‘Muhteşem Yüzyıl’a ilginç bir eleştiri geldi.

AFP’nin haberine göre; Bangladeşli oyuncu ve yönetmenler, ülkede Kasım 2015’ten beri ‘Sultan Süleyman’ adı ile yayınlanan ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisine büyük tepki gösteriyor. Bangladeş’te dublajlı olarak ekranlara gelen ve büyük ilgi gören ‘Sultan Süleyman’, bu alanda bir ilk olarak başka yabancı dizilerin de Bangladeş televizyonlarında yayımlanmasının önünü açtı.

Yabancı dizilerin Bangladeşlilerden büyük ilgi görmesi, yerli dizilerin önce saatlerinin değişmesine, ardından da yayından kaldırılmalarına neden oldu. Dizi sektöründeki yetkililer, bu yüzden Bangladeşli aktörlerin milyonlarca dolarlık işler kaybettiklerini ve onlarca stüdyonun kapanmak zorunda kaldığını belirtti.

Bangladeşli Yönetmenler derneğinin başkanı Gazi Rakayet, “Her şey Sultan Süleyman’la başladı. Bu diziler, binlerce aktör ve set ebinin çalıştığı sektörümüzün canına okudu” dedi. Rakayet, ‘Yapılan bir araştırmaya göre, stüdyoların yarısı işsizlikten kapandı. Yüzlerce aktör etkilendi. En üst düzey aktörler bile gelirlerinin yarısını kaybetti’ diye konuştu. Yönetmen, oyuncuların yıllık kaybının yaklaşık 8 milyon dolar olduğunun tahmin edildiğini de sözlerine ekledi.

Bangladeş hükümeti, oyuncu ve yönetmenlerin çağrısına henüz yanıt vermedi ancak eleştirmenler, yerli yapımların senaryoları zayıf olduğu için izleyicilerin yabancı dizilere yöneldiğini belirterek, Bangladeşli sanatçıların yasak isteğini haksız buldu.

Diziye tepki gösteren Bangladeşlilerin bir diğer gerekçesi ise yabancı dizilerin, özellikle de Sultan Süleyman’daki harem sahnelerinin ailevi değerlere zarar verdiğini savunmaları. TV Profesyonelleri Derneği Federasyonu’nun başkanlığını yapan Mamunur Raşid isimli aktör, ‘Sultan Süleyman ve diğer yabancı dizilerdeki seks sahneleri alıp başını yürümüş’ ifadesini kullandı. Raşid ayrıca, “sosyal sorunlara” yol açtığını iddia ettiği dizilerdeki “kaçamak” sahneleri nedeniyle boşanma oranlarının arttığını öne sürdü.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments