Zsa Zsa Gabor, sıcak bir törenle 30 Aralık Cuma günü son yolculuğuna uğurlandı.

Geçirdiği kalp krizi sonrasında 18 Aralık günü, 99 yaşında aramızdan ayrılan efsane sanatçı, TV ekranlarından yayınlanan özel bir seremoniyle toprağa verildi. Cenazede, Gabor’un ailesi ve dostları hazır bulundu.

Beverly Hills’teki Good Shepherd Kilisesinde, Katolik geleneklerine göre gerçekleşen merasimde, sanatçının 1986 yılından beri evli olduğu kocası Frederick Prinz von Anhalt, kısa bir anma konuşması yaptı:

‘Zsa Zsa ile bir ünlüyle 5000 dolar ödeme karşılığında fotoğraf çektirme kampanyası sırasında tanıştık. Evlenmeden önce birbirimizi, dört yıl boyunca aralıklarla gördük. Evlenmeye karar verdikten sadece üç gün sonra imzaları attık.’

Macar asıllı aktris, uzun kariyerinde en çok ‘Moulin Rouge’, ‘Queen of Outer Space’, ‘Touch of Evil’ ve ‘Death of a Scoundrel’ gibi filmleriyle tanınıyordu. Gabor, sansasyonlarla dolu yaşamı yüzünden dünya çapında ün kazanmıştı.

Zsa Zsa Gabor son yıllarında yatağa mahkum kalmıştı.
 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Zsa Zsa Gabor son yıllarında yatağa mahkum kalmıştı.

Ünlü oyuncu, son yıllarında ciddi sağlık sorunları yaşamaktaydı. 2002 yılında Los Angeles’ta bir trafik kazası geçiren Gabor, kısmi felç olarak tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştı. O zamandan bugüne kadar sanatçı, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle eviyle hastane arasında mekik dokumak zorunda kalmıştı.

Sanatçı yatağa mahkum bir hayat yaşamasına karşın, eşi Frederic Prinz Von Anhalt her yıl ünlü yıldız için özel doğumgünü partisi vermeyi ihmal etmemişti.

‘Atatürk yarı Tanrı yarı insandı’
Efsane oyuncu Gabor, 18 Aralık günü 99 yaşında hayatını kaybetti. Ölümünün ardından Gabor’un hayatının bir bölümünü yaşadığı Türkiye yılları ve Atatürk ile olan ilişkisi yeniden gündeme geldi.

1936 yılında Macaristan Güzeli seçilen Gabor, bir Tatar kızıydı. O zamanlar ismi ‘Ja Ja’ydı ve Budapeşte’de kalabalık bir ailede doğmuştu. Ailesinin Türk Büyükelçiliğinde ‘Burhan Belge’ diye bir dostu vardı. 1930’ların ortalarında II. Dünya Savaşı’nda Hitler kapıya dayanınca aile Burhan’dan, Ja Ja’yı Türkiye’ye götürmesini rica etmişti. Ja Ja, kendisinden 28 yaş büyük Burhan Belge ile birlikte Türkiye’ye göçmüştü.

Gabor, dokuz evliliğinden ilkini, 1937’de Murat Belge’nin babası Türk siyasetçi Burhan Asaf Belge ile yapmıştı. Belge ile evlendiğinde henüz 19 yaşında olan Gabor, Ankara’da cemiyet hayatının içine girerek hareketli sosyal hayata ilk adımını atmıştı.

Zsa Zsa Gabor ve Burhan Belge
 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Zsa Zsa Gabor ve Burhan Belge

Ankara’da yaşamaya başlayan Gabor, bir gün Karpiç’te Atatürk’le tanıştı. Kendi deyimiyle ‘İlk görüşte vurulmuş, o gece onunla dans etmiş ve bir süre sonra da ilişkiye girmişti’. Ünlü aktris yıllar sonra verdiği bir röportajda, ‘Atatürk’ü nasıl tanımlarsınız?’ sorusuna üç kelimeyle yanıt vermişti:

‘Maço… maço… maço…’

Ünlü yıldızın Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili asıl ilginç itirafı da şuydu:

‘Daha sonra evlendiğim bütün kocalarımda onu aradım.’

Mustafa Kemal Atatürk
 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Mustafa Kemal Atatürk

Gabor, hayatını anlattığı ve 1991 yılında yayınlanan ‘One Lifetime Is Not Enough’ isimli kitapta Atatürk ile yaşadığı cinsel deneyimi anlatmıştı. Kitaptaki o bölüm şöyleydi:

‘Açılan büyük bir kapının ardından içeriye girdim. Heyecandan kalbim deli gibi çarpıyordu. Mermer taşla döşenmiş yoldan geçerek bahçe içindeki eve doğru yöneldim. Çok büyük bir zeytin ağacı, evin girişini gölgeliyordu. Hipnotize olmuştum. Üst kata çıktım. Atatürk el işlemesi geniş bir gürgen koltuğa oturmuştu. Arkası bana dönüktü. Yanındaki masa üzerinde duran nargilesini içiyordu. Kemal Atatürk, Tanrı’nın insanlığa ender gönderdiği bir kurtarıcı, politika ustası ve korkusuz bir savaşçıydı. O yarı insan yarı tanrıydı. Orta yaş döneminde dahi, Atatürk’ün seks aktiviteleri yakın çevresi tarafından biliniyordu. Bakırımsı kırmızı renkli kadife koltuğa, yanına oturmamı söyledi. Büyülenmişcesine Atatürk’ün emrini yerine getirdim. Nargilesinin hortucunu bana doğru uzattı ve içmemi söyledi. Dumanı içime çektim. Diğer elinde tuttuğu rakıyı yudumlayarak içtim.’ ‘Atatürk ile beraberliğimin bundan sonrasını ilk defa açıklıyorum. Dans eden dansözlerin odadan çıkmalarını istedi. İkimiz baş başa kalmıştık. Henüz 15 yaşındaydım. Çocuk denecek kadar genç sayılırdım. Atatürk 56 yaşında olgun bir erkekti. Buna rağmen ürküntü duymuyordum. Rakının verdiği sarhoşlukla olsa gerek, kendimi rüyada hissediyordum. Atatürk’e bekaretimi verdim. Atatürk benim ilk erkeğimdi. Şeytani bir çekicilikle, benimle deliler gibi sevişti. O, genç bir kadının nasıl mutlu edileceğini çok iyi biliyordu. Atatürk, aklıma her geldiğinde O’nun tüm kadınları doyuma ulaştıracak gücü olduğunu düşünürüm. Atatürk, profesyonelce sevişen bir tanrı, bir kraldı.’

Zsa Zsa Gabor ve Conrad Hilton
 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedin

Zsa Zsa Gabor ve Conrad Hilton

İddiasına göre bu ilişki, 6 ay kadar, haftalık buluşmalarla sürmüştü. Atatürk ölünce o da boşanmış ve 1939 yılında Türkiye’yi terk etmişti. Belge’den resmi olarak 1941’de boşandıktan sonra Ahmet Ertegün tarafından ABD sosyetesine tanıştırılan Gabor, 1942’de Hilton Otellerinin sahibi Conrad Hilton ile evlenmişti.Facebook hesabınızla yorum yapın!

Powered by Facebook Comments