‘Leaving Neverland’ belgeselinin ardından Michael Jackson’ın imajı da serveti de yerle bir oldu.

Michael Jackson’ın Neverland Çiftliği’nde efsane ismin davet ettiği çocuklara cinsel istismarını konu edinen ‘Leaving Neverland’ belgeselinin gösteriminden hemen önce, kendilerini çocukken taciz ettiğini öne süren ve açıklamalarda bulunan 36 yaşındaki dans koreografı Wade Robson ile 40 yaşındaki James Safechuck’ın açıklamaları gündeme oturdu. Belgeselin yayınlanmasıyla birlikte ise Michael Jackson’a tepkiler giderek büyüyor.

Pop müziğin efsane isminin çocukları taciz ettiğine yönelik iddiaları desteklediğine inanılan belgeselin ardından ilk tepki radyolardan geldi. Kanada ve Yeni Zelanda’da birkaç büyük radyo kanalı Michael Jackson’ın şarkılarını çalmama kararı aldı.

Michael Jackson hayranları ise online müzik platformlarından albümlerini silerek dinlememe kararıyla boykot etmeye, sosyal medyada ise giderek artan tepkilerle sözlerini ifade etmeye başladı.

Animasyon ve durum komedisi olan ‘The Simpsons’ cephesinden de efsane isme bir tepki geldi. Dizinin yapımcısı James L. Brooks, HBO’nun belgeselini izledikten sonra Michael Jackson’ın konuk olduğu bölümün çıkarılması kararı aldığını açıkladı. Michael Jackson, 1991’de ekrana gelen ‘Stark Raving Dad’ isimli üçüncü sezonun birinci bölümünde, Leon Kompowsky isimli karakteri seslendirdi. Bölümde Homer bir akıl hastanesine gidiyor ve kendisini pop müziğin kralı olarak tanıtan Leon ile aynı odayı paylaşıyor.

Michael Jackson, bölüm için ‘Happy Birthday Lisa’ adında bir şarkı da yazmıştı. Şarkıcının konuk olduğu bölüm şu an için kanallardaki tekrar yayınlarından çıkarıldı. İlerleyen zamanlarda DVD’den ve online yayın platformlarından da çıkarılacak.

Ölümünden sonra da kazandırmaya devam eden ‘Popun Kralı’nın serveti, öldüğü 9 yıl içinde 9 milyar doları bulmuştu, ancak belgeselin yayınlanmasıyla birlikte serveti de erimeye başladı. Michael Jackson’un üç çocuğu ile annesine bıraktığı servetini değerlendiren analistler tahmini kayıpları açıkladı. Buna göre, plak şirketi sözleşmesinden 249 milyon dolar, şarkı teliflerinden 26 milyon dolar, televizyon ve radyo yayınlarından 39 milyon dolar, müzikal gösteriminden 68 milyon dolar, Cirque Du Soleil gösterisinden 98 milyon dolar, ürünlerinden ise 13 milyon dolar kaybedileceği düşünülüyor.

Bu arada; Channel 4 ile birlikte filmi yapan HBO, Jackson Vakfı tarafından eski bir sözleşmede yer alan itibarla ilgili bir madde nedeniyle dava ediliyor.

Michael Jackson, 25 Haziran 2009’da aşırı dozda güçlü bir sakinleştirici olan propofol iğnesi sonunda hayatını kaybetmiş, özel doktoru Conrad Murray ise şarkıcının ölümünde kusurlu olduğu iddiasıyla yargılandığı davada suçlu bulunmuştu. Conrad Murray, 4 yıllık cezasını 2 yılda tamamlayarak 2013 yılında erken tahliye edilmişti.

Devlet örtbas etmiş!

Michael Jackson’ın çocuk tacizleri ABD devleti tarafından örtbas edilmiş!

Michael Jackson hakkındaki çocuk istismarı iddialarını bir kez daha gündeme taşıyan ‘Leaving Neverland’ (Neverland’i Terk Etmek) adlı belgeselin ABD ve İngiltere’de gösterilmesinin ardından başlayan tartışmalar sürüyor. İngiliz Daily Mail ve The Sun gazeteleri, Michael Jackson’ın ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından korunduğunu iddia etti.

The Sun, sicili sanılandan kabarık olan Michael Jackson ile ABD Başkanı Reagan arasındaki işbirliğini söyle özetledi:

‘Michael Jackson, Amerikan Rüyası’nın önemli temsilcilerindendi. Sıfırdan geliyordu. İşçi sınıfındandı. Siyahiydi. Fırsatlar ülkesi Amerika’da hızla yükselişi dünyayı büyülüyordu. Bu dönemde Soğuk Savaş’ın yıkıcı etkileriyle mücadele eden ABD Başkanı Ronald Reagan eğlence dünyasının en parlak isimleriyle güç birliği yapıyordu. 1984’te Jackson’ı Beyaz Saray’a davet etti. Başkan, Jackson’ı ‘Başkanlık Halkla İlişkiler Ödülü’yle onurlandırdı. Jackson, bu tarihten sonra Reagan’ın en güçlü sempati silahı haline geldi. Birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. Hakkındaki ırkçılık iddialarından kurtulmak isteyen Reagan için Jackson’la yaptığı işbirliği, ikinci dönem başkanlığı kazanmasında bile etkili oldu. Reagan, kendi döneminde alt ve orta sınıfın yaşadığı ekonomik çöküntüye karşı da Jackson kartı’nı kullanıyordu. ‘Siz de bir gün yıldız olabilirsiniz’ mesajı veriyordu.’

Daily Mail’in haberine göre ise; tam o tarihlerde; 1985 ve 1986’da Meksikalı iki çocuk Michael Jackson hakkında taciz şikayetinde bulunmuştu. FBI soruşturma açmıştı. Ancak bu soruşturma dosyalarından dünya kamuoyu düne kadar habersizdi. İddiaya göre; tüm bu dosyaları FBI, arşivlerine kaldırtmış ve sümenaltı yapmıştı. Emri de bizzat Başkan Reagan vermişti. Çünkü Ronald Reagan kendi krallığını kaybetmemek için ‘Popun Kralı’nı devlet zırhının içine almıştı.