Rita Ora eşcinsellerin ‘Girls’ adlı şarkısına yönelttiği eleştirileri anlayışla karşılıyor.

LGBT çevreleri, – lezbiyenliği marjinalleştirdiği gerekçesiyle – ünlü şarkıcının ‘Girls’ adlı parçasını sert bir dille eleştirmişti. Rita Ora, amacının bu olmadığını, şarkıyı yayınladığı dönemde kendisinin de bir biseksüel olduğu bilinmediği için yanlış anlaşıldığını söyledi.

Ünlü yıldız ayrıca, ticari başarı elde etmek için eşcinselliği kullandığı yönündeki tespitleri de anlayışla karşıladığını vurguladı.

Rita Ora geçen yıl, cinsel kimliğiyle ilgili detayları da içeren bir otobiyografi yazdığını açıklamıştı.

Cardi B, Charli XCX ve Bebe Rexha’nın da bulunduğu Rita Ora’nın ‘Girls’ şarkısını beğenenlerin yanında, bu şarkıdan hiç hoşnut olmayan bir kesim de olmuştu. Lezbiyen sanatçı Hayley Kiyoko, Twitter hesabından ‘şarkının LGBT topluluğuna zarar verdiğini’ öne sürerek şu paylaşımda bulunmuştu:

‘Bugün piyasaya çıkan, bir çok ünlü pop sanatçısıyla çalışılmış yeni bir şarkı var. Cinsel kimlikleri hakkında açık olan sanatçıları destekliyorum ancak; LGBT topluluğunun yararına olandan daha fazla zarar veren, sadece düpedüz sesten ibaret olan ‘Girls’ gibi şarkılar var. Bu gibi şarkılar erkeğin bakışlarını körüklerken, kadınları seven kadın fikrini de marjinalleştiriyor. Şarkılarda bu tip bir mesaj tehlikeli çünkü tüm toplumun saf duygularını tamamen küçümsüyor ve geçersiz kılıyor. Daha iyisini yapabiliriz ve yapmalıyız.’

Bir diğer müzisyen Kehlani ise şarkının ‘zararlı sözler’ içerdiğini söyleyerek şarkıya yanıt olarak bir açıklama yayınlamıştı:

‘Kimse durumu kişisel algılamasın. Bu sanatçılardan biriyle harika bir şarkım var ve diğer üçüyle de beraber çalışmayı gerçekten isterim; onları tanıyorum ve onlara saygı duyuyorum. Şarkının. Sözleri. Zararlı. Nokta!’

İşte Rita Ora’nın olay yaratan ‘Girls’ şarkısı…

Rita Ora daha önce de özür dilemişti: