalarda, ilgili yönetmeliğin ASGARİ ÜÇ YAŞ SINIRI ile bir an evvel çıkartılmasını sağlamak amacı ile ciddi bir mücadele edildiği vurgulandı.

Sendika, Cumbul’a şöyle destek verdi:

‘Bu çerçevede Sendikamız Genel Başkanı Meltem Cumbul da, son haberlere konu dizi teklifinde ilgili yönetmelik çıkana ve çocuklar için olması gereken çalışma koşulları tam olarak sağlanana kadar hiçbir çocukla çalışmayacağı yönündeki haklı talebini muhataplarına iletmiş ve bu konuda mutabakata varılmıştır. Ne var ki çekimler devam etmekteyken kendi çekimleri maket bebekle gerçekleştirilmesine karşın, başka bir sahnede gerçek bir bebek ile çalışıldığını öğrenen Genel Başkanımız da çocuklarla ilgili üstlendiği sosyal sorumluluk çerçevesinde setteki çalışma arkadaşlarından müsaade istemek ve projeden ayrılmak durumunda kalmıştır.’