‘Haberin resminde 1940 yılında ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü alarak ilk Oscar kazanan siyahi Hattie McDaniel’i görüyorsunuz.’

Oscar Ödülleri, siyahilere ayrımcılık uyguladığı suçlamalarına adaylıklarla yanıt verdi.

Geçen yıl, Oscar’da beyazların çoğunlukta olması, büyük adaylıklarda siyahilere yer verilmemesi eleştirilmiş, ‘Oscar Çok Beyaz’ başlığı altında kampanya yürütülmüştü. Bu yıl, protestoların işe yaradığı ve Oscar’a aday gösterilenlerde ‘çeşitliliğe’ önem verildiği görüldü.

Jada Pinkett Smith
  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin

Jada Pinkett Smith

Jada Pinkett Smith, Variety dergisine verdiği söyleşide; bu konuya şu sözlerle değindi:

‘Kendimi harika hissediyorum. Bu sene çok özel filmler var. ‘Hidden Figures’, ‘Fences’ ve ‘Moonlight’ gibi siyahilerin yaptığı işlerin fark edilmesi beni memnun etti.’

Ünlü aktris, Donald Trump’ın başkan olduğu bir dönemde, siyahi oyuncuların ve yapıtların ön plana çıkmasının özel bir anlamı olduğunu da sözlerine ekledi.

Denzel Washington
  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin

Denzel Washington

İki kez Oscar ödülü kazanan Denzel Washington, ‘Fences’ filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu adayı olurken, Ruth Negga ‘Loving’ filmiyle En İyi Kadın Oyuncu adayları arasında yer aldı. 35 yaşındaki Negga’nın, Etiyopya doğumlu ve yarı Etiyopyalı, yarı İrlandalı bir oyuncu olduğunu hatırlatalım.

Oscar tarihinde ilk kez aynı dalda üç siyahi aday gösterildi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adayları arasında Octavia Spencer (Hidden Figures-fotoğraftaki), Viola Davis (Fences) ve Naomie Harris (Moonlight) yer alıyor. Davis, aynı zamanda Oscar’da üçüncü kez adaylık kazanan siyahi oyuncu olarak Oscar tarihine geçti.

Erkek oyuncular arasında ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Mahershala Ali (Moonlight) ve Dev Patel (Lion) aday gösterilen ‘beyaz olmayan’ isimler oldu.

Barry Jenkins, ‘Moonlight’ filmiyle En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında aday gösterildi. Jenkins, John Singleton (Boyz n the Hood), Lee Daniels (Precious) ve Steve McQueen’in (12 Years a Slave) ardından yönetmenlik kategorisinde adaylık kazanan üçüncü kişi oldu.

Bradford Young, En İyi Görüntü Yönetimi dalında aday gösterilen ikinci siyahi olurken; Joi McMillon ise ‘Moonlight’ filmi ile En İyi Kurgu dalında adaylık kazanan ilk siyah kadın oldu.

Ava DuVernay, ’13th’ adlı belgeseliyle En İyi Belgesel dalında aday oldu.

Sadece bireysel adaylıklarda değil; ‘Fences’, ‘Moonlight’, ‘Lion’ ve ‘Hidden Figures’ gibi siyahilerin yer aldığı filmler de En İyi Film adayları arasına girdi.

89. Oscar Ödülleri, 26 Şubat’ta Jimmy Kimmel’in sunumuyla Hollywood’daki Dolby Theater’da sahiplerini bulacak. Şimdi adaylık kazanan beyaz olmayan isimlerden kaçının Oscar ödülünü kazanacağı merak konusu…Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments