Oscar ödüllerini dağıtan Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne Hollywood’un tepkisi büyüyor.

Akademi’nin 91. Oscar Ödülleri’nden dört kategoriyi canlı yayından çıkarma kararı sonrası sinemacıların yazdığı açık mektuba ünlü oyuncular ve başka yönetmenler de imza verdi. Aralarında Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Spike Lee, Damien Chazelle, Seth Rogan ve Ang Lee gibi isimlerin yer aldığı sinemacıların Akademi’ye yaptığı çağrı metnine; ünlü oyuncular George Clooney, Brad Pitt, Robert De Niro, Elizabeth Banks, Peter Dinklage ve Kerry Washington da imza attı. Mektuba imza atanlar arasına ünlü yönetmenler Alfonso Cuaron, Christopher Nolan, Michael Mann, Alejandro G. Inarritu ve Guillermo del Toro da katıldı.

Akademi, ödüllerin daha sonra “kısaca kurgulanmış” haliyle programa ekleneceğini, ancak orijinal sunumların Oscar.com ve Academy sosyal medya kanallarında canlı yayınlanacağını söylemişti. Bu karar, seyirci ilgisinin azaldığı Oscar töreninin süresinin üç saatle sınırlı tutulması isteğinden ileri geliyordu. Sinemacılar Akademi’ye; “En iyi görüntü yönetimi”, “en iyi kurgu”, “en iyi kısa film” ve “en iyi saç/makyaj” kategorilerinin ödüllerini sahiplerine verme anını canlı yayından çıkararak reklam arasına taşımasından dolayı tepki gösterdi.

Yazılan açık mektupta, ’91. Oscar Ödül Töreni’nde sinemasal sanatların statüsünü düşürmek, yaşamımızı ve tutkularımızı seçtiğimiz mesleğimize adayan bizlere hakaretten başka bir şey değildir’ denildi ve şöyle devam edildi:

‘Akademi’nin yaptığı bu kısaltmayı ve potansiyel sansürü misyonunun ruhuna aykırı hareket olarak değerlendiriyoruz. Akademi 1927 yılında sinema sanatlarındaki mükemmelliği tanımak ve korumak, hayal gücüne ilham vermek ve dünyayı sinema filmleri aracılığıyla birbirine bağlamaya yardımcı olmak için kuruldu. Ne yazık ki sanat biçimimizi ve arkasındaki insanları kutlamaktan ziyade eğlence sunma arayışımız nedeniyle bu misyondan saptık” ifadesi kullanıldı. Üstün sinemanın yaratılmasından sorumlu olanların tanınması, amacı onu korumak olan kurum tarafından azaltılıyorsa, artık Akademi’nin ortak bir sanat formu olarak filmi takdir etme vaadini desteklemiyoruz.’

Tören sunucusuz kaldı!

2019 Oscar Ödülleri töreni baş sunucusu olmadan gerçekleşecek.

25 Şubat günü düzenlenecek Oscar ödül töreni, tarihinde görülmemiş derecede önemli bir değişikliğe sahne olacak. Kevin Hart’ın ayrılık kararının ardından sunucusuz kalan Oscar töreni için çözüm arayışında olan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, çareyi bu yılki töreni sunucusuz gerçekleştirmekte buldu. Son 30 yıldır töreni bir baş sunucuya emanet eden Akademi, bu kararıyla, Oscar töreninde son yıllarda pek görmediğimiz büyüklükte bir değişikliğe imza attı.

Oscar töreninin yapımcıları, bu yıl sunucusuz gerçekleşecek seremoni için yıldız isimlerden oluşan bir liste oluşturacak ve belli bölümlerin sunumu için bu isimlerden destek alacak. Uzun açılış monoloğuyla geceyi başlatan sunucunun boşluğunu, çeşitli performans ve şovlarla geceye renk katacak bu yıldız isimlerin doldurması bekleniyor. Bu yılki Oscar yarışında ön plana çıkan ‘A Star Is Born’ ve ‘Bohemian Rhapsody’ gibi filmlerden ilham alan Oscar yapımcıları, seremonide, filmlerde kullanılan müzikleri tema olarak kullanacak.

Kısa süre öncesine kadar Kevin Hart’ın sunucu olarak geri dönmesi fikrine sıcak bakan Akademi, komedyenin Ellen DeGeneres’e konuk olduğu programdaki tutumunun ardından bu fikirden tamamen vazgeçti. Kevin Hart da bugün çıktığı bir sabah programında Oscar’ı sunmayacağını kesin bir dille belirtmiş ve artık o sayfayı kapattığını söylemişti.