Dünya genelinde internet üzerinden yayılan ve yaygın intiharlara neden olan oyunlara karşı harekete geçildi.

Ulaştırma Bakanlığı, internet sağlayıcılarını resmi olarak uyarırken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile İçişleri Bakanlığı ortak çalışma başlattı. ‘Mavi Balina’ başta olmak üzere intihara ya da psikolojik sorunlara neden olan oyunları yönetenlere ağır cezaların yolda olduğu belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre; Emniyetin de bu tür oyunların oynanabilmesi için link gönderenleri takibe alacağı operasyonlarla birlikte, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, özellikle ‘Mavi Balina’ oyununun kişiler arasındaki linklerle yayıldığına dikkat çekerek yarattığı tehlikelere karşı aileleri uyardı.

Oyunun, 142 öğrencinin intiharıyla bağlantılı olabileceği belirten Bakan Arslan, ‘Bu tür akımların, internet ve çeşitli sosyal paylaşım platformlarında, gizlilik içerisinde kötü niyetli kişiler tarafından linkler ile yayıldığı biliniyor. Amacı, ağına düşürdüğü kullanıcılara zarar vermek olan sözde oyun yöneticisi olduğunu iddia eden internet korsanları tarafından virüs içeren bir link ile yayılıyor’ dedi.

Virüs aracılığıyla bilgisayar korsanına, kişinin kişisel bilgilerine erişim imkanı tanıyan, dolayısıyla virüsü kontrol eden kişi, kurbanı üzerinde şantaj yapmak suretiyle bir otorite kurduğunu ve bu otorite üzerinden kurbana bir takım günlük görevler verdiğini belirten Arslan, ‘Oyuna katılım sağlayan kurbanlara korku ve şiddet temalı görevler verilerek ruh sağlıklarının bozulması sağlıyor. Ailelerin çocuklarının internet kullanımını denetlemesi gerekiyor’ dedi.

İnternet dünyasının en kötü şöhretli oyunlarından biri olan ‘Mavi Balina’, son olarak önceki gün Ordu’nun Altınordu ilçesinde henüz 17 yaşında olan İbrahim Can Duman’ın hayatına son vermesine neden olmuştu. İddialara göre; genç İbrahim, oyunun verdiği talimat gereğince intihar ederek hayatına son verdi.

2013 yılında ortaya çıkan oyun, ilk kez 2015 yılında bir intihar vakası ile gündeme gelmiş ve o günden bu yana dünya çapında pek çok gencin intihar etmesine ya da intihara kalkışmasına neden olmuştu.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments