İngiliz müzisyen Sting’in beyni yeni bir bilimsel araştırmaya konu oldu.

Müzik ile insan beyninin ilişkisi üzerine araştırmalar yapan ve bu konuda ‘This Is Your Brain on Music’ adlı bir de kitap yayımlayan Nörolog Daniel Levitin, son araştırmasında insan beyninin farklı müzik parçalarına verdiği tepki şemasını inceleyerek müziğin üretim sürecindeki yapı taşlarının peşine düştü.

Bu iş için Kanada’daki McGill Üniversitesi’nde bulunan laboratuvarında, daha önce kitabını okuyup onunla iletişime geçen ve konser için Montreal’a gelen Sting’i konuk eden Levitin; 16 Grammy ödüllü 65 yaşındaki müzisyenin beyin MR’ını çekti ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

En ileri teknolojik yöntemleri kullandıklarını ifade eden Daniel Levitin’e göre; Sting’in müzik dinlerken beyninde oluşan hareketlenme, normal bir insanın aynı parçayı dinlerken verdiği görüntüden çok daha farklı. Mesela İngiliz müzik adamının, Astor Piazzolla’nın ‘Libertango’sunu dinlerken oluşan hareketlenme şablonu, Beatles’ın ‘Girl’ü ile neredeyse birebir aynı. Levitin’e göre bu benzerlik, iki parçada da kullanılan Minör anahtarı yüzünden olabilir. Aynı şekilde, Sting kendi parçası olan ‘Moon over Bourbon Street’i dinlerken oluşan şablon da, Booker T & the MG’nin şarkısı ‘Green Onions’la oldukça benzer. Bilim adamının yorumuna göre bunun da cevabı Fa Minör anahtar ve benzer ritimler olabilir.

Araştırma sonuçlarına göre şu bir gerçek ki; Sting’in beyninde oluşan kimyasal hareketlenme, ona unutulmaz şarkılar yazdıran ilhamın da en kuvvetli kaynağı.


Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments