Röportaj: Hakan Kuyucu

Malum, yeni kuşak giyimine, kuşamına, sporuna daha bir düşkün… İçinde bulunduğumuz popüler kültür bombardımanı içinde şov dünyasının gösterişli ışıkları gençlerin ilgi odağı… O dünyanın içinde en şatafatlı görünen alanlardan biri mankenlik…

Genç kızlar ve delikanlılar model olmaya pek bir meraklı… Ben de özellikle İstanbul dışında yaşayanlar için bu konuyu METROSFER’de ele almak gerektiğine karar verdim. (İstanbul içindekilere de faydası olacaktır elbet; ama onların bir biçimde mekânsal olarak zaten pek çok bilgiye bizzat yaşayıp görerek sahip olduklarını düşünüyorum.)

Ben sordum, son dönemlerin en gözde mankenlerinden, ‘Best of Model Turkey’ müdavimlerinden Murat Keklikçi yanıtladı.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin

İşte manken olmak isteyen gençler için Keklikçi’nin altın öğütleri…

– Manken olmak isteyen gençler kendilerinde hangi özelliklerin sahip olduğundan emin olmalı?

– ‘Ben manken olacağım’ diyen değil, ‘Sen manken olmalısın’ denilen kişi manken olmalı. Bu sektörde sizde muhakkak olması gereken özellikler var; modelliğe uygun boy, estetik vücut, yürüyüş, bakış, poz verebilme gibi…

– Gençlerin mankenlik ve fotomodellik konusunda kafası karışık görünüyor. Bu iki alan arasında fark var mı? Bu yüzden bu iki alana ayrı ayrı mı hazırlanmalı?

– Mankenlik ve fotomodelliği birbirinden ayırmak; bir ressamın sadece kara kalem çizip yağlı boya yapmamasına benzer. Kısacası bu iki iş birbiriyle iç içedir, iyi bir model ikisinin de hakkını verebilmelidir. Donanımlı bir model, ‘Ben fotoğrafta iyiyim ama podyumda değilim’ gibi sözcükler sarf etmemeli.

– İstanbul dışında yaşamanın manken olmak isteyen gençler için bir dezavantaj olduğu söylenebilir mi?

– İstanbul birçok sektörde olduğu gibi, moda sektörünün de kalbi… Diğer illerde yaşayıp ta model olmak isteyenlerin yolu mutlaka İstanbul’a düşecektir. Bu yüzden, elbette İstanbul’da yaşamaları kendileri için daha avantajlı olur.

– Gençler, mankenliğe adım atabilmek için hangi yolları izlemeli, nasıl başvurmalılar?

– Bir ajans seçip başvurmadan önce yapılacaklar var tabii… 18 yaşından küçük olanlar, öncelikle ailenin onayını almak durumundadırlar. Daha sonra boy-kilo orantısını en mükemmel hale getirmeli, yağlı patates görünümünden ya da fazla zayıf görünümden kurtulmalılar. Bu da elbette ki sporla ve iyi beslenmeyle mümkün… Bunlar gerçekleştirildikten sonra, bir ajanstan yürüyüş ve zarafet dersleri almaya başlamalılar. ‘Modelliğin ilk adımını böyle atabilirler. Aynada kendini tanımaktır bu adım..

– Kendine ajans diyen şirketlerin sayısı hızla artıyor. Ajans seçiminde nelere dikkat etmeliler?

– Evet, her ajansa güvenmemek gerekir. Ajans seçimi yaparken ajansın portfolyosu dikkatle incelenmeli. Bir ajansın kalitesi yaptığı işlerle ortaya çıkar.

– Sektörde başvurulacak güvenli ajansları hangileri?

– Sektörde bulunan ve gençlerin rahatlıkla başvurabilecekleri, Uğurkan Erez Ajans, Erberk Ajans, Öner Evez Ajans gibi isimleri sayabiliriz. Ancak burada önemli olan, ajanstan beklentiyi çok fazla yüksek tutmamak… Çünkü iyi bir ürün kendini her vitrinde gösterir ve satar. Vitrin sadece sergi alanı olmakla sınırlıdır.

– Başvurup kabul edilenleri hangi süreçler bekliyor?

– Ajansa başvurduğunuzda yüksek olasılıkla da sizi çağıracaklardır. Eğer daha önce modellikle ilgili deneyiminiz yoksa, ilk etapta model kadrosuna değil cast-oyuncu kadrosuna seçilirsiniz. Ajansa çağırılırsınız, fotoğraflarınız çekilir, kayda değer bir portföyünüz varsa onlar da değerlendirilir. Genelde 2 ya da 4 yıllık bir sözleşme imzalanır. Daha sonra firmaların sizi seçmesi için haber beklenir. İşe uygunluğunuza göre sizi isterler ve görüşmelere deneme çekimlerine başlarsınız.

– Modellik kazançlı bir alan mıdır? Oyunculuğa giden yolu açtığı gibi bir kanı var. Gerçekten oyunculuğa giden yolu açmak isteyenler önce mankenliğe mi başvurmalı?

– Evet, modellik kazançlı bir meslektir ama en iyi olanlara! Sektörde birçok kendine model sıfatı takan ve olamayan insan vardır. Bu kişiler bana göre kendilerini iyi bilmiyorlar, kendilerinde olan özellikleri-yetenekleri iyi saptayamamışlar ve sadece istedikleri işi yapmaya çalışıyorlar ama bazı şeyler için istemek yetmeyebilir. O işi yapmak için donanıma ve potansiyele ihtiyaç vardır. Modellik içinde birçok alt sınır vardır, bu sınırları aşamayanlar sözde model olurlar. Modellik oyunculuğa giden yolu açar elbette. Ancak ben yola bu mantıkla çıkılmasından yana değilim yani modelliği oyunculuğa köprü olarak görmek son derece yanlış… İkisi farklı mesleklerdir. İstisnalar vardır ama bunlar çok uç örneklerdir. Herkes modelken oyuncu olmaya çalışırsa modellik mesleğinin ismi ‘oyunculuğa giden yol’ halini alır ve modellik meslek olmaktan çıkar, adeta bir durak olur. Eğer kişi oyunculuk yeteneğine sahip olduğunu düşünüyorsa, üniversite sınavlarında kendini bu yönde eğitip oyunculuk bölümünü kazanmalıdır.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin

Murat Keklikçi’yi tanıyalım:
Ünlü manken Murat Keklikçi, 29.04.1988 Eskişehir doğumlu… Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi / Resim bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Yeditepe Üniversitesi / Grafik Tasarımı Bölümünü 4.lükle (üstün başarı burslu) kazanarak 2011 yılında bu bölümden başarıyla mezun oldu. Keklikçi, aynı zamanda küçük yaşlardan itibaren yetenekli ve başarılı bir ressam ve bu alanda da 1.liklere sahip… Spor onun için bir yaşam tarzı, bir tutku… Küçük yaşlardan itibaren profesyonel lisanslı olarak basketbol, tekvando, yüzme dallarında dereceler yapmış. Şimdilerde body-building ve fitness ile spor yaşantısına aralıksız devam ediyor. İki kez ‘Best Model of Turkey’ Yarışmasında finalist olarak yarıştı. Fulden Uras, Sibel Meriç gibi sanatçıların kliplerinde yer aldı. Halen aktif olarak defile, katalog, reklam, klip çekimleri çalışmalarını sürdürüyor.Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments