Taylor Swift kendi müzik sitesini ve uygulamasını kuruyor.

2014’te Spotify üzerindeki kataloğunu kaldıran güzel şarkıcı, kendisine ‘ses kayıtlarında indirilebilir olmayan çoklu ortam içeriği içeren bir web sitesi’ marka hakkı veren belgeleri aldı. Muhtemelen Swifties olarak adlandırılacak olan bu web sitesinin yanı sıra Taylor; gitar, gitar penaları, telleri ve bagetler de dahil olmak üzere bir takım müzik ürününü satışa sunmayı da planlıyor. TMZ’nin haberine göre; Taylor Swift’in planları arasında, eğitim kampları düzenlemenin yanı sıra birebir rehberli çevrimiçi kurslarını da içeren değişik fikirler bulunuyor.

27 yaşındaki ünlü şarkıcı, daha önce, müzik yayını yapan Apple Music gibi dev bir şirket üzerinde baskı oluşturmuştu. Apple Music’in üç aylık deneme sürümü için kayıt yapan kullanıcıların dinledikleri müzik başına sanatçılara para vermeme politikasını değiştirmesini istemişti. Güzel şarkıcı, kendi Tumblr sayfasına şu şekilde yazmıştı:

‘Eminim Apple Music’in kayıt olan üyelere 3 aylık deneme sürümü teklifinden uzak duracaksınız. Apple Music’in bu üç aylık süre içerisinde yazarlara, prodüktörlere ya da sanatçılara ödeme yapacağından emin değilim. Bunu çok şaşırtıcı ve üzgün buldum. Tarihsel olarak ilerici bir karakterde ve cömert olan bu şirkete yakıştıramadım.’

Taylor, hareketin kendi mali durumunda büyük bir fark yaratmayacağını kabul etmesine rağmen, eylemlerinin mızıkçılık olmadığını ısrarla vurgulamıştı.

Taylor’ın mektubunun yayınlanmasının ardından, Apple İnternet Yazılım ve Servislerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue, şirketin politikasını değiştireceğini ve sanatçılara ödeme yapacağını söylemişti. Taylor da daha sonra, ‘1989’ albümünün sitede dinlenmesini kabul etmişti.

Taylor ayrıca, Spotify adlı müzik dinleme sitesindeki şarkılarını, 2014 yılında kaldırtarak sansasyonel bir harekete imza atmıştı.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments