Biliyorum; ‘İçinde bulunduğumuz dünyada savaş, terör, ekonomik ve politik kavgalar yüzünden mutlu olmak çok zor’ diyor çoğunuz… Ama bu tespit bile o kadar tehlikeli ki… Savaş, terör ve kavga ne zaman olmadı ki bu dünyada… Bu kötülükler var diye Mevlana kardeşliğe çağırmasa mıydı insanlığı? Martin Luther King eşitlik davasından vaz mı geçseydi?

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Hepimiz birer Mevlana ve King olamayız belki insanlık tarihi adına… Ama kendi bireysel hayatlarımıza çekidüzen verebilir ve bize sunulan ömrü, olabildiğince pozitif değerlerle taçlandırabiliriz.

Formül çok basit: Pozitif insanlar pozitif enerjiye çekilir; negatif insanlar negatif enerjiye çekilir.

Gerçekçilik kavramı bir kılıftır
Negatif enerjiyi, hep diğer insanlara ait bir şeymiş gibi algılarız. Oysa ki; hepimiz insanız ve bu yüzden de zaman zaman negatif duygulara kapılırız. Hangimiz, hayatımızda en azından birkaç kez ‘Benden uzaklaşın ve beni yalnız bırakın’ diyerek çevremizdeki insanlardan kaçmak istemedik ki… Tabii, muhtemelen siz o anları beyninizin kayıtlarına almadınız ve olumsuzluğun sizin için o denli kökleşebileceğini düşünmediniz.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Sebebi basit: Olumsuzluk bazen ‘gerçeklik’ olarak adlandırılan bir kıyafet giyer. Biz de, hayallerimizin peşinden gidecek cesareti göstermek yerine ‘gerçekçi olmak’ kisvesi altında, negatif düşüncelerimizi mantıklı bir hale getiririz. Üstüne bir de, ‘Hayatın gerçeği bu. Ben ne kadar pozitif olsam da, sonuç değişmez’ diyerek kendimizi rahatlatırız.

Pozitif insanların gerçekçi olmadıklarını, başlarını kuma gömdüklerinden gerçekliği inkar edip zorluklar karşısında sahte gülümsemelere sığındıklarını düşünebilirsiniz. Fakat onlar gerçekten, iddia edildiği sadece mutlu aptallar mıdır yoksa bizim kendi hayatımıza da rehberlik edebilecek olumlu yanları var mıdır?

Şunu iyi düşünün: ‘Gerçekçi olmak’ yanlış giden şeylerin ‘gerçek’ olduğunu kabul etmek zorunda olduğunuz anlamına mı geliyor?

Hayır! Gerçekçi olmak, kaçınılmaz olarak gerçeğin negatif olduğunu kabullenmeniz anlamına gelmiyor. Dünyaya ‘sözde gerçekçi’ bir bakış açısından baktığınızda ve gerçekliğinizin versiyonunun negatif olması durumunda, olayların kötüye gidişini değiştirme konusunda kendinize yardımcı olamazsınız,. Ancak ve ancak negatif bir insan olabilirsiniz.

Gerçekliğinizin versiyonu olumsuzsa; yanlış gidebilecek şeylerin zaten yanlış gideceğini ve doğru gidebilecek herhangi bir şeyin de muhtemelen de ters yönde ilerleyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bilinçsizce içselleştirdiğiniz katı ve karamsar inançlarınız, sizi, farkında olmadan olumsuz bir kişi haline getirir.

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Negatif olup olmadığınızı öğrenin
Eğer olumsuz yaklaşım düşünce sisteminize yerleşmişse ve siz bu durumu fark etmiyorsanız; yanlış insanları, yanlış durumları ve yanlış duyguları çeken bir negatif enerji bulutunda sıkışmış olup olmadığınızı nasıl tespit edersiniz?

İşte size negatif enerji seviyenizi ölçmek için hızlı bir sınav…

1. Sürekli ya da zaman zaman bir şeylerden şikayet ediyor musunuz?

2. Sık sık dünyadaki yanlışların doğru olanlardan çok olduğunu dillendiriyor musunuz? (Buna ‘korkunç’ hava durumu, ‘korkunç’ trafik, ‘salak’ hükümet, ‘berbat’ ekonomi, ‘aptal’ kanunlar vb. dahil.)

3. Eleştiri yapıyor mısınız? Her zaman mı yapıyorsunuz yoksa sadece belirli insanları mı eleştiriyorsunuz?

4. Dramlara ve felaketlere ilgi duyuyor musunuz? (Kötü bir haber ya da bir felâket hikayesi olduğunda TV’nin önünden kalkabilir misiniz? Ya da çoğu saçma sapan kişiler olan şöhretlerin özel hayatını takip etmekten uzak durabilir misiniz?)

5. Her zaman ya da sadece bazı durumlarda birilerini ya da bir şeyleri suçluyor musunuz?

6. Hayatta karşınıza çıkan sonuçların çoğunu kontrol edemediğinize inanıyor musunuz?

7. Kendinizi kurban gibi hissediyor musunuz? Size kötülük yapan ya da hakkınızda dedikodu çıkaran insanlar hakkında sık sık konuşuyor musunuz?

8. Uzun çabalar sonunda işler yolunda gittiğinde minnettar kalır mısınız? Bu duygunuzu kolaylıkla dile getirebilir misiniz?

9. Yaşamınızda size, bir şeylerin olduğunu mu düşünüyorsunuz yoksa o şeylerin sizin aracılığınızla gerçekleştiğine mi inanıyorsunuz?

Özellikle son iki madde çok ama çok önemli… Eğer her şeyin doğru gittiği zamanlar ve olaylar dışında minnettar değilseniz; siz, negatif birisiniz demektir. Şükran son derece pozitif. bir bakış açısının yansımasıdır. Hayatın tatsız sınavları dahil kötü şeyler olduğunda bile hayata karşı minnettar kalabiliyor iseniz; o zaman siz yaşamınıza pozitif enerjiyi davet eden bir insansınız demektir. Tebrikler!

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments