Ramazan boyunca uzun süre aç kaldık. Peki, normal beslenmeye nasıl geçmeliyiz?

Ramazan boyunca yavaşlayan metabolizma nedeniyle bayramda aldığımız kaloriler çok fazla gelebilir. Kahvaltı, Ramazan ayından sonraki ilk öğün ve en çok özlenen öğün olduğu için dikkat etmemiz gereken ilk yer. Bayrama hafif bir kahvaltıyla başlamalıyız. 1 dilim peynir, yumurta, bol domates – salatalık ve birkaç dilim ekmekle kahvaltımızı tamamlayabiliriz.

Gün içinde asla uzun süre aç kalmamalıyız; bu da ara öğünlerimize dikkat etmemiz demek.

Ayran – süt – yoğurt – meyve tüketebiliriz. Bu sayede vücudumuzu uzun süre aç bırakıp sonra gelen fazla yeme ihtiyaçlarını da önlemiş oluruz.

Ağır et yemekleri mideyi zorlar
Etli ve yağlı yemekler her zaman diyetisyenlerin odak noktası olmuştur. Özellikle; şişmanlık, kalp ve damar hastalığı, şeker hastalığı olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Dinlenmeye alışan mide, ağır et yemeklerinin sindiriminde zorlanabilir.
Tatlı tüketimini sınırlayın!

Havaların sıcaklığını da göz önünde bulundurduğumuzda, geleneksel şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, dondurma, meyve salataları tüketerek vücudumuza büyük iyilik yapmış oluruz. Eğer ille de şerbetli tatlı diyorsanız, bayram boyunca arzuladığımız miktarın daha azını tüketirsek ve o öğünlerde sebze ağırlıklı beslenirsek, daha az kalori almış oluruz.

Su tüketmeyi unutmayalım!
Ramazan ayında su tüketiminin azalmasından dolayı vücudun kaybettiği sıvı miktarını yerine koymak gerekir. Bu nedenle, sıvı içeriği yüksek gıdalar tüketmeliyiz. Yaz mevsiminin en güzel yiyeceği karpuz bunlara yalnızca bir örnek… Sıvı içeriği yüksek gıdalar tüketirken, aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınmalıyız. Fazla çay ve kahve uykusuzluk, kalp ritim bozukluğu, mide ekşimesi – reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Çay ve kahve tüketimine dikkat etmenin yanında bolca su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Günde 2.5-3 litre su tüketmeliyiz.

Bayram ikramlarına dikkat!
Bayram ziyaretlerinde ikram edilen çikolata ve tatlılardan uzak durun. Fazla tatlı ve çikolata, mide ekşimesi ve bağırsak bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca kan şekerinde ani dalgalanma ve yağ depolanmasında hızlanma etkisi yapar.

İkramlarınız büyük tabaklarda doyasıya öğünler yerine tadımlık küçük öğünler olsun.

Herkese sağlıklı ve formda bir bayram diliyorum.

Diyetisyen İrem Kübra Aslan

dytiremaslan@gmail.com