Oscar Pistorius altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sevgilisi Reeva Steenkamp’ı öldürdüğü iddiasıyla ikinci kez yargılanan ve cinayetten suçlu bulunan Güney Afrikalı ampute atlet Oscar Pistorius hakkında verilen ceza açıklandı. Televizyonda canlı yayınlanan davada, Pistorious’un 15 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Ünlü atlet, hafifletici sebeplerden ötürü 6 yıl hapis cezası aldı.

Kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı 14 Şubat 2013’te Pretoria’daki evinde öldüren Pistorius mahkemedeki ifadesinde, evine zorla girildiğini düşünerek banyo kapısından içeri ateş ettiğini ve o sırada kız arkadaşını yanlışlıkla vurduğunu savunmuştu.

Olayın ardından 5 yıl hapse mahkûm olan Pistorius, yaklaşık 1 yıl sonra 20 Ekim 2015’te cezaevinden çıkarılıp ev hapsine alınmıştı.

Fakat Güney Afrika Yüksek Mahkemesi, ‘kasıtsız adam öldürme’den yargılanıp mahkûm olan ampute atletin suçunu ‘cinayet’e çevirerek yeniden yargılama sürecini başlatmıştı. Pistorius’un davada en az 15 yıl hüküm giymesi bekleniyordu fakat hakim Thokozile Masipa, hafifletici sebeplerin ağır bastığını söyleyerek atletin cezasını düşürdü.


Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments