Türk dizi sektörü, paradan başka şey düşünmeyen yapımcılar yüzünden krize girdi.

Kanal D’de yayınlanan ‘Vatanım Sensin’ dizisinin yönetmenleri Yağmur ve Durul Taylan kardeşler, Episode dergisine röportaj verdiler ve Türk dizi sektörünün içinde bulunduğu koşullara dair çarpıcı açıklamalarda bulundular.

Türkiye’deki dizi sektörünün dünü, bugünü ve yarınını değerlendiren yönetmen kardeşlerden Yağmur Taylan ‘Geçtiğimiz yıllarda gerçekten Türk dizi endüstrisi bir aşama kaydetti. Bugün Türk dizi sektöründeki krizin tek sebebi, yapımcıların kendileridir. Daha çok para kazanıp parayı cebe atmayı ve seyirciye hak ettiğinden daha azını vermeyi hedeflediler ve Türk dizi sektörünü krize soktular. Ünlü insanlar koyarak, süreleri uzun tutarak bir sektörü, bir işi iyi hale getiremezsiniz’ ifadelerini kullandı.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedin

Dizilerdeki tek tipçiliğe de değinen Yağmur Taylan, ‘Bu sene iki tane iş sayesinde bu krizin geriye döndürülebileceği konusunda umutlandık. Bir tanesi ‘İçerde’ dizisidir, diğeri de bizim dizidir. Bu iki dizi sayesinde Türk televizyonlarındaki tek tipçiliğin, sadece şunları şunları yaparsanız reyting alırsınız mantığının çürüdüğünü, olmadığını gördük çok şükür. Bunu da kanıtladık.’

Dizi sürelerinin uzunluğu ve işlerin kalitesine dair Amerika örneğini veren diğer kardeş Durul Taylan ise, ‘Sektöre kreatifler yön vermeli, tüm dünyada böyledir’ diyerek çözüm önerisinde bulundu:

‘Çok iyi, sözü dinlenir, tecrübeli bir yönetmenle, üç dört tane büyük yıldız ve senarist bir araya gelirse; bu iş yapılır. Böyle 1-2 tane denendi, olmadı. Çünkü bu, ortak verilen bir ödündür. Öyle bir dizi yapacaksın ki 1 saatlik, mesela Kenan İmirzalıoğlu’yla Halit Ergenç başrolü oynayacak. Bunu hiçbir kanal reddedemez, başka türlü yapılamaz. Beğendikleri bir senaristle, yönetmenle bir araya getireceksin, bir paket halinde diyeceksin ki ‘Arkadaş budur, tek şart var: bir saat olacak.’Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments