Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundaklayan Mehmet Ali Aligül tutuklandı.

Kadıköy’de Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundakladığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mehmet Ali Aligül, adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine, yeniden gözaltına alınan şüpheli Mehmet Ali Aligül’ün Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işlemleri tamamlandı.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Sabah saatlerinde emniyetten 2. kez Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen Mehmet Ali Aligül hakim karşısına çıktı. Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı veren 8. Sulh Ceza Hakimliği’nde sorgusu yapılan Aligül, “Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme” suçundan tutuklandı.

Adliye çıkışında cezaevine götürülürken basın mensuplarına konuşan Aligül, “Abdülhamit Han’ın torunuyum ben. Kimseye pabuç bırakmam. Olmasaydı iyiydi ama ve lakin benim dedelerime laf atacak kimse bir daha böyle bir şey yapmasın” diye konuştu.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Neler oldu?
İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Şehir Kahya Sokağı’nda bulunan Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin giriş kapısında 19 Şubat’ı 20 Şubat’a bağlayan gece yangın çıktı. Çevredekilerin yangını fark etmesi üzerine olay, itfaiye ve polis ekiplerine bildirildi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı sokakta ekiplerin müdahalesi sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

Soğutma çalışmalarının ardından ekiplerin olay yerinde yaptıkları incelemelerde sanat merkezinin bahçesinde şişe, çöp kovalarında plastik eldiven bulundu. Sanat merkezinin ve çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameraları inceleme altına alındı ve merkezin kundaklandığı ortaya çıktı.

Kayıtlarda, bir kişinin gece sanat merkezine geldiği, elindeki bidonda bulunan sıvıyı kapıya döküp ateşe verdikten sonra kaçtığı görülüyor. Özel güvenlik görevlisi ise kendi imkanlarıyla yangını söndürmeye çalışıyor.

Sanatçı Müjdat Gezen, avukatı Celal Ülgen, sanatçı arkadaşları Şevket Çoruh, İlker Ayrık, gazeteci Yılmaz Özdil ve öğrencileri ile birlikte basın toplantısı yaptı.

Gezen, ‘Bu yangınlar, bu tip alevler bizim içimizdeki ateşi söndüremez. Çünkü bizim içimizdeki ateş farklı bir ateş. Atatürk ateşi, Cumhuriyet ateşi… Ona bir şey olmuyor. Yangında, alevlerin arasında o bronzdan Atatürk silüetini çok net göreceksiniz. Burası 26 yıldır dünyanın ilk ve tek parasız özel okuludur’ dedi.

Bazı basın yayın organları ve kişiler tarafından hedef gösterildiklerini ifade eden Gezen, şunları kaydetti:

‘Daha önce de aynı durumları yaşadım. Koruma istemiştim, fakat vermediler. Son çıkan bazı haberlerden sonra emniyetten bana telefon geldi. ‘Koruma ister misiniz?’ diye. Hem evimin önüne hem de okulun önüne. Ben de kabul ettim. Fakat gece 01.20’de olay olduğu için maalesef öyle bir talihsizlik yaşadık ama bu bizim topyekün, tek yürek olmamazı engelleyemez.’

‘Okulun dışındaki tahta parçaları yandı. Ama okulun koruyucusu ona engel oldu. Okulumuza bir şey olmadı. Dersler şu an devam ediyor. Terör polisi görüntüleri izledi. Bu terör suçuna giriyor. Hiçbir şey olacağı da yok. Avukatımız Akit gazetesine ve Burhan Kuzu’ya davayı açmıştı.’

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Avukat Celal Ülgen ise uzun zamandır sadece kendi üzerlerinde değil, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmaya çalışan herkesin üzerinde büyük bir baskı olduğunu, bu baskıları en yoğun yaşayanlardan birinin de Müjdat Gezen olduğunu söyledi.

Yangını söndürmek isteyen özel güvenlik görevlisi Mahmut Aksu saat 01.20’de bir ses duyarak kapıya çıktığında yangını gördüğünü, dışarı çıkınca paçalarının tutuştuğunu söyledi. Aksu, bahçe hortumuyla yangına müdahale ederken polis ve itfaiyeye haber verdiğini anlattı.

Sanatçı Şevket Çoruh da ‘Okulumuz 26 senedir açık. Ben ve arkadaşlarım buradan mezun olduk. Türkiye’de sanata, kültüre katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Aramızdan darbe girişimine kalkışan kimse olmadı. İşimizi severek yapıyoruz. Bu okul, 7 tane öğrenciye miras olarak bırakılmıştır. Biz bu mirasın bekçileriyiz. Bu saldırıyı hep beraber kınıyoruz’ ifadelerini kullandı.

Gazeteci Yılmaz Özdil ise, ‘Bu işin azmettiricisi belli, hedef göstereni belli, yakanı da belli’ diye konuştu.

Bu arada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, sanat merkezinde meydana gelen yangınla ilgili paylaşımda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

‘Müjdat Gezen Sanat Merkezi dün gece kundaklandı. Bu çirkin saldırıyı kınıyor, tüm sanatseverlere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.’

Sanatçı Müjdat Gezen’i de telefonla arayan Kılıçdaroğlu, saldırı hakkında bilgi aldı.Kılıçdaroğlu, görüşmede, sanat merkezi öğrencilerine ve çalışanlarına geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde saat 01.30 sıralarında kimliği henüz belirlenemeyen bir şahıs tarafından yanıcı madde dökülmek suretiyle çıkarılan yangına anında müdahale edilerek, yangının daha fazla büyümeden kontrol altına alındığı kaydedildi.

Yangın nedeniyle binada maddi hasar meydana geldiğinin tespit edildiği aktarılan açıklamada, ‘Olay yerinden elde edilen kamera görüntülerindeki failin kimlik tespiti ile yakalanmasına yönelik başsavcılığımızca güvenlik güçlerine gerekli talimatlar verilmiş ve geniş kapsamlı soruşturma başlatılmıştır’ ifadelerine yer verildi.Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments