YouTube çocukları korkutan ‘Frozen’ ve ‘Spiderman’ gibi animasyon ve çizgi filmlere yasak getiriyor!

YouTube, çocukları hedef alan ve birçoğunda garip ya da uygunsuz görüntüler bulunan videolar nedeniyle bir süredir ebeveynler ve teknoloji yazarları tarafından eleştiriliyordu. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, video platformu son olarak, bu tarz içeriğe sahip videolarda reklam yayınlamayı durdurarak, içerik yükleyicilerin bu videolardan para kazanmasının önüne geçmeye başlamıştı.

YouTube şimdi bu tarz ‘uygunsuz’ videolara, kullanıcılar tarafından bildirilmesi durumunda, 18 yaş sınırlaması getirecek. Yaş sınırlaması olan videolar, çocuklara yönelik YouTube Kids uygulamasındaki seçkilerden de çıkarılacak.

Video platformunda animasyon filmlerden alınmış görüntülerin, seslerin arka arkaya dizildiği, konusu olmayan, sadece çocukları oyalamaya yönelik birçok video bulunuyor. Yayıncılık ve teknoloji üzerine yazıları bulunan James Bridle, geçen haftaki blog yazısında YouTube’da çocukları içine çeken bu ‘kara delik’e dikkat çekmişti. Bridle, çocukları hedef alan bazı videoların, şiddet ya da cinsellik içermese bile, ürkütücü, rahatsız edici ve uygunsuz olduğunu belirtti.

Ünlü blogger’a göre; bu videolar popüler içerikleri öne çıkaran algoritma nedeniyle çok sayıda çocuğa ulaşıyor. ‘Spiderman’, ‘Karlar Ülkesi’nin (Frozen) Elsa’sı gibi karakterlerin kullanıldığı videoların izlenme sayıları milyonları buluyor. Bridle ayrıca, ‘Bazıları YouTube’u, çocukları sistematik olarak korkutmak, travmaya uğratmak ya da sömürmek için kullanıyor’ diyor.

Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments