Sertab Erener 100 yaşına kadar yaşamak için özel bir tedavi görüyor.

Ünlü sanatçı, muhteşem sesinin yanında tıp ve güzellik dünyasındaki son gelişmeleri takip etmesiyle de ünlü bir isim. Türkiye henüz kök hücre tedavisi (PRP) nedir bilmezken, o bu uygulamanın ustasıydı. Tıptaki son gelişmeleri o kadar yakından takip ediyor ki, bugün herkesin bildiği kişinin kendi kanıyla tedavi olma (kök hücre) yöntemi uzun yıllar önce onun için sıradan bir güzellik uygulamasıydı.

Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman’a verdiği son röportajda da bu yönünden bahseden Sertab Erener, yepyeni bir konuyla gündeme geldi. Ünlü şarkıcı, şimdi de telomer tedavisi gördüğünü ifade etti.

Telomer tedavisi, kişinin hücre kromozomlarında bulunan ve telomer adı verilen sarmalın kısalmasını önlemek veya uzatmaya çalışmak anlamına geliyor. Sertab Erener’in deyimiyle, ‘Ayakkabı bağcıklarının ucundaki koruyucu plastik’ gibi bir görevleri var. Telomer adlı madde herhangi bir gen kodlaması içermiyor, görevi kromozomların istenmeyen birleşmelerini ve kromozom parçalanmalarını önlemek. Her hücrenin ömrü, döngüyle birlikte biraz daha kısalıyor. Bu durum da hücre bölünme sayısını kısıtlıyor. Yani hücre yenilenme hızı ve sayısı düşüyor ve yaşlanma dediğimiz durum gerçekleşiyor. Yapılan son araştırmalar; hızlı yaşlanma, düzensiz hücre çoğalmaları ve kanserin telomerle ilişkisini ortaya koyuyor.

Bunlardan en ünlüsü Bill Andrews. Ölümsüzlükçülük veya Yeni Yaşlanma olarak bilinen bir akımın öncüsü olan doktor, 28 yıldır biyoteknoloji, bunun son 16 yılında da telomerler üzerine çalışıyor. Doktorlar, Çin’de yetişen astragalus bitkisi içinde telomeraz enzim geninin olduğunu (telomer kısalmasını önleyen gen) keşfetmiş ve bu bitkiden ilaç üretmişler.

Kan ve tükürük örneği vererek bu tedavi için uygun olduğunu öğrendikten sonra telomer hapı almaya başlayan sanatçı, 6 aydır bu ilacı kullanıyor ve ilaca başladığından beri kendisini ıspanak yiyen Temel Reis gibi hissettiğini, 100 yaşına kadar sağlıklı biçimde yaşamayı hedeflediğini söylüyor. Bill Andrews’un 66 yaşında olduğunu ve 10 yıldır bu hapı kullanarak çok zinde kaldığını ifade eden Sertab Erener, göz bozukluğunun bile gerilediğini ve artık gözlüksüz okuyabildiğini ifade ediyor. Tabii ki bu sadece ilaçla olmamış; örneğin artık vegan olmadığını, et ve balık yediğini de söylüyor.

Bahsedilen telomer tedavisi ilacı, bitkisel besin desteği olarak geçiyor ve bilimsel olarak henüz kanıtlanmış bir etkisi yok. Telomer kısalmasını önlemek için anti-aging özelliği olan yiyecekler, C,D, E vitaminleri, Omega 3, sigara, alkol, stres, depresyondan uzak durma ve hareketli yaşam gibi aslında sağlıklı yaşam için gerekli olan temel prensipler işe yarıyor.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments