Türk ve yabancı ünlüler Orlando saldırısını kınayıp kurbanların yakınlarına başsağlığı dilediler.

Saldırıya en güçlü tepkiyi veren Lady Gaga, Orlando’da 49 eşcinselin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınadı.

ABD’nin Orlando şehrinde, Pulse isimli eşcinsel temalı gece kulübünde IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamın etkileri devam ediyor.

Geçtiğimiz gün Los Angeles belediye binası önünde Orlando’ya destek vermek amaçlı düzenlenen toplantıya katılan Lady Gaga, özel bir konuşma gerçekleştirdi. Belediye binası önünde, siyah ve sade bir kıyafetle kürsüye çıkıp hayatlarını kaybeden 49 kişiyi anan ünlü sanatçı, gözyaşları içinde dünyaya haykırdı:

‘Bu tüm insanlığa yapılmış bir saldırıdır!’

LGBT’ye de seslenen Gaga, ‘Dünyanın neresinde olursanız olun, asla yalnız değilsiniz’ diyerek eşcinsellere verdiği desteği daha önce defalarca olduğu gibi yeniledi.

Madonna da sosyal medyadan saldırıyı kınadı ve ‘nefretin ve şiddetin insanlığın en büyük düşmanı olduğunu’ söyledi.

Kim Kardashian ise, saldırıyı gerçekleştiren teröristin yasal yollardan silah satın aldığının ortaya çıkması üzerine; ABD’de sivillerin çok kolay silah edinmesini sağlayan gevşek yasaların değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Türk ünlüler de sessiz kalmadı
12 Haziran akşamı ABD’nin Florida eyaletinde eşcinsellerin gittiği bir gece kulübüne yapılan saldırı dünyayı yasa boğmuştu. ABD tarihinin en çok kurban verdiği silahlı saldırısı olarak tarihe geçen acı olayda 49 kişi hayatını kaybetmişti. Yaralanan 53 kişi de fiziksel tedavileri devam etse de ruhsal yaralarıyla yaşamak zorunda kaldı.

Dünyayı yasa boğan bu olayın ardından Türkiye’nin ünlü isimleri de tepkilerini sosyal medyadan belirtmekten geri durmadı.

Belçim Bilgin olayla ilgili, Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ‘Korkusuz, nefretsiz, şiddetsiz bir hayat mümkün olmalı, en azından hep birlikte bu hayali kurabileceğimiz bir hafta olması dileğiyle… A life witohut hatred, violence and fear is possible at least we all could drean about it…’ açıklamasına yer verdi.

Ünlü yazar Elif Şafak, Twitter hesabı üzerinden ‘#Orlando Böyle bir dünyada, nefrete, şiddete, homofobiye, her türlü ayrımcılık & fanatizme beraber karşı çıkmaz zorundayız’ ifadeleriyle paylaşımda bulundu.

Tiyatro ve dizi oyuncusu Levent Üzümcü de Twitter hesabı üzerinden T24’ün haberini retweet yaparak, ‘Kötülük ne cahil, ama ne örgütlü’ sözüyle paylaşım yaptı.

Mabel Matiz de hem Instagram hem de Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımına ‘Nefretin, şiddetin, ayrımcılığın olmadığı yeni bir dünya kurabilmek ümidiyle’ notunu düştü.

Gülşen, Tuba Ünsal ve Kerimcan Durmaz gibi isimler de Instagram hesaplarından Orlando saldırısını kınayan paylaşımlarda bulundular.


Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments