Sosyal medya mecraları, şüphesiz hayatımızn vazgeçilmez unsurları… Üstelik bu mecralar sayesinde para da kazanılabiliyor. Sosyal medya sayesinde Kim Kardashian ve Selena Gomez gibi ünlüler ek servet yaptılar.

Advisa isimli kişisel kredi şirketi bütün matematiği yaptı. Yaptıkları algoritma, takipçi sayısına göre bir paylaşımdan kazanabilecekleri tahmini miktarı ölçüyor.

Stashmetrics isimli sosyal medya analitik ölçüm şirketinin datalarıyla da karşılaştırıldığında, bir ünlünün teorik olarak ne kadar kazanabileceğini anında ölçebiliyorsunuz. Kendinizin olası kazancınızı da bu rakamlara bakarak hesaplayabilirsiniz.

Ünlüler ne kadar kazanıyor?
Advisa isimli kişisel kredi şirketi; Twitter, Facebook, Instagram ve Snapchat üzerinden reklam paylaşımı yaparak hangi ünlünün ne kadar kazandığını hesapladı.

Sosyal medyaya olan düşkünlüğüyle tanınan Kim Kardashian’ın bu dört platform üzerinde 224 milyona yakın takipçisi var. Bunların hepsi toplandığında, Kardashian’ın yıllık kazancı 360.291.583 sterlin olarak ölçülüyor.

Selena Gomez, 120 milyonla Instagram’da en fazla takipçisi olan kişi… Yaptığı bir paylaşım ona 380.985 sterlin kazandırabiliyor. Yani günde bir tane reklamlı paylaşımın Gomez’e getirdiği yıllık gelir, 360.591.583 sterlin.

Ama sosyal medyadan servet yapabilen kişiler sadece ünlüler değil. Ünlü yemek ve fitness bloglarının sahipleri de, haftada sadece iki paylaşım yaparak yılda 100.000 sterlin’den fazla para kazanabiliyor.

Artık paranın olduğu en önemli yer ise Instagram… Ortalama bir Instagram kullanıcısı aynı reklam fırsatlarına sahip olursa, yılda 20.000 sterlin gibi bir kazanç elde edebiliyor. Bunun nedeni ise, Instagram takipçilerinin Twitter takipçilerine göre 3.5 kat daha değerli olması. Eğer Instagram hesabınızı 2.500 kişi takip ediyorsa, haftada iki kere paylaşım yaparak Avrupa’nın asgari ücretinden daha fazla para kazanma olasılığınız var.

Bu arada; reklamverenlerin size bizzat kendilerinin ulaştıklarını ya da sizin ilan vererek reklam alabileceğinizi de hatırlatalım.